Schrack Seconet jest jednym z największych i najbardziej znanych producentów systemów ochrony przeciwpożarowej na świecie, posiada spółki-córki oraz przedstawicielstwa w ponad 30 krajach świata. W tym wydaniu naszego czasopisma podsumowujemy mijający rok w branży, w tym w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych. W tym kontekście poprosiliśmy o opinię Pana Grzegorza Ćwieka – Prezesa Zarządu Schrack Seconet Polska.

Katarzyna Dąbrowska: Ostatnie lata były dla firmy Schrack Seconet bardzo pomyślne. Rok 2014 rozpoczęła jubileuszowa edycja Międzynarodowych Targów Zabezpieczeń SECUREX 2014, na której firma Schrack Seconet Polska w znaczący sposób zaznaczyła swoją obecność. Wyjątkowa forma prezentacji najnowszych rozwiązań z dziedziny zabezpieczeń zaowocowała nagrodami i bardzo dobrą frekwencją na stoisku. Firma zaprosiła również do odwiedzenia Galerii Sztuki Współczesnej, stworzonej w ramach programu: Modern Art by Schrack Seconet. Niekonwencjonalna forma zabudowy powierzchni wystawienniczej, a tym samym wyjątkowy sposób prezentacji produktów (urządzenia producenta, jako dzieła sztuki wykonane w kilku technikach) zostały nagrodzone Medalem ACANTHUS AUREUS. Jakie są Pana wnioski z tego wydarzenia?

 

 

2014 06 22 1

 

 

Grzegorz Ćwiek: Od samego początku byliśmy pewni, że taka forma udziału Schrack Seconet w tegorocznej edycji Targów jest słuszną drogą do kreowania wizerunku naszej firmy, jako pomostu między światem rozpędzonym, zaawansowanym technologicznie − a tym bardziej wrażliwym na piękno i estetykę. Program Modern Art by Schrack Seconet, w ramach którego powstała Galeria Sztuki Współczesnej podczas Targów Securex 2014, zapoczątkował szereg działań powiązanych ze sztuką. Nasze eksponaty prezentowane w galerii powstały m.in. we współpracy z naszymi Parterami biznesowymi − firmami, które na co dzień reprezentują nas w bardzo wymagającej branży bezpieczeństwa. Zależało nam, żeby wrażliwością na piękno „zarazić” także tych, z którymi spotykamy się w relacjach biznesowych. Wspólne działania przerosły nasze oczekiwania, powstało wiele bardzo ciekawych prac w temacie „Bezpieczeństwo jest sztuką…”. Wielu z naszych Partnerów ujawniło swoje talenty, a wspólne obcowanie ze sztuką potwierdziło i umocniło nas w przekonaniu, że wydobywanie wrażliwości buduje relacje. Nagrody przyznane za sposób prezentacji naszych rozwiązań podczas targów mobilizują do wdrażania kolejnych, niekonwencjonalnych pomysłów nie są jednak sprawą najważniejszą. To właśnie relacje i możliwość zbliżenia do siebie dwóch światów technologii i sztuki oraz ludzi, którzy te światy reprezentują, są sprawą nadrzędną. Niezależnie od tego, jaką branżę reprezentujemy nie możemy zapominać o tym, że każdą tworzą ludzie i to od relacji z nimi zależne jest powodzenie w biznesie.

 

K.D.: Rok 2014 promowany był przez firmę Schrack Seconet pod hasłem Bezpieczeństwo jest sztuką – oddając tym samym hołd sztuce zabezpieczeń. Może Pan uchylić rąbka tajemnicy i powiedzieć o planach na rok 2015? Jaki będzie motyw przewodni Państwa akcji marketingowych? Wokół jakich głównych celów będą się koncentrowały Państwa wysiłki w 2015 roku?

 

G.Ć.: Rok 2014 wprowadził nas na wyższy poziom komunikacji z rynkiem bezpieczeństwa. Konkurs „Bezpieczeństwo jest sztuką…” oraz kolejne w ciągu roku, m.in. „Bezpieczeństwo w oczach dziecka” miały na celu pokazanie naszym Partnerom biznesowym, ale również bezpośredniej konkurencji, że nasze działania nie powinny koncentrować się wyłącznie na budowaniu i podwyższaniu słupków sprzedażowych. Wdrażamy nowe technologie, którymi zabezpieczamy budynki, ale robimy to głównie po to by chronić ludzkie życie. Pytamy dzieci z hospicjum czy szpitala dziecięcego, czym jest bezpieczeństwo w ich oczach, żeby realnie zwiększyć poczucie bezpieczeństwa realizując ich marzenia. Bezpieczeństwo jest sztuką i wymaga bardzo dużej koncentracji na obserwowaniu i uświadamianiu otoczenia. Staramy się to robić, wyciągać wnioski i przygotowywać jak najlepiej na kolejne lata. Chcemy z tym, co mamy w ofercie najlepszego – czyli nasze zaawansowane systemy bezpieczeństwa – dawać prawdziwe poczucie bezpieczeństwa. W roku 2015 będziemy kontynuować budowanie relacji z naszymi Partnerami, dzielić się z nimi swoimi pasjami poprzez nowe projekty marketingowe. Pracujemy jeszcze nad szczegółami, ale zapewniam, że będzie to zestaw niezwykle ciekawych i emocjonujących wydarzeń. Dodatkowo, nasze działania marketingowe w roku 2015 będą w sposób szczególny skierowane także do końcowych użytkowników naszych systemów. Zabezpieczając budynek chcemy mieć pewność, że system działa bez zarzutu przez wiele lat, spełnia oczekiwania użytkowników − a w momencie, kiedy wymaga wymiany czy modernizacji my jesteśmy gotowi, żeby zaproponować najlepsze rozwiązanie. Będziemy starać się jeszcze bardziej usprawnić komunikację pomiędzy wszystkimi Partnerami w biznesie, na poszczególnych etapach realizacji inwestycji. W roku 2015 rozszerzymy naszą ofertę, wprowadzimy na rynek polski nowe produkty m.in. zintegrowany system zarządzania bezpieczeństwem pożarowym, jednak jego konstrukcja i zasada działania będzie nieco inna, niż produktów konkurencyjnych. W tej chwili nie możemy jeszcze podać szczegółów, ale zarówno sposób jego sprzedaży, jak i możliwości działania będą nietypowe i mamy nadzieję, że okażą się bardzo atrakcyjne.

 

K.D.: W dniach 01–02 października 2014 r. w Hotelu Windsor w Jachrance odbyła się już III edycja Ogólnopolskich Dni Zintegrowanych Systemów Bezpieczeństwa Pożarowego Schrack Seconet i Partnerzy. Jak Pan ocenia to spotkanie? W jakim kierunku te spotkania ewoluują? Czego nowego możemy się spodziewać w następnym roku?

 

G.Ć.: Już pierwsza edycja Ogólnopolskich Dni... potwierdziła, że rynek potrzebuje takiego spotkania. Przez kilkanaście lat, do roku 2011 włącznie, organizowaliśmy jednodniowe Ogólnopolskie Szkolenie Projektowe, które z czasem musiało przerodzić się w spotkanie dwudniowe, na większą skalę (w roku 2014 odnotowaliśmy ponad 420 uczestników) i co najważniejsze z możliwością bliższego spotkania z najlepszymi ekspertami w branży. Zdaniem wielu uczestników Ogólnopolskie Dni... są jedyną tego typu imprezą w branży – skoncentrowaną wyłącznie na aspektach merytorycznych, gdzie wręcz zabraniamy prelegentom przemówień o charakterze promocyjno- -reklamowym. Podczas dwóch dni wykładów eksperckich oraz warsztatów u poszczególnych producentów można poszerzyć, czy zaktualizować swoją wiedzę z zakresu zaawansowanych systemów bezpieczeństwa. Podobnie jak w latach poprzednich najważniejszym punktem spotkania był pokaz integracji i prezentacja sposobu zadziałania wybranych, kluczowych systemów, działających zwykle w obiekcie. Każdego roku przygotowujemy nowe scenariusze pożarowe prezentując tym samym różne warianty i możliwości współpracy poszczególnych systemów. W roku 2014 zaprosiliśmy do współpracy kilka nowych firm, których rozwiązania pojawiają się obok naszych w projektach wielu inwestycji. Część warsztatowa, która odbywała się równolegle w ośmiu salach, zgromadziła rekordową liczbę uczestników czynnie uczestniczących w panelach, zadających ekspertom ciekawe pytania. W tym roku dodatkowego wparcia merytorycznego udzieliły nam dwa instytuty: ITB Instytut Techniki Budowlanej oraz Instytut Bezpieczeństwa Pożarowego NODEX. Eksperci z IBP NODEX w części warsztatowej odpowiadali na najciekawsze pytania uczestników. Tegoroczne spotkanie było bardzo udane, odebraliśmy z rynku wiele gratulacji, sami sobie podnosimy każdego roku poprzeczkę i z przyjemnością przyjmujemy to wyzwanie. Rozpoczęliśmy już rozmowy z potencjalnymi Partnerami imprezy w roku 2015, od wyniku tych rozmów uzależniony będzie ostateczny temat przewodni szkolenia. Z pewnością dołożymy jeszcze więcej starań, aby uczestnicy wyjechali z tego spotkania z przekonaniem, że odbyli szkolenie pogłębiające w znacznym stopniu ich wiedzę z zakresu systemów bezpieczeństwa.

 

K.D.: Jakie warunki trzeba spełnić żeby stać się Partnerem Schrack Seconet Polska?

 

G.Ć.: Nasza firma posiada rozbudowaną sieć Partnerów w Polsce, którzy (w zależności od posiadanych uprawnień) dzielą się na trzy grupy kompetencyjne: Autoryzowanych Partnerów Wiodących, Autoryzowanych Partnerów (grupa podstawowa) oraz Partnerów Handlowych (najczęściej firmy rozpoczynające współpracę z nami). Co dwa lata przeprowadzamy weryfikację wszystkich firm z tego licznego dziś grona. Najnowsza lista wszystkich Partnerów zostanie opublikowana na naszej stronie internetowej w pierwszych dniach stycznia 2015 roku. Status współpracy nadawany jest w oparciu o ocenę wielu czynników, takich jak np. liczba przeszkolonych specjalistów, kondycja finansowa firmy, doświadczenie, itd. Autoryzowani Partnerzy Wiodący spełniają najbardziej restrykcyjne warunki autoryzacji: firmy te cechują m.in. najwyższa jakość współpracy, pozytywne wyniki audytów producenta, wysoce wykwalifikowana kadra specjalistów oraz bogata lista referencyjna zrealizowanych wspólnie obiektów, czy stabilność finansowa na najwyższym poziomie. Wykwalifikowani, regularnie szkoleni specjaliści oraz najnowszy pakiet oprogramowania i oryginalny sprzęt serwisowy to warunki, jakie spełniają również firmy z grona Autoryzowanych Partnerów. Odpowiadając jednak na Pani pytanie − firmy, które działają na rynku polskim w obszarze profesjonalnych systemów zabezpieczeń, wykazują zainteresowanie współpracą i są zainteresowane znalezieniem się w przyszłości w gronie Autoryzowanych Partnerów Schrack Seconet w Polsce, mogą rozpocząć z nami współpracę od statusu Partnera Handlowego, o ograniczonej autoryzacji (nie posiadają uprawnień producenta do prowadzenia serwisu gwarancyjnego instalacji wykonanych przez innych APW oraz AP, ale mogą w pełni prowadzić cały proces wykonawczy i serwisowy instalacji własnych). Firmy te biorą udział w procesie autoryzacji, zdobywając doświadczenie w prowadzeniu projektów, instalacji i programowania systemów bezpieczeństwa Schrack Seconet. Metoda drobnych kroków w tak trudnej branży sprawdza się doskonale, a użytkownicy końcowi mogą być pewni, że mają do czynienia z firmami poważnymi, rzetelnymi, o ugruntowanej pozycji rynkowej i wiedzy. Decyzje o przyjęciu do grona Partnerów Handlowych podejmowane są przez Dyrektorów regionalnych oddziałów Schrack Seconet w Polsce.

 

K.D.: Jak Pan ocenia mijający rok? Można ten okres zaliczyć do udanych dla firmy?

 

G.Ć.: Miniony rok, podobnie jak wiele lat poprzednich, zaliczamy do bardzo udanych. Udało się nam zrealizować większość zaplanowanych działań marketingowych, wprowadziliśmy do sprzedaży nowe produkty, uzupełniając tym samym ofertę Schrack Seconet, przeszkoliliśmy prawie 800 inżynierów (w zakresie projektowania, a także montażu, instalacji, uruchomienia, serwisu i konserwacji naszych urządzeń), przyjęliśmy do grona Partnerów Handlowych wiele firm z całej Polski, którym zależy na podnoszeniu kwalifikacji i osiągnięciu statusu Autoryzowanego Partnera Schrack Seconet w Polsce. Ostateczne wyniki sprzedaży będą znane dopiero po finansowym zamknięciu roku, ale już dziś wiemy, że osiągniemy rekordową ilość sprzedanych central oraz elementów peryferyjnych (czujek, modułów czy przycisków). Zdecydowanie TAK, miniony rok należy zaliczyć do bardzo udanych.

 

K.D.: Po sukcesach Targów Securex i Ogólnopolskich Dni Zintegrowanych Systemów Bezpieczeństwa Pożarowego Schrack Seconet i Partnerzy możemy już coś powiedzieć o obecnym stanie branży zabezpieczeń?

 

G.Ć.: Nasze ogólnopolskie działania są odpowiedzią na potrzeby rynku – szeroko rozumianej branży bezpieczeństwa. O powodach takiej, a nie innej, formy prezentacji naszych rozwiązań podczas targów już rozmawialiśmy. Dziś już wiemy, że branża zareagowała entuzjastycznie, co, poza efektem medialnym i wizerunkowym, przynosi nam wiele korzyści w relacjach z jej przedstawicielami. Ogólnopolskie Dni… organizujemy przede wszystkim po to, by przekazać jak największą ilość wiedzy, nie tylko z zakresu projektowania, czy sposobu działania systemów poszczególnych producentów. Poruszamy aktualne problemy pojawiające się podczas realizacji inwestycji na każdym jej etapie, informujemy o aktualnych, zmieniających się stale wytycznych, normach, wymogach. Zbieramy informacje, o tym, jakie tematy i problemy powinniśmy dokładniej przeanalizować w kolejnych latach, nad jakimi produktami powinniśmy rozpocząć badanie i prace, żeby jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo powstających obiektów. Branża bezpieczeństwa potrzebuje dziś, oprócz możliwie najlepszych rozwiązań, aktualizacji wiedzy w tym zakresie. Nasze działania są bardzo mocno skoncentrowane na tym aspekcie i jedyne, co zmieni się w kolejnych latach to to, że będziemy szkolić i uświadamiać jeszcze bardziej. Co cieszy, w branży pojawia się coraz więcej ludzi młodych. Wyraźnie widoczna jest nadchodząca zmiana pokoleniowa, co dla nas – producentów – oznacza szereg nowych wyzwań. Cieszy nas, że do biznesu musimy podejść bardziej kreatywnie, ciekawie na tyle by specjaliści „nowej generacji” chętnie podejmowali współpracę z nami.

 

Dziękuję bardzo za rozmowę!

Pin It