Ochrona fizyczna

W Polsce odnotowuje się wzrost zainteresowania strzelectwem, coraz więcej obywateli stara się zdobyć pozwolenie na broń. Podejście do posiadaczy broni powoli zmieniają również organy wydające stosowne pozwolenia na zakup, wydając ich coraz więcej. Obowiązująca Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji określa osiem celów posiadania broni palnej: ochrony osobistej, ochrony osób i mienia, łowieckich, sportowych, rekonstrukcji historycznych, kolekcjonerskich, pamiątkowych i szkoleniowych. Określony cel posiadania broni determinuje zakup. Czego innego potrzebuje myśliwy, czego innego instruktor a zupełnie czego innego szuka kolekcjoner czy koncesjonowany podmiot z sektora ochrony fizycznej. Do sportu np. broń krótka z długą lufą, „miękkim” spustem, „wysokimi” przyrządami a już do samoobrony pistolet subcompact lub compact, łatwy do skrytego noszenia. Dla kwalifikowanego pracownika ochrony czy funkcjonariusza służb publicznych to broń łatwa w obsłudze z dużą pojemnością magazynka. Kolekcjoner zbiera wszystko.

IMPEL Logotyp 200px

Case study: jak Impel Security Polska zabezpieczał największą tegoroczną sportową imprezę w Polsce

Prawie 1000 pracowników ochrony i służb informacyjnych było zaangażowanych w zabezpieczenie Światowych Igrzysk Sportów The World Games 2017. Ich praca zapewniła bezpieczeństwo kibiców z całego świata, którzy przyjechali do Wrocławia podziwiać rywalizację 3500 sportowców ze 112 krajów.

HIDHID Global zaktualizował swoje prognozy na 2016 rok oraz wskazał kierunki dalszego, potencjalnego rozwoju. W ciągu pierwszego półrocza firma zanotowała wzrost adaptacji rozwiązań mobilnych oraz zwiększone zainteresowanie Internetem Rzeczy.

O bezpieczeństwie obiektów sportowych i odbywających się tam imprez masowych w kontekście zagrożeń terrorystyczny debatowano już wielokrotnie. W szczególności temat ten podnoszony był przed Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012TM, później w sposób charakterystyczny dla naszego społeczeństwa, temat ten został jakby zapomniany. Zamach terrorystyczny z listopada ubiegłego roku, podczas towarzyskiego meczu Francji i Niemiec na Stade de France w Paryżu, przypomniał o realności zagrożenia i ponownie ożywił dyskusję na jego temat.

 

2016 02 72 1

Detektywistyka nie kończy się tylko na zakupie dobrego sprzętu, czasami potrzebne są usługi profesjonalistów, aby rozwiązać problem. Ostatnio popularność zyskuje: odzyskiwanie lub kasowanie danych, wsparcie profesjonalnego, prywatnego detektywa, montaż podsłuchów i kamer w przedmiotach codziennego użytku, które ma na celu ochronę domu czy mieszkania. Polacy coraz chętniej zaglądają do sklepów detektywistycznych.

Zagrożenie gazowe

 W instalacjach zasilających, w które wyposaża się zarówno domy mieszkalne, jak i budynki użyteczności publicznej zazwyczaj mamy do czynienia z gazem ziemnym, propan-butanem lub z innymi gazami palnymi. Są one wykorzystywane głównie w urządzeniach służących do ogrzewania. W przypadku niesprawności urządzeń lub instalacji gazy te mogą uwalniać się do pomieszczeń. Jednym z takich gazów jest również toksyczny tlenek węgla. Powstaje on w procesie niepełnego spalania, także w piecach i kotłach grzewczych na paliwo stałe, z których może się wydostawać przez nieszczelności w ich konstrukcji oraz nieszczelności przewodów dymowych.

2015 03 23 1Odzież militarna obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko w jednostkach wojskowych czy służbach mundurowych. Dziś taką odzież zakładają podróżnicy, sportowcy i coraz większe grono osób zaangażowanych w działalność organizacji proobronnych. Zapraszamy do rozmowy z Jędrzejem Mieszczakiem – wiceprezesem zarządu Helikon-Tex Sp. z o.o., który przedstawi najnowsze trendy.

 

 

 

 

Okładka Imprezy masoweImprezy masowe. Organizacja, bezpieczeństwo, dobre praktyki
Sergiusz Parszowski Andrzej Kruczyński

W książce zamieszczone zostały dobre praktyki w zakresie organizacji i zarządzania bezpieczeństwem imprez masowych oraz innymi wydarzeniami z udziałem dużej liczby uczestników. W formie poradnika „krok po kroku" przedstawiono proces planowania, przygotowania, prowadzenia oraz podsumowania imprezy. Zawiera ona prawne i organizacyjne wskazówki podnoszące poziom bezpieczeństwa imprez masowych. Niniejsze porady, można śmiało rzec, zostały napisane „krwią". Na obiektach sportowych w cywilizowanych krajach Europy musiało zginąć kilkaset osób, by ktoś poszedł po rozum do głowy i wypracował, a następnie wdrożył procedury ograniczające ryzyko wystąpienia w przyszłości podobnych zdarzeń i przygotowujące służby organizatorów wydarzeń masowych do niesienia pomocy wszystkim uczestnikom.

Utworzenie bazy DNA osób zaginionych i ich rodzin oraz Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych to tylko niektóre z policyjnych działań podjęte w zakresie poszukiwań osób zaginionych. Działanie te przynoszą efekty bowiem policjanci odnajdują coraz więcej osób. Tylko w zeszłym roku odnaleziono ponad 21 tysięcy osób. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych stale nadzoruje działania policji w tym zakresie. Aby jeszcze bardziej usprawnić system poszukiwań osób zaginionych rozważana będzie możliwość, aby placówki służby zdrowia informowały policję m.in. o osobach, które przebywają w szpitalach, a nie mają ustalonej tożsamości i są nieprzytomne.

Funkcjonariusze PSP dostaną wyższe dodatki za wysługę lat z wyrównaniem od 1 stycznia 2015 r. Dodatki trafią do mundurowych, którzy dłużej pozostaną w służbie. Projekt ustawy o zmianie ustawy o PSP, który wprowadza wyższe dodatki za wysługę lat, został dziś (14 kwietnia) przyjęty przez Radę Ministrów. Teraz trafi do dalszych prac w Sejmie.


 

bg
pi