DSCN0463W dniach 21–22 października br. w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej odbyła się konferencja na temat międzynarodowej współpracy będącej wsparciem rozwoju systemów kształcenia. Spotkanie miało na celu podsumowanie współpracy dwustronnej, realizowanej w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2009–2014. Uczestniczyli w nim europejscy przedstawiciele Służb Więziennych, a także osoby pośrednio związane z tą tematyką.


Konferencję otworzyło wystąpienie przedstawicieli polskiego i norweskiego więziennictwa. Komendant COSSW płk Danuta Kalaman przypomniała zgromadzonym ogólne informacje na temat struktury polskiej Służby Więziennej, a Hans Brucker podkreślił wartość jaką ma współpraca przy projektach szkoleniowych. O szczegółach współpracy mówili również: Knut Andersen i Marcin Strzelec, w tym o realizacji projektu dotyczącego wzmocnienia sprzętowego i modernizacji systemu kształcenia kadry Służby Więziennej w ramach szkół resortowych. W sesji prezentacyjnej swoje wystąpienia dotyczące projektów realizowanych w ramach współpracy bilateralnej miało między czterech prelegentów: Krzysztof Jędrzejak opisał metody kształcenia i wykorzystanie systemów informatycznych w SW. Leszek Kołtun w Warszawie natomiast skupił się na projektach zakładających realizację działań bilateralnych w obszarze działań profilaktycznych, sposobach szkolenia z zakresu samoobrony i technik interwencyjnych oraz skutecznego rozwiązywania sytuacji trudnych z wyłączeniem użycia siły fizycznej. Kolejna prelekcja zobrazowała wpływ stresu na wykonywanie obowiązków służbowych, a przeprowadził ją Paweł Mazurkiewicz. Jako ostatni w części prezentacyjnej wystąpił Sven-Erik Scotte, którego wystąpienie miało na celu przybliżenie europejskich zasad rekrutacji i szkolenia kadry więziennej.

DSCN0468

Drugi dzień konferencji rozpoczął się tematyką dotyczącą metod skutecznego i efektywnego podstawowego kształcenia zawodowego. Ellen Bjercke z KRUS przedstawiła praktyczny obraz konieczności ciągłej nauki w trakcie całego życia. Twierdziła, że człowiek „umiera za życia" bez samorozwoju i stałego doskonalenia się. Natomiast Robert Poklek przedstawił ewolucję formuły warsztatowej w kształceniu funkcjonariuszy Służby Więziennej. Ostatni panel konferencji dotyczył doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy zgodnego z ideami kształcenia ustawicznego. Krzysztof Symela wypowiedział się w temacie europejskiego i polskiego kontekstu rozwoju kwalifikacji i kompetencji zawodowych funkcjonariuszy Służby Więziennej.

DSCN0452

Ostatnia prelekcja Macieja Milczanowskiego została uświetniona multimedialnym wystąpieniem prof. Zimbardo. Dotyczyła projektu bohaterskiej wyobraźni, który jest nowatorskim programem kształcenia młodzieży, opartym na najnowszych badaniach psychologicznych przeprowadzonych przez profesora.

Część merytoryczna konferencji została zwieńczona wspólnym zwiedzaniem Kalisza, będącego najstarszym miastem w Polsce.

 

DSCN0473

Po konferencyjnych panelach odbyło się spotkanie redaktora naczelnego „Ochrony Mienia i Informacji" – Tomasza Serafina z po. Zastępcą Komendanta COSSW kpt. dr. Marcinem Strzelcem oraz Dyrektor Wykonawczą Europris – Kirsten Hawlitschek. Dyskucja dotyczyła założeń jakie przyświecają organizacji spotkań promujących współczesne systemy zabezpieczenia technicznego, a zakończyła się potwierdzeniem woli współpracy przy organizacji kolejnych edycji konferencji Securitech oraz konferencji organizowanych przez Europris w Hadze, a dotyczących zabezpieczenia technicznego zakładów karnych.

Sylwia Stachecka

 

Pin It