MF normal pl

Koronawirus w ostatnich tygodniach bardzo szybko rozprzestrzenia się na świecie. Zachorowania notujemy także w Polsce, a Światowa Organizacja Zdrowia postanowiła zmienić klasyfikację zagrożenia z epidemii na pandemię. W czasie tego kryzysu nie próżnują cyberprzestępcy, którzy żerują na sytuacji i wykorzystują ją głównie do wyciągania od nas pieniędzy, ale także i do ataków phishingowych.

Koronawirus to zagrożenie głównie dla zdrowia, ale z uwagi na panującą atmosferę niepewności, wiele z nas narażonych jest także na niebezpieczeństwa w sferze cyfrowej. Oszuści działający w internecie wymyślają coraz to nowe sposoby, aby okraść nas, wyłudzić pieniądze, albo po prostu sprzedawać towary po bardzo zawyżonych cenach. Poniżej znajdziecie aktualną listę oszustw, których używają cyberprzestępcy żerujący na strachu spowodowanym rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

SMS z niedopłatą podatku od Urzędu Skarbowego to oszustwo

Żeby złagodzić wpływ koronawirusa na gospodarkę i ulżyć przedsiębiorcom rząd opracował tarczę antykryzysową, w ramach której właściciele firm mogą ubiegać się o odroczenie spłaty podatków. Ten fakt próbują wykorzystać cyberprzestępcy, którzy masowo rozsyłają SMS-y, podszywając się pod Urząd Skarbowy. W wiadomości można przeczytać, że na koncie przedsiębiorcy widnieje niewielka zaległóść w spłatach podatków, co uniemożliwi mu staranie się o odroczenie kolejnych wpłat na odstawie tarczy antykryzysowej. W SMS-ie znajduje się link prowadzący do strony, na której zaległość można uregulować, jednak witryna w rzeczywistości wyłudza dane do serwisów bankowości elektronicznej, co pozwoli cyberprzestępcom wykraść pieniądze zgromadzone na rachunku.

Oszustwo na dopłaty za dezynfekcję paczki

Choć mechanizm tego przekrętu jest już stary, to pretekst do jego wykorzystania jest nowy. W rozsyłanych SMS-ach oszuści podszywają się pod firmy kurierskie oraz spedycyjne i informują o konieczności uiszczenia dodatkowej, jednak małej opłaty za dezynfekcję paczki, która do nas jedzie. W wiadomości zamieszczony jest oczywiście link do strony, na której można dokonać płatności, jednak wpisanie na niej danych skutkuje utratą loginu i hasła do serwisu bankowości elektronicznej, a w konsekwencji utratę wszystkich pieniędzy zgromadzonych na rachunku. Oszustwa na małą dopłatę są ostatnio bardzo popularne, bo niewysoka kwota transakcji często może uśpić czujność ofiary, która może uwierzyć w przesyłane do niej wiadomości i ulec sugestii przestępców.

Odpłatne testy mające wykrywać koronawirusa

O tym, że oszuści nie mają skrupółów, nie trzeba nikogo rzekonywać. Tak też jest w czasie pandemii koronawirusa, o czym w liście otwartym informuje prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. Dotyczy on coraz częściej pojawiających się ofert odpłatnych testów mających wykryć obecność koronawirusa. Jest to oczywiście oszustwo mające na celu wyłudzić pieniądze i nie ma nic wspólnego z profesjonalną diagnostyką. Nie dajcie się nabrać i pamiętajcie, że pewność da Wam tylko badanie przeprowadzone w szpitalu.

Bazując na strachu obywateli, licząc wyłącznie na zysk i nie dbając o wspólne dobro, oferowane są m. in. odpłatne pseudo testy mające wykrywać koronawirusa (SARS-CoV-2), które są wykonywane przez osoby nie mające żadnej wiedzy i praktyki w zakresie diagnostyki chorób zakaźnych. - Alina Niewiadomska, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

www.mf.gov.pl

 

Pin It

 

bg
pi