Technologie

00

„Nawet w najbardziej wymagających środowiskach, w których bezpieczeństwo ma znaczenie krytyczne, takich jak więzienie, Synology Surveillance Station nigdy nie zawodzi. — Synology to rozwiązanie do nadzoru wideo, które bez wątpienia polecilibyśmy zarówno dużym, jak i małym klientom." 

Christopher Daly-Roy
dyrektor generalny

rys1
Bramka LXDP-2000 to dwupolowe urządzenie przeznaczone do zapobiegania wnoszenia telefonów komórkowych i broni do zakazanych obszarów w chronionych obiektach, aresztach czy zakładach karnych. Sprzęt skutecznie wykrywa wszystkie typu telefonów komórkowych niezależnie od tego czy są włączone czy wyłączone z bateriami czy bez. Bramka jest w pełni mobilna oraz autonomiczna, może pracować albo na bateriach, albo przy podłączeniu do stałego zasilania. Waga całego zestawu to tylko 14 kg a całkowity pobór mocy to tylko 2W. Zestaw można opcjonalnie doposażyć w bezprzewodowy moduł USB do wyświetlania powiadomień bezpośrednio na ekranie komputera/laptopa. Bramka jest nieczuła na przedmioty takie jak klucze, klamry do pasków, guziki, monety, karty kredytowe, zegarki, biżuterię, rozruszniki serca, implanty kostne, buty wojskowe itp. Osoba nie musi się rozbierać ani oddawać wszystkiego przed przejściem przez portal tak jak w przypadku bramki do wykrywania metalu.

Kamery przemysłowe służą do budowania systemów monitoringu wizyjnego. Ich zasadnicza funkcjonalność nie uległa znaczącym zmianom. Nadal wykorzystywane są do budowy skutecznych systemów monitorujących obiekty w czasie rzeczywistym. Buduje się z nich systemy dozoru budynków mieszkalnych, budynków komercyjnych czy miejsc i obiektów publicznych. Można jednakże zaobserwować, że zastosowanie nowych technologii w budowie kamer przemysłowych poprawia ich jakość i możliwości w zakresie analizy obrazów. Dzięki nowym technologiom poprawiła się także skalowalność i autonomiczność systemów monitoringu.

38aNowoczesne technologie coraz częściej wspierają administrację publiczną w zarządzaniu bezpieczeństwem. Wykorzystanie ogromnych zbiorów danych i głęboka ich analiza stają się podstawą podejmowanych decyzji. Wzrastająca liczba czujników pozwala monitorować zagrożenia w czasie rzeczywistym. Wciąż doskonalone systemy powiadamiania i łączności zwiększają skuteczność działań interwencyjnych. Już nie tylko takie miasta jak Singapur czy Kopenhaga sięgają po tego rodzaju rozwiązania. Coraz śmielej sięgają po nie również polskie miasta.

Trudno dzisiaj wyobrazić sobie wielowymiarowe wewnętrzne struktury budynków bez efektywnego systemu kontroli dostępu. Systemy mechaniczne często w ograniczony sposób pozwalają na bezpieczne funkcjonowanie takich obiektów. Co innego elektroniczne – te, dzięki elastycznym możliwościom zastosowań, doskonale porządkują prawa dostępowe.

Technologia Push-To-Talk over Cellular oferuje najlepsze cechy radiotelefonów wąskopasmowych oraz szerokopasmowych sieci 3G/LTE. Radiotelefony PoC obsługują zaawansowane funkcje PMR, takie jak przesyłanie wiadomości, natychmiastowe wykonywanie połączeń grupowych i indywidualnych, śledzenie położenia za pomocą systemu GPS oraz powiadomienia alarmowe.

Z początkiem czerwca do oferty SATEL wprowadzonych zostało kilkanaście nowych produktów: uniwersalną czujkę przewodową XD-2, konwerter dla stacji monitorującej SMET Pro, zasilacz impulsowy APS-30 S, dwa nowe modele anten dla modułów komunikacyjnych oraz aż dziewięć nowych modeli czujek magnetycznych (część w dwóch wersjach kolorystycznych).

Bosch to zaufany partner z ponad 90-letnim doświadczeniem w systemach nagłośnieniowych (PA). Wprowadzając teraz na rynek system PRAESENSA, Bosch wyznaczył nowy standard w systemach DSO. W pełni oparty na protokole IP i wyposażony w zaawansowane funkcje rozgłoszeniowe, ten najnowocześniejszy system łączy w sobie doskonałą efektywność kosztową i jakość dźwięku z łatwością instalacji, integracji i użytkowania. Łączność IP umożliwia nowy poziom adaptacji i skalowalności, w połączeniu z lokalnymi możliwościami zasilania rezerwowego, dzięki czemu PRAESENSA jest tak samo dostosowana zarówno do scentralizowanych, jak i rozproszonych topologii.

Wykrywanie, śledzenie podejrzanych zdarzeń i przeciwdziałanie zagrożeniom na danym obszarze to dziś oczywiste zadania stawiane zarówno przed samym systemem monitoringu wizyjnego jak i operatorami go obsługującymi. Pomocna w realizacji tych zadań jest sztuczna inteligencja (Artificial Intelligence, AI), dzięki której zdarzenia są sprawniej zarządzane, a w efekcie zwiększa się efektywność prowadzonego monitoringu. System IndigoVision oferuje moduł sztucznej inteligencji BriefCam dedykowany takim właśnie zaawansowanym analizom wideo.

Zintegrowany system bezpieczeństwa służy do kompleksowego zarządzania i monitorowania wszystkimi systemami zabezpieczeń znajdującymi się w chronionym obszarze oraz w objętych ochroną budynkach. W ten sposób integrowane są ze sobą w jeden spójnie zarządzany system takie systemy jak: sygnalizacji włamania i napadu, systemy ochrony przeciwpożarowej, systemy detekcji, systemy kontroli dostępu, przywoławcze czy systemy ochrony danych. Poniżej przedstawiono zagadnienia opisujące możliwości zintegrowanego monitoringu wizyjnego działającego w oparciu o sieci komórkowe 5G, zagadnienia związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji w analizie obrazu oraz technologię deep learning. Nowością, która zdobywa rynek jest także połączenie monitoringu wizyjnego i smart city, czy też zastosowanie algorytmów VCA oraz przeniesienie analizy zawartości obrazu do kamer sieciowych. Kilka słów poświęcimy także zagadnieniu monitoringu wizyjnego zgodnego z RODO oraz dowiemy się w jaki sposób branża zabezpieczeń zakłada zmierzyć się z trendem ochrony środowiska.