Na przestrzeni ponad dwudziestoletniej działalności Schrack Seconet w Polsce firma wyposażyła w swoje najnowocześniejsze systemy sygnalizacji pożarowej kilka tysięcy obiektów. Należą do nich m.in.: największe centra handlowe w Polsce, stadiony, obiekty przemysłowe, lotniska, najwyższej klasy biurowce, największe na świecie sieci hoteli. Na liście referencyjnej firmy pojawia się również coraz więcej obiektów służby zdrowia, które wymagają szczególnego podejścia już w fazie planowania i projektowania systemów zabezpieczeń.

 

W takich obiektach jak szpitale czy domy opieki, gdzie szczególnie trudna może być ewentualna ewakuacja pacjentów, należy z wyjątkową precyzją przewidzieć wszystkie możliwe scenariusze. Szczegółowe uzgodnienia z użytkownikami obiektu dotyczą m.in.: sposobu powiadamiania o alarmie pożarowym (czemu służą m.in. sygnalizatory akustyczne) oraz zasad organizacji samej ewakuacji, uwzględniających szczególne obostrzenia dotyczące np. sal operacyjnych i zabiegowych. Niezbędne jest oczywiście zatwierdzenie takich decyzji przez właściwego rzeczoznawcę ds. zabezpieczeń pożarowych.

Precyzyjne przygotowania do zabezpieczenia obiektu służby zdrowia chronią przede wszystkim ludzkie życie, co jest absolutnie wartością nadrzędna. Zaprojektowanie niezawodnego, inteligentnego systemu sygnalizacji pożarowej może również uchronić przed zbędną ewakuacją obiektu, co pozwala uniknąć kolejnych zagrożeń oraz niepotrzebnych, często bardzo wysokich kosztów. Rozwiązania Schrack Seconet dają możliwość lokalnego monitorowania stanu ich pracy, a tym samym ułatwiają kontrolę nad całym obiektem. Zastosowanie dodatkowych, wyniesionych paneli wskazań PIP produkcji Schrack Seconet, których montaż np. w pobliżu miejsc dyżuru pielęgniarskiego umożliwia szybszą weryfikację pojawiających się komunikatów oraz ich ewentualne skasowanie bez wywoływania niepotrzebnej ewakuacji. W sytuacji prawdziwego zagrożenia panele PIP zdecydowanie przyśpieszają działania interwencyjne.

Na uwagę zasługuje fakt, że panele PIP są dziś już standardem w Europie, natomiast na rynku polskim stosowane są wyłącznie przez Schrack Seconet.

Specyfiką obiektów służby zdrowia, w tym przede wszystkim szpitali, są specjalne wymogi dotyczące wyposażenia sal operacyjnych i zabiegowych. Ze względu na sterylność tych pomieszczeń zaleca się stosowanie jak najmniejszej liczby zbędnych, widocznych urządzeń. Schrack Seconet wychodzi naprzeciw takim wymaganiom zabezpieczając sale operacyjne czujkami w osłonie przeciwwietrznej LKM 531, montowanymi w kanałach wyciągowych systemu wentylacji i działających na zasadzie dozorowania czystości powietrza w pomieszczeniach. Innowacyjnym rozwiązaniem jest zabezpieczenie sal operacyjnych czujkami specjalnymi, takimi jak system zasysający ASD 535, którego cechą w tym wypadku najważniejszą jest możliwość montażu, a tym samym ukrycia czujnika pod tynkiem. System ten charakteryzuje również bardzo wysoka czułość i wykrywanie pożaru w bardzo wczesnym stadium, co zdecydowanie zmniejsza ryzyko zagrożenia i daje czas potrzebny na działania np. ewakuacyjne.

Firma w ostatnich latach zabezpieczyła swoimi najnowszymi systemami sygnalizacji pożarowej, opartymi na technologii IP, kilkadziesiąt obiektów służby zdrowia. Kilka z nich zasługuje na szczególną uwagę, należy do nich niewątpliwie Akademicki Szpital Kliniczny im. Jana Mikulicza – Radeckiego we Wrocławiu (wcześniejsza nazwa Nowa Akademia Medyczna). Po wielu modernizacjach cały obiekt zajmuje dziś powierzchnię ponad 600 tysięcy m², w jego skład wchodzi 17 specjalistycznych klinik oraz 38 specjalistycznych poradni. W obiekcie zostało zainstalowanych w sumie prawie 4 tys. inteligentnych, multisensorowych czujek CUBUS MTD 533X, wykrywających wszystkie pożary testowe (TF1-TF9). Co więcej, mogą być one zastosowane jako czujki dymu, ciepła lub jako czujki dualne dymu/ciepła, a dzięki zastosowanej technice interaktywnego działania CUBUS Nivellierung® mogą dostosowywać swoją czułość działania do zmieniających się warunków otoczenia. W związku z rozłożoną w czasie realizacją, dzięki funkcji kompatybilności wstecz, w obiekcie zastosowano kilka generacji central Schrack Seconet. Aktualnie system składa się z sześciu modułowych central sygnalizacji pożarowej Integral Evolution oraz Integral IP, których architektura została oparta na idei 100% redundancji sprzętowej i programowej, a każda centrala posiada zdolność zapamiętania do 65 tys. zdarzeń. Praca poszczególnych komponentów nadzorowana jest przez efektywny system wizualizacji i zarządzania SecoLOG – wielostanowiskowe, efektywne narzędzie graficzne z przyjaznym użytkownikowi interfejsem, umożliwiające przegląd zarejestrowanych zdarzeń oraz obsługę całego systemu sygnalizacji pożarowej. Akademicki Szpital Kliniczny we Wrocławiu został wyposażony również w system przyzywowy i komunikacji Schrack Seconet – Visocall Plus z pełną komunikacją głosową, umożliwiający rozmowę rozmowę pacjenta z personelem oraz rozmowę pomiędzy członkami personelu medycznego.

Na liście obiektów referencyjnych Schrack Seconet znajduje się również Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Kajetanach, wiodący ośrodek badawczy kategorii A, przeprowadzający najwięcej na świecie operacji w zakresie otolaryngologii, przyjmujący rocznie ponad 20 tyś. pacjentów. Bezpieczeństwem obiektu zarządza redundantny, modułowy system sygnalizacji pożarowej Schrack Seconet: Integral IP z prawie tysiącem elementów peryferyjnych, a jego pracę nadzoruje system wizualizacji i zarządzania SecoLOG. Uzupełnieniem oferty ze strony Schrcak Seconet było wyposażenie obiektu w systemy przyzywowe i komunikacji Visocall IP basic, podobnie jak w przypadku systemów sygnalizacji pożarowej, z wizualizacją pracy systemu i rejestracją zdarzeń.

Lista obiektów służby zdrowia zabezpieczanych systemami sygnalizacji pożarowej Schrack Seconet oraz systemami przyzywowymi i komunikacji szpitalnej, stale się powiększa. Kolejni inwestorzy obdarzają firmę zaufaniem, otrzymując w zamian gwarancję najwyższej jakości urządzeń w swoich placówkach. Produkty Schrack Seconet posiadają odpowiednie certyfikaty i spełniają wszelkie międzynarodowe normy.

Wśród obiektów służby zdrowia, które dotychczas zostały wyposażone w systemy Schrack Seconet (zarówno systemy sygnalizacji pożarowej jak i systemy przyzywowe i komunikacji szpitalnej) znajdują się min.:

  • Szpital Medicover w Warszawie,
  • Szpitale Swissmed w Gdańsku i w Warszawie,
  • Centrum Medycyny Specjalistycznej w Gdańsku,
  • Ośrodek Radioterapii „EUROMEDIK” w Otwocku,
  • Szpital Powiatowy w Radomsku i wiele innych,
  • Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach.

W najbliższym czasie do listy obiektów służby zdrowia, które poszerzą listę referencyjną firmy Schrack Seconet, dołączy m.in. Szpital Pediatryczny Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – obecnie w realizacji. Ośmiokondygnacyjny kompleks budynków, o łącznej powierzchni całkowitej prawie 98 tys. m², będzie posiadał w sumie 527 łóżek, w tym 430 pediatrycznych, 57 neonatologicznych i 40 położniczych. Szpital zostanie wyposażony w najnowszy system sygnalizacji pożarowej Integral IP, blisko 9 tys. inteligentnych czujek CUBUS MTD 533X oraz system przyzywowy z pełną komunikacją głosową Visocall IP.

Systemy sygnalizacji pożarowej Schrack Seconet, jako jedyne na rynku oparte na pełnej technologii IP, gwarantują utrzymanie standardu obiektu przez wiele kolejnych lat. Jakiekolwiek udoskonalenia instalacji istniejących nie będą problematyczne, ponieważ obecnie trendem staje się rozwój systemów z wielu branż w kierunku standardu komunikacji IP. Wyposażenie obiektu zarówno w systemy SAP, jak i przyzywowe i komunikacji szpitalnej Schrack Seconet, wpływa zdecydowanie na obniżenie kosztów integracji z innymi systemami, ewentualnej rozbudowy czy modernizacji w przyszłości oraz umożliwia zdalny dostęp do systemów.

 

Artykuł firmy Schrack Seconet Polska Sp. z o. o.

 

OMiI 3/2013

 

Zamów alt

 

 

Pin It