Środowe popołudnie, normalny dzień, maile, oferty. Dzwoni telefon, numer nieznany.

– Kontakt do pana dostałem od firmy X, muszę zabezpieczyć klientowi obiekt.

Standardowa rozmowa i seria pytań: jakiego typu to obiekt? jak duża jest przestrzeń do zabezpieczenia? jakiego typu ogrodzenie? Z każdą uzyskaną odpowiedzią mnożą się kolejne pytania. W końcu zapada decyzja: trzeba wybrać się na wizję lokalną. Lokalizacja nie jest w drugim końcu Polski, damy radę. W umówionym terminie podjeżdżam pod wskazany adres i okazuje się, że ten obiekt to prywatny dom, duża nowoczesna rezydencja położona na nietypowo usytuowanej działce – będzie wyzwanie. Na szczęście budowa cały czas trwa i teren działki nie jest całkowicie zagospodarowany, co jest bardzo częstym zjawiskiem przy projektach ochrony zewnętrznej. „Panie, architekt zieleni już wszystko ustalił i nic nie można zmienić.” Tu ktoś pomyślał o ochronie wcześniej – dobra nasza. Na wstępie kierownik budowy wyrzuca z siebie cała listę życzeń i zakazów:

– Ma nie być widać urządzeń. Nie może być kamer, prywatność. Nic nie można zainstalować na domu i tak dalej, ale poza tym wolno Panu wszystko.

 Dom położony jest na szczycie skarpy i z okien salonu roztacza się piękny widok na rozlewisko i las. Teraz rozumiem już większość ograniczeń. Rozpoczynają się twarde negocjacje techniczne:

– Żeby zabezpieczyć ten odcinek, muszę tu postawić barierę, a na tym murze oporowym zainstalować czujnik przestrzenny i kurtynowy.
– Nie ma takiej opcji, to wszystko będzie widoczne.
– Nie będzie.
– Jak to?
– Zastosujemy czujniki i bariery mikrofalowe. Ich obudowy można malować na dowolny kolor.
– Jeżeli tak, to proszę bardzo.

02

Czujka MEMS 3D SIOUX PRO2

Chcąc zapewnić najwyższy stopień zabezpieczenia obiektu i jednocześnie spełnić wymagania klienta odnośnie „niewidzialności” systemu, w projekcie wykorzystane zostały dwa produkty z oferty włoskiego producenta – firmy CIAS, czujnik MURENA PLUS i bariera MICRO-RAY.

MURENA PLUS jest mikrofalowym czujnikiem wykorzystującym technologię stereo Doppler i analizę sygnałów opartą o algorytm Fuzzy Logic. Występuje w trzech wersjach: przestrzenna o zasięgu 12 lub 24 metrów oraz kurtynowa o zasięgu 12 metrów. Czujnik ten pozwala regulować zakres jego pracy nie tylko na końcu zasięgu, ale również na początku, co daje możliwość stworzenia strefy „bez alarmu” wewnątrz chronionego obszaru. Można to wykorzystać np. na tarasach lub w pasach ochranianego terenu. Stabilna praca (brak alarmów) w obecności małych i średnich zwierząt zapewnia wysoką niezawodność systemów, w których jest stosowana. Wersja kurtynowa zapewnia idealną ochronę elewacji lub murów, nie ingerując znacząco w otaczającą przestrzeń. MURENA PLUS może być zasilana lokalnie napięciem 13,8V lub z wykorzystaniem technologii PoE, co w połączeniu z możliwością odbierania sygnałów alarmowych w trojaki sposób (klasyczny przekaźnik, RS 485 lub poprzez Ethernet) czyni z tego czujnika bardzo wygodny i użyteczny element systemu ochrony perymetrycznej.

MICRO-RAY jest to najnowsza bariera mikrofalowa w ofercie CIAS, charakteryzująca się unikalną na skalę światową funkcjonalnością – do poprawnej pracy wymaga przestrzeni o szerokości jedynie 1 metra. Jej zasięg maksymalny to 100 metrów a wysokość w zależności od wersji to 1, 2 lub 3 metry. Takie parametry wiązki detekcyjnej pozwalają na wykorzystanie jej w obiektach, gdzie przestrzeń jest czynnikiem kluczowym, np. parkingi, place postojowe lub ścieżki wolne od roślinności na terenach parków lub ogrodów. W zależności od wysokości bariery wykorzystują różną liczbę wiązek detekcyjnych, od 1 do 4. Każdą z nich można zaprogramować z wykorzystaniem nowoczesnego oprogramowania CIAS TUNER w odmienny sposób. Wiązki położone najniżej można dodatkowo uczulić na próby powolnego czołgania się, przetaczania lub skradania, a z kolei w wiązkach wyższych można podnieść czułość w zakresie szybkiego przebiegania lub przeskakiwania przez strefę detekcji. Barierę MICRORAY można zasilić lokalnie napięciem 13,8V lub poprzez PoE, a sygnał alarmowy odebrać z wykorzystaniem przekaźników, RS 485 lub Ethernet-u. Bariera ta jest bardzo często wykorzystywana jako zamiennik w stosunku do barier podczerwieni, ma niewiele szerszą (tylko 1 metr) strefę detekcji a jednocześnie jest pozbawiona wad rozwiązania konkurencyjnego. Jest odporna na zewnętrzne czynniki atmosferyczne takie jak: śnieg, deszcz, szron, szadź lub zalodzenie. Można ją wykorzystać do stworzenia wirtualnego ogrodzenia lub, instalując na szczycie płotu, zastąpić nią drut ostrzowy. Wieże, w których jest instalowana, są zabezpieczone na szczycie dodatkowym czujnikiem naciskowym, alarmującym o próbach forsowania w ten sposób.

Plan zabezpieczenia obiektu został wstępnie przygotowany, czujnik naniesione na plany sytuacyjne, jednym słowem robota zrobiona i można wracać do biura. Niespodziewanie:

– Pan poczeka chwilę, zaraz będzie inwestor to porozmawiamy o akceptacji planu zabezpieczenia obiektu.

Pojawia się inwestor i całe szczęście.

– Proszę pokazać co panowie przygotowali.

Przedstawienie technologii, omówienie projektu – formalność, nie tym razem. Inwestor w akcji:

– Tutaj będą rosły bardzo wysokie trawy ok 1,5 metra (zaplanowana bariera), tam będą nasady iglaków jakieś 2 do 3 metrów (kolejne bariery)…

I tak, krok po kroku, cała wizja legła w gruzach.

– To co może mi pan zaproponować?
– A jak wygląda sprawa z ogrodzeniem?
– Całe będzie jak ta część, która już jest postawiona, ale na nim też zaplanowane są rośliny, jakieś powoje czy inne bluszcze.
– To akurat dla naszego systemu nie jest problemem. Tylko konstrukcja płotu nietypowa, musiałbym wykonać testy, czy system będzie działać poprawnie.
– To niech pan robi.

Test zostały zrobione tydzień później. System sobie świetnie poradził. Jednak ze względu na specyficzną konstrukcję ogrodzenia czujniki będą musiały być zainstalowane co 2,5 metra, na każdym przęśle, a nie (jak standardowo) na co drugim, co 5 metrów.

SIOUX PRO2 to system czujników akcelerometrycznych 3D MEMS, który możemy zainstalować praktycznie na każdym typie ogrodzenia, od siatki plecionej, poprzez siatkę powlekaną, panele zgrzewane różnej grubości, panele płytowe metalowe, płyty szklane, płyty betonowe, aż do ogrodzeń drewnianych. System pracuje niezależnie od położenia, zabezpieczana powierzchnia może być pionowa, pozioma lub pod dowolnym kątem w stosunku do podłoża. SIOUX PRO 2 zabezpiecza ogrodzenie do wysokości 6 metrów jednym ciągiem czujników, a jeżeli na jego szczycie zainstalowana jest concertina i jest ona połączona z ogrodzeniem fizycznie, to system wykryje także próby jej forsowania. Jeden sterownik zarządza czujnikami, jeżeli są zainstalowane co 5 metrów, na odcinku 1400 metrów. System może się składać z dowolnej liczby sterowników. Sterownik analizuje spływające do niego z czujników dane z wykorzystaniem algorytmu Fuzzy Logic, co pozwala na uodpornienie systemu na czynniki pogodowe (opady deszczu, opady śniegu, porywy wiatru, oblodzenie), jak również zdarzenia takie jak przejeżdżające w pobliżu ogrodzenia samochody czy pociągi – w wypadku ich zaistnienia nie występują alarmy. System pozwala na zastosowanie redundancji, co uodparnia go na jedno cięcie, zapewniając ciągłość pracy i zwiększoną niezawodność. SIOUX PRO2 może być zasilany lokalnie napięciem 13,8V lub poprzez PoE. Sygnały alarmowe z 80 dowolnie wyznaczonych stref mogą być przekazane z wykorzystaniem przekaźników lub poprzez Ethernet. Istnieje również możliwość takiej konfiguracji systemu, że wskazanie miejsca naruszenia będzie podawane z dokładnością do 1 metra. W razie uszkodzenia przewodu łączącego czujniki nie jest wymagana od serwisanta jakakolwiek ingerencja w ustawienia systemowe, gdyż po wymianie wadliwego elementu system, wykorzystując technologię PLUG&PLAY, powraca samodzielnie do stanu sprzed awarii. SIOUX PRO 2, tak inne cyfrowe produkty firmy CIAS, może być objęty 6-letnią gwarancją.

Obiekt został zabezpieczony. Na początku miał być dom i „kilka” barier, a powstał zaawansowany system, dokładnie dopasowany do potrzeb klienta i specyfiki jego obiektu. Początkowa wizja została finalnie zmieniona w zupełnie inny system ochrony perymetrycznej obiektu. Było to możliwe dzięki szerokiej gamie profesjonalnych i technologicznie zaawansowanych produktów firmy CIAS oraz wiedzy na temat obiektu i wymogów stawianych przez klienta.


03 Artykuł Firmy
CIAS
www.cias.com.pl
Pin It