Przy współpracy z poznańską firmą IB SYSTEMS firma Ela-compil wdrożyła projekt zintegrowanego systemu zarządzania bezpieczeństwem dla systemów detekcji źródeł zapłonu i ograniczających skutki ewentualnego wybuchu pyłów w Elektrowni Dolna Odra w Gryfinie k. Szczecina.

Z punktu widzenia funkcji systemów zabezpieczających - zgodnie z zasadami zintegrowanego systemu zarządzania bezpieczeństwem pożarowym - środki ochrony przeciwwybuchowej mają za zadanie:

  • niedopuszczenie do tworzenia się mieszanin wybuchowych,
  • kontrolę możliwych źródeł zapłonu (np. poprzez zapewnienie odpowiedniego stopnia ochrony instalacji i urządzeń),
  • ograniczenie skutków możliwych wybuchów poprzez np. aktywne systemy gaśnicze.

Zastosowany Zintegrowany System Zarządzania Bezpieczeństwem GEMOS zbiera i analizuje sygnały o stanach takich systemów jak:

  • system detekcji pożarów tlewnych – czujki GSME Adicos,
  • system sygnalizacji pożaru Esser,
  • światłowodowa liniowa czujka temperatury DTS,
  • system detekcji tlenku węgla Technopomiar,
  • system telewizji dozorowej IP Geutebruck.

Głównym zadaniem systemu GEMOS jest wspomaganie operatorów w podjęciu decyzji o uruchomieniu systemu mgły wodnej mającej ugasić pożary tlewne na ciągu nawęglania. System obsługiwany jest na stacjach roboczych jedno- i dwumonitorowych za pośrednictwem przeglądarki HTML. Wszystkie zintegrowane systemy są wizualizowane, a dane pochodzące z nich archiwizowane.

Na stacjach roboczych GEMOS, wizualizowane są wszystkie informacje krytyczne z punktu widzenia zagrożenia pracowników i mienia, dotyczących poszczególnych bloków, w tym bezpieczeństwa procesów nawęglania, stężenia tlenku węgla oraz sterownie rozpoczęciem procesu gaszenia z użyciem mgły wodnej.

Dla zapewnienia maksymalnej dostępności systemu, zrealizowano rozwiązanie oparte o dwa niezależne serwery systemu GEMOS (High Availability), umieszczone w odrębnych lokalizacjach. Do obsługi systemu przewidziano 7 stacji roboczych, którym przydzielono uprawnienia wynikające ze specyfiki pracy elektrowni. System komunikuje się z integrowanymi systemami z wykorzystaniem interfejsów cyfrowych    (programowych) oraz za pośrednictwem kart wejść/wyjść przeciwpożarowych (połączenia stykowe).

Elektrownia Dolna Odra jest elektrownią systemową. Została zbudowana w latach siedemdziesiątych, a poszczególne jej bloki przekazywane były do eksploatacji w latach 1974-1977. Podstawowym przedmiotem działalności jest wytwarzanie, dystrybucja i obrót energii elektrycznej oraz produkcja, dystrybucja i obrót ciepła. Elektrownia dysponuje ośmioma blokami o łącznej mocy elektrycznej 1 547 MWe i cieplnej 64,4 MWt. Jest konwencjonalną elektrownią blokową, z otwartym układem chłodzenia. W latach 90-tych w Elektrowni Dolna Odra zrealizowano kompleksowy program modernizacji podstawowych urządzeń energetycznych. Produkcja Elektrowni Dolna Odra przeznaczona jest dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i zasilenia w ciepło miasta Gryfino.

Fot. Ela-compil

Źródło: http://ela.pl/pl/news/view/374

http://www.zedolnaodra.pgegiek.pl

Pin It