2013-05-31-1Nowoczesne systemy alarmowe i monitoringu zapewniają szerokie możliwości w zakresie sterowania oraz obsługi. Zarządzanie systemem alarmowym może odbywać się bowiem również za pomocą internetu i sieci GSM. Z punktu widzenia technicznego możliwość zarządzania systemem alarmowym za pomocą internetu, czyli z wykorzystaniem standardu komunikacyjnego TCP/IP zyskuje się poprzez odpowiednie moduły komunikacyjne. Do obsługi systemu przeznaczona jest specjalna aplikacja.

 

Na rynku oferowane są moduły zapasowego toru łączności dla linii telefonicznej, dzięki którym zyskuje się możliwość wykorzystania sieci GSM jako zapasowego toru łączności dla tradycyjnej przewodowej sieci telefonicznej. Moduł jest w stanie samodzielnie nadzorować przewodową sieć telefoniczną, a w przypadku jej awarii przełączyć się na tor komórkowy. Typowy moduł tego typu pozwala na realizowanie powiadamiania SMS oraz głosowego. Oprócz tego istnieje możliwość zdalnego sterowania dowolnym urządzaniem za pomocą SMS, Clip oraz DTMF łącznie z konwersją komunikatów PAGER na SMS. Moduł jest konfigurowany w sposób zdalny przez GPRS. Przydatne rozwiązanie stanowi zdalne programowanie central alarmowych przez GPRS przy zastosowaniu funkcji zdalnego portu RS-232, oraz zdalna aktualizacja oprogramowania modułu. Nadzorowanie linii telefonicznej odbywa się w sposób automatyczny podobnie jak i przełączanie na GSM podczas wystąpienia usterki. W standardowym module przewiduje się 4 wejścia z możliwością uruchomienia powiadamiania głosowego/SMS oraz wyzwalania transmisji zdarzeń w monitoringu.

Z kolei moduły komunikacyjne GPRS/SMS przeznaczone są do realizacji monitoringu GPRS oraz powiadamiania SMS przez centrale wyposażone w dialer telefoniczny. Urządzenie automatycznie przełącza się na SMS w przypadku braku GPRS z możliwością powiadamiania SMS/CLIP. Istnieje możliwość wysyłania transmisji testowej z wykorzystaniem CLIP oraz sygnalizowanie awarii łączności.

 

Zarządzanie przez telefon

Obsługując system alarmowy przy użyciu smartfonu do dyspozycji pozostają specjalne aplikacje, dzięki którym zyskuje się obsługę za pomocą ekranu dotykowego. Podczas użytkowania ekran staje się wtedy manipulatorem do zdalnej obsługi systemu alarmowego. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość sterowania systemem z dowolnego miejsca. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w takich aplikacjach w przypadku łączności z centralą, niezależnie od tego czy wymiana danych jest nawiązana poprzez GPRS, UMTS (3G) czy Wi-Fi, uwzględnia się algorytm AES z użyciem 192-bitowego klucza. W niektórych modelach sterowanie systemem alarmowym bazuje na specjalnym module współpracującym z centralą alarmową. Warto przy tym podkreślić pełną funkcjonalność manipulatora sterującego systemem alarmowym. Przydatną funkcjonalność manipulatora stanowi możliwość sterowania urządzeniami automatyki domowej.

 

Zarządzanie z poziomu BMS

Zdalne sterowanie alarmem może odbywać się również w ramach funkcjonalności systemów automatyki budynkowej (BMS). Jak wiadomo system BMS stanowi narzędzie pozwalające zarówno na integrację jak i wizualizację samodzielnych i przenikających się instalacji, takich jak elektryczna, alarmowa, kontroli dostępu, sterowania temperaturą czy też dystrybucji audio w pomieszczeniach.

Integracji i wizualizowaniu, z uwzględnieniem indywidualnych preferencji użytkowników, poddaje się sterowanie oknami, żaluzjami i roletami. Określone zakładki systemu BMS można przewidzieć do monitorowania zewnętrznych i wewnętrznych warunków.

Przydatne rozwiązanie stanowi możliwość załączania, wyłączania czy też regulowania określonych urządzeń i odbiorników w budynku w oparciu o dane pozyskane dzięki czujnikom. Mogą to być zarówno proste detektory (kontaktronowe, zero-jedynkowe, zwierno -rozwierne), jak i czujniki ruchu i światła oraz zaawansowane urządzenia monitorujące. Są to chociażby stacje pogodowe odczytujące temperaturę czy też elementy odpowiedzialne za pomiar prędkości wiatru, wilgotności powietrza, a także wielkości opadów.

System pozwala na stworzenie indywidualnej, spersonalizowanej, zautomatyzowanej, przypisanej do użytkowników obiektu, aplikacji i wizualizacji, współpracującej z określonymi modułami logicznymi i automatyką, integrującą również zarządzenie systemem alarmowym. Istotna jest możliwość centralnego programowania i rekonfigurowania. Konfiguracja systemu odbywa się poprzez specjalistyczne oprogramowanie. Parametryzowanie poszczególnych funkcji może przeprowadzić instalator bezpośrednio na obiekcie, uwzględniając indywidualne preferencje użytkowników i właściwości obiektu budowlanego.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że system BMS zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom budynku poprzez analizowanie i wizualizowanie danych pochodzących z czujników ruchu. Tym sposobem zyskuje się wyeliminowanie większości zagrożeń.

 

Zarządzanie monitoringiem

Obszerne możliwości w zakresie zdalnego sterowania zyskuje się również w systemach monitoringu. W systemach tego typu bardzo często uwzględniane są bezprzewodowe technologie wymiany danych. Rozwiązania tego typu zazwyczaj bazują na odpowiednich nadajnikach z antenami. W zależności od odległości, na którą chcemy przesłać sygnał, zastosowanie znajdują anteny prętowe, kierunkowe, panelowe oraz komunikacyjne. W zależności od uwzględnionego systemu wymiany danych zasięg przesyłu może osiągnąć nawet kilka kilometrów. W takim rozwiązaniu używa się anten parabolicznych.

Parametry nadajników i odbiorników bezprzewodowego systemu przesyłu obrazu to przede wszystkim zakres częstotliwości pracy, impedancja (wejścia i wyjścia oraz anteny), a także zasięg oraz parametry zasilania. Dobierając nadajnik i odbiornik zwróćmy również uwagę na możliwość pracy w szerokim zakresie temperatur. Interesujące rozwiązanie stanowią miniaturowe, sekwencyjne odbiorniki wideo z automatycznym przełączaniem obrazu. Współpracują one najczęściej z anteną dookolną. Zastosowanie takiego rozwiązania pozwala na odbiór obrazu z jednego spośród kilku nadajników oraz automatyczne przełączenie na nadajnik następny, pomiędzy wcześniej zaprogramowanymi kanałami. Czas wyświetlania danego obrazu wideo można ustawić w zakresie mieszczącym się pomiędzy 2 a 120 s.

Dostępne na rynku nadajniki i odbiorniki radiowych systemów przesyłu obrazu najczęściej pracują w paśmie 2,4 GHz. Są jednak urządzenia bazujące na wolnym paśmie ISM 5725 MHz-5875 MHz. Systemy tego typu dobrze sprawdzają się w aplikacjach, gdzie istotną rolę odgrywa wysoka jakość obrazu oraz stabilne połączenie audio-wideo. Zasięg wynosi do 3 km.

 

(...)

 Więcej: OMiI 5/2013

Damian ŻABICKI
dziennikarz, analityk specjalizujący się w tematyce technicznej i przemysłowej

 

Pin It