2013-03-30-1Szpital im. Ignacego Mościckiego w Chorzowie wdraża rozwiązania w zakresie telemedycyny w diagnostyce zaburzeń oddychania, korzystając z produktów firmy Axis.

 

Misja

Szpital im. Ignacego Mościckiego w Chorzowie, Lecznica Dzieci i Dorosłych – Laboratorium Snu jest to prywatny szpital, którego główny profil działalności obejmuje otolaryngologię (zaburzenia słuchu, oddychania oraz choroby gardła) dorosłych oraz dzieci. Laboratorium Snu funkcjonujące w szpitalu jest czołową placówką w kraju zajmującą się diagnozą oraz leczeniem zaburzeń snu oraz oddychania. W celu właściwego przeciwdziałania skutkom zespołu bezdechu śródsennego, kluczowa jest odpowiednia diagnostyka oraz szybkie rozpoczęcie leczenia, jak tylko wykryte zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości.

 

Rozwiązanie

W celu zapewnienia wysokich standardów badań polisomnograficznych w kraju, Laboratorium Snu wdrożyło surowe wytyczne American Sleep Academy – AASM 2008. Wymagają one zarejestrowania wielu parametrów fizjologicznych, takich jak: poziom tlenu we krwi, praca serca, czynności elektryczne mięśni i mózgu oraz nagranie w podczerwieni całego badania przeprowadzanego w śnie. Szpital korzysta ze stacji diagnostycznych firmy Philips/Respironics, w przypadku których konieczna jest możliwość uzyskania zakodowanego połączenia z siecią kamer, zdalna kontrola nad ustawieniem kamer oraz automatyczne przełączanie z trybu dziennego na nocny i na odwrót. Takie wymogi szybko doprowadziły do wprowadzenia rozwiązań firmy Axis.

 

Efekty

Kamery sieciowe Axis 214 PTZ umożliwiły personelowi medycznemu nadzór nad nocnymi badaniami z możliwością przeprowadzania nieinwazyjnego monitoringu diagnozowanego pacjenta. Takie rozwiązanie jest kluczowe z uwagi na fakt, iż każda wizyta w pokoju pacjenta może mieć wpływ na wyniki testów. Monitorowanie najmłodszych pacjentów umożliwia szybką reakcję personelu medycznego w przypadku, gdy dziecko się obudzi. Jest to szczególnie istotne dla tych pacjentów, biorąc pod uwagę, iż każdy pobyt w szpitalu jest sytuacją stresową. Nagrania wideo są synchronizowane z zapisem parametrów fizjologicznych, co poprawia jakość diagnozy.

Dr Maciej Tażbirek stwierdził, że: „wyposażenie stacji diagnostycznych Laboratorium Snu w cyfrowy sprzęt do nagrywania poprawiło jakość przeprowadzanych testów oraz usprawniło moją pracę. Jako że jestem lekarzem zdalnie analizującym przeprowadzane badania, takie rozwiązanie umożliwiło mi kontrolowanie jakości pracy wykonanej przez personel techniczny poprzez analizę nagrań. To, że obrazy w podczerwieni rejestrowane przez kamery firmy Axis są przesyłane światłowodami, umożliwia mi weryfikację zdarzeń oddechowych oraz zaburzeń snu, które w pierwszej kolejności zaznaczam na diagramach parametrów fizjologicznych”.

 

Axis, strażnik snu

Badania snu wymagają całonocnej obserwacji pacjenta oraz rejestracji wielu parametrów fizjologicznych. Szpital specjalizuje się w diagnostyce zaburzeń oddychania w czasie snu u najmłodszych pacjentów. Zespół bezdechu śródsennego (czasowy zanik przepływu powietrza przez drogi oddechowe) w czasie snu jest szczególnie częsty u dzieci w wieku przedszkolnym, u których dochodzi do powiększenia migdałków. W przypadku dzieci, zespół bezdechu śródsennego w czasie snu prowadzi czasami do wolniejszego rozwoju intelektualnego oraz poważnych zaburzeń zachowania i trudności w uczeniu się. Stacje diagnostyczne Alice5 wyposażone w kamery sieciowe AXIS 214 PTZ oraz w nagrania wideo pozyskane dzięki nim, umożliwiają prostą eliminację artefaktów pomiarowych – przykładowo: obluzowany czujnik w nosie może powodować niewłaściwy odczyt całkowitego braku przepływu powietrza, a w rezultacie błędnie wskazywać na zespół bezdechu śródsennego. Nocny monitoring wideo pozwala w takim przypadku natychmiastowo zweryfikować otrzymany wynik badania.

Porównanie bioelektrycznej aktywności mózgu (EEG) z obrazem zapisanym przez kamery AXIS 214 PTZ obejmującym w dużym zbliżeniu twarz pacjenta, pomaga odróżnić fazę snu REM (snu paradoksalnego), w której gałki oczne pacjenta poruszają się bardzo szybko, od odczytów notowanych u osób obudzonych.

W ramach projektu komputerowego wykorzystywano kamery firmy Axis oraz zwiększono liczbę stacji diagnostycznych. W skład Laboratorium Snu wchodzi część głównej infrastruktury sieciowej, która wymagała rozbudowy z uwagi na obciążenie sieci szpitala ogromną ilością danych generowanych w wyniku przeprowadzanych analiz. Każde badanie polisomnograficzne trwa około osiem godzin oraz rejestruje wszystkie parametry fizjologiczne, jak również obrazy wideo, w wyniku czego tworzony jest plik wielkości 5 GB. W celu przyspieszenia synchronizacji rejestracji danych fizjologicznych, zapisy wideo z badań są bezpośrednio przesyłane i przechowywane na dysku twardym stacji diagnostycznej.

Utrwalanie surowego strumienia danych z kamer firmy Axis jest możliwe za sprawą dostępności interfejsu programowania aplikacji (API). Dzięki temu stacje Alice5 firmy Philips/Respironics mogą komunikować się z kamerami bez pośrednictwa komputera stacjonarnego. Dwuosobowe pokoje dla pacjentów są wyposażone w łóżka dla dorosłych i dzieci. Personel techniczny może dostosować pozycję kamer firmy Axis korzystając z wcześniej zaprogramowanych ustawień w zależności od tego, które łóżko pacjent zajął. Nocne kamery zostały dodatkowo wyposażone w lampy na podczerwień w celu poprawy rozdzielczości zapisywanego przez nie obrazu.

 

Po pierwsze bezpieczeństwo

Dane medyczne należą do kategorii wysoce poufnych informacji. Z tego względu konieczne okazało się zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń. Niezbędne było uzyskanie kodowanego połączenia pomiędzy wszystkimi urządzeniami. Zagadnienie bezpieczeństwa danych stało się jeszcze ważniejsze po wprowadzeniu kamer firmy Axis. Sami pacjenci zaczęli wyrażać obawy o niekontrolowany wyciek informacji, z uwagi na fakt, iż dla wielu z nich rozpowszechnienie informacji o ich poważnej chorobie mogłoby mieć konsekwencje zawodowe, np. dla kierowców czy pilotów. Funkcje zabezpieczające sieć wykorzystane w rozwiązaniach firmy Axis, zapewniają poczucie bezpieczeństwa oraz prywatności zarówno szpitalowi jak i pacjentom.

 

Usprawnianie pracy

Biorąc pod uwagę przestrzenną organizację szpitala, a mianowicie fakt, iż oddziały szpitalne znajdują się na dwóch piętrach, koniecznym było zastosowanie zdalnego monitoringu za pośrednictwem urządzeń przenośnych. Wykorzystanie sieci WiFi, tabletów oraz aplikacji łączącej kamery Axis (NetCamViewer) umożliwiło monitorowanie pacjentów znajdujących się na różnych piętrach.

 

Agata MAJKUCIŃSKA
Key Account Manager Axis Communications w Polsce

Artykuł firmy Axis Communications

OMiI 3/2013

Zamów alt

 

Pin It