MSPO

Eksperci z Ministerstwa Obrony Narodowej Korei Południowej gościli w Targach Kielce. Wystawa Narodowa na MSPO w przygotowaniu.

 – Jesteśmy dumni, że polskie Ministerstwo Obrony Narodowej i Rada Programowa MSPO wybrali Republikę Korei jako wiodącego partnera Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO i możemy zaprezentować osiągnięcia naszego przemysłu obronnego na Wystawie Narodowej - mówili kapitan Jinsol Park z Ministerstwa Obrony Narodowej Republiki Korei oraz Yeon - Jeong Cho, zastępca dyrektora w ministerstwie podczas pobytu w Targach Kielce.

W czasie środowej wizyty w kieleckim ośrodku wystawienniczym towarzyszyli im Hyungdon Park z Koreańskiej Agencji Promocji Handlu i Inwestycji oraz Euna Cho z Administracji Programów Zakupów Obronnych Republiki Korei. Eksperci przeprowadzili rekonesans ośrodka oraz prowadzili rozmowy dotyczące Wystawy Narodowej. W dyskusjach udział wzięli prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń, dyrektor wydziału targowego Arkadiusz Krzeczkowski, dyrektor projektu MSPO Agnieszka Białek oraz przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej - szef Zespołu Koordynacyjnego pułkownik Krzysztof Komorowski, ekspert sektora obronnego Adam Mazgal oraz specjalista Agnieszka Chryc.

Korea Południowa po raz drugi przygotuje Wystawę Narodową na MSPO

Rolę Kraju Wiodącego podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Targach Kielce ten azjatycki kraj przyjmuje po raz drugi. Propozycja Rady Programowej, a następnie decyzja Ministerstwa Obrony Narodowej, by zaproszenie do organizacji Wystawy Narodowej skierować do Republiki Korei, była krokiem naturalnym. Polski rząd zdecydował się na zakup olbrzymiej liczby sprzętu wojskowego z tego kraju, a porozumienia zostały podpisane podczas ubiegłorocznych targów przemysłu obronnego w Kielcach.

– Korea po raz pierwszy przeprowadziła Wystawę Narodową w 2017 roku. Wówczas wrażenie zrobiły nie tylko pojazdy i sprzęt, ale także pokaz taekwondo – przypomniał prezes Targów Kielce dr Andrzej Mochoń.

Jak zaznaczał prezes kieleckiego ośrodka, Korea Południowa po drugiej wojnie światowej znajdowała się w podobnej sytuacji jak Polska. – A dziś możemy się od Was uczyć. Korea w Polsce ma pozytywną reputację. Progres, jaki dokonał się w Waszym kraju, budzi szacunek – podkreślił. – Cieszymy się, że przyjęli Państwo naszą propozycję i dziękujemy za dzisiejsze spotkanie. Chcielibyśmy przygotować wszystko na wysokim poziomie, tak, by rola Korei jako Kraju Wiodącego była sukcesem dla obu stron – zaznaczał prezes Targów Kielce.

- Widząc Państwa zaangażowanie i profesjonalizm jesteśmy przekonani, że tak się stanie – mówił kapitan Jinsol Park z Ministerstwa Obrony Narodowej Republiki Korei. – Jesteśmy dumni, że wybrano nas jako wiodącego partnera targów MSPO i możemy zaprezentować osiągnięcia naszego przemysłu obronnego na Wystawie Narodowej. Mamy przekonanie, że ma to duże znaczenie także dla przyszłej współpracy pomiędzy naszymi państwami – zaznaczał wraz z Yeon - Jeong Cho, zastępcą dyrektora w ministerstwie.

Prezentacja osiągnięć przemysłu obronnego Republiki Korei w Targach Kielce

Podczas środowej wizyty, eksperci z Korei przyjrzeli się dokładnie warunkom i możliwościom w kieleckim ośrodku wystawienniczym. Zostały omówione kwestie techniczne związane z prezentacją kraju. Wiadomo już, że podczas oficjalnego otwarcia MSPO wystąpi Orkiestra Armii Republiki Korei oraz Orkiestra Wojska Polskiego. Wybrzmią więc hymny obu państw. Po uroczystości na terenie zewnętrznym koreański zespół da pokaz taekwondo.

Wystawa Narodowa przygotowywana przez Koreę Południową będzie prezentacją największych i najważniejszych osiągnięć przemysłu obronnego tego kraju. W trakcie Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce, który odbędzie się w dniach  od 5 do 8 września 2023 r., zostanie zaprezentowany także sprzęt, na który zamówienie złożyła polska armia. Firma Hanwha przywiezie m.in. wyrzutnie rakietowe Chunmoo, które wkrótce trafią do pierwszych pododdziałów Sił Zbrojnych RP oraz wielozadaniowy bezzałogowy pojazd naziemny UGV. Hyundai Rotem pokaże czołgi K2 – już służące w polskiej armii, kołowy opancerzony pojazd K808 oraz makiety dronów obronnych i bezzałogowych pojazdów lądowych. Kia Corporation zaprezentuje lekki pojazd rozpoznania taktycznego KLTV Reconnaissance oraz opancerzony wóz taktyczny ATV napędzany wodorem.  SNT Dynamics pokaże autonomiczny system moździerzowy zamontowany na lekkim bojowym wozie taktycznym. Ciekawie przestrzeń zagospodaruje Korea Aerospace Industries (KAI), pojawią się tu modele m.in. lekkich samolotów bojowych FA-50, które także będą służyć w polskich Siłach Zbrojnych oraz prototypu myśliwca wielozadaniowego KF-21.

Wkrótce Republika Korei poda szczegóły dotyczące pełnej prezentacji w czasie MSPO. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego MSPO potrwa w Targach Kielce w dniach od 5 do 8 września.

więcej informacji na stronie www.targikielce.pl

 

Pin It