25 lat Polski w NATO

MSPO 1999 – Polska członkiem NATO.

„[…] by czynnie uczestniczyć w budowaniu własnego i globalnego systemu bezpieczeństwa, nasze Siły Zbrojne muszą dostosować swoje wyposażenie oraz uzbrojenie do norm i wymagań obowiązujących w NATO. Realizacji tych celów dobrze służy Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego” - Jerzy Buzek, premier Rządu RP. Po 25 latach od akcesji naszego kraju do sojuszu, obserwując rozwój MSPO można stwierdzić, że ówczesny szef rządu miał rację.

Podczas uroczystego otwarcia MSPO 1999 padły też inne ważne słowa

– Mój odpowiednik w jednym z państw świata powiedział kiedyś: Polska? A wiem, Kielce! – opowiadał sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Romuald Szeremietiew podczas VII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Ćwierć tysiąca firm z 22 krajów świata stanęło do rywalizacji w wyścigu o zwycięstwo w przetargach dla polskiej armii. Sejm rozpoczął debatę nad projektami ustaw do planu restrukturyzacji. Polska została pełnoprawnym członkiem NATO. Wydarzenie to upamiętniła zorganizowana po raz pierwszy przy MSPO Wystawa Sił Zbrojnych RP, przedstawiająca potencjał naszej armii. W Centrum Biznesu dawnego Exbudu dyskutowano o tym, jak wziąć udział w przetargach dla NATO za pośrednictwem NAMSA (the NATO Maintenance and Supply Agency).

25 lat od tamtych wydarzeń Salon nadal pozostaje ważnym elementem dla polskiej obronności. Niedawno w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Programowej MSPO pod przewodnictwem Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Pawła Bejdy. Sekretarz zapewnił delegację Targów Kielce o wsparciu Ministerstwa w sprawach organizacyjnych, m.inn zapraszaniu delegacji zagranicznych na szczeblu ministerialnym. Swoje zaangażowanie w przygotowanie merytorycznych spotkań podczas tegorocznego Salonu zadeklarowali również przedstawiciele instytucji wspierających MSPO. Tematem rozmów była także Wystawa Narodowa – potwierdzenie, jaki kraj będzie w tym roku krajem wiodącym ma nastąpić do końca marca. Omówiona została także świętująca w tym roku 25-lecie Wystawa Sił Zbrojnych koordynowana Przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. W ramach obchodów jubileuszu sobota 7 września będzie dniem otwartym dla publiczności.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Partnerem strategicznym wystawy jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

W ubiegłorocznym Salonie wzięło udział 711 wystawców z 35 krajów. Tegoroczna wystawa zapowiada się nie mniej imponująco. Drugi rok z rzędu na potrzeby MSPO postawiona zostanie tymczasowa hala namiotowa, ponieważ zainteresowane firmy nie mieszczą się w dostępnych obiektach Targów Kielce. Kielecki ośrodek ma w planach budowę kolejnej hali.

Pin It