Na liście obiektów objętych obligatoryjnym stosowaniem systemów sygnalizacji pożarowej wyposażonych w urządzenia sygnalizacyjno-alarmowe znajdują się m.in.: hotele, szpitale, domy pomocy społecznej, banki, centra handlowe i inne obiekty użyteczności publicznej, a także zakłady przemysłowe czy obiekty magazynowe. Mają one obowiązek połączenia swoich systemów z komendą Państwowej Straży Pożarnej za pomocą systemu monitoringu.

 

Co to jest monitoring pożarowy i z jakich elementów się składa…

Monitoring pożarowy jest to system, którego zadaniem jest jak najszybsze przekazanie alarmów pożarowych uzyskanych z centrali sygnalizacji alarmowej pożaru, za pośrednictwem specjalnego nadajnika, do centrum odbiorczego znajdującego się w siedzibie Państwowej Straży Pożarnej.

Dzięki prawidłowemu funkcjonowaniu monitoringu pożarowego skraca się czas od momentu wykrycia pożaru do czasu zaalarmowania Państwowej Straży Pożarnej i szybkiego podjęcia działań ratowniczych.

 

System monitoringu pożarowego składa się z nie tylko z urządzeń transmisji alarmów, ale również z urządzeń odbiorczych oraz sposobów przesyłania sygnałów alarmowych i nie będzie oczywiście działał jeśli nie podłączymy go z centralą sygnalizacji alarmowej o pożarze i podłączonych do niej czujek pożarowych, ręcznych ostrzegaczy pożarowych, sygnalizatorów akustyczno-optycznych i modułów sterowania urządzeniami przeciwpożarowymi.

Przedmiotowy system może być również bardziej rozbudowany między innymi o sterowanie systemami gaśniczymi, itp. Dla całego systemu musi być opracowana dokumentacja, a w szczególności musi zostać opracowany scenariusz działania, w którym zawarte będą informacje opisujące jakie urządzenia przeciwpożarowe w chwili wykrycia pożaru muszą zadziałać, a jakie nie. Wszystkie elementy monitoringu pożarowego i systemu sygnalizacji alarmowej pożaru muszą posiadać dopuszczenie do stosowania w ochronie przeciwpożarowej Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej Państwowego Instytutu Badawczego. Uzyskanie takiego dopuszczenia potwierdza spełnienie przez te urządzenia wymagań niezawodności.

Schemat na rys. 2 przedstawia przykładowy system sygnalizacji pożaru, który podłączony do systemu monitoringu pożarowego w pełni zabezpiecza obiekt. W chwili wykrycia pożaru jest on przygotowany do zaalarmowania ludzi znajdujących się na terenie obiektu i przekazania sygnału o zdarzeniu do stanowiska kierowania Państwowej Straży Pożarnej. Zasady funkcjonowania i działania systemu monitoringu pożarowego zostały określone przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej w Ramowych wy- maganiach organizacyjno-technicznych dotyczących uzgadniania przez komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej sposobu połączenia urządzeń sygnalizacyjno-alarmowych systemu sygnalizacji pożarowej z obiektem komendy PSP lub wskazanym przez właściwego miejscowo komendanta powiatowego (miejskiego) PSP, które zostały znowelizowane w 2013 roku.

Głównymi elementami ramowych wytycznych są:

  • ogólne zasady uzgadniania sposobu podłączenia do systemu transmisji alarmu pożarowego,
  • procedura przyłączania obiektu do systemu transmisji sygnałów alarmów pożarowych i uszkodzeniowych,
  • zasady użytkowania systemu transmisji alarmu pożarowego,
  • podstawowe wymagania techniczne dla elementów składowych systemów sygnalizacji pożarowej i systemów transmisji alarmów pożarowych i sygnałów uszkodzeniowych,
  • eksploatacja, przeglądy techniczne i czynności 1 konserwacyjne systemów monitoringu pożarowego.

 

2014-01-43-1

Rys. 1. Schemat systemu transmisji alarmów pożarowych i sygnałów uszkodzeniowych

 

Na rys. 1 przedstawiono schemat systemu transmisji alarmów pożarowych i sygnałów uszkodzeniowych, zgodny z wytycznymi Komendy Głównej PSP.

Urządzenie transmisji alarmów pożarowych i sygnałów uszkodzeniowych jest to urządzenie, którego zadaniem jest odbieranie sygnałów z centrali sygnalizacji alarmowej pożaru oraz przesyłanie informacji drogą radiową i telefoniczną do stacji odbiorczej. Tą samą drogą przesyłane są sygnały uszkodzeniowe. W praktyce przedmiotowe urządzenia są zabudowane wewnątrz obiektu, dlatego ich anteny mogą być niewidoczne, ponieważ operatorzy wystawiają tę antenę na zewnątrz obiektu, aby zapewnić odpowiednio silny sygnał. Bywa również tak, iż sygnał nie jest wysyłany drogą radiową tylko np. przez sieci telefonii komórkowej. Ten proceder ma miejsce, ponieważ dąży się do obniżenia kosztów i ominięcia konieczności uzyskania stosownych pozwoleń radiowych, jest on jednak niezgodny z cytowanymi powyżej wytyczny komendy głównej. W swojej praktyce spotkałem się również z sytuacją, w której linia telefoniczna nie była wydzielona na potrzeby drugiego toru urządzenia transmisji alarmów pożarowych, a często blokowana była przez użytkownika w obawie przed nieodpowiednim jej wykorzystaniem. Niestety blokowanie możliwości wyjścia telefonicznego jest błędem, którego nierozumieją administratorzy obiektów objętych ochroną monitoringu pożarowego. W urządzeniu transmisji alarmowej pożaru znajduje się modem telefoniczny, który musi wybrać numer modemu znajdującego się w centrali odbiorczej alarmów pożarowych, aby wysłać informacje o pożarze czy o usterce, a także po prostu w celu sprawdzenia działania łącza telefonicznego. Z tego względu linia telefoniczna, zarezerwowana na potrzeby monitoringu pożarowego, musi być w centrali telefonicznej ustawiona jako nadrzędna. W przypadku zajętości linii centrala powinna rozłączyć zajętą linię i umożliwić natychmiastowe wdzwonienie się urządzenia transmisji alarmów do stacji odbiorczej.

 

(...)

 

Wojciech CHOJNOWSKI

 

Cały artykuł przeczytają Państwo w piśmie Ochrona Mienia i Informacji 1/2014

 

Pin It