Nowoczesne systemy alarmowe są obsługiwane nie tylko za pomocą lokalnych manipulatorów. Coraz częściej uwzględnia się bowiem możliwość nadzorowania pracy systemu z dowolnej przeglądarki internetowej, telefonu komórkowego lub innego urządzenia mobilnego.

 

 

Pilot to podstawa

 

Nowoczesny system alarmowy nie obejdzie się bez pilotów zdalnego sterowania i kart zbliżeniowych. Rozwiązania tego typu najczęściej są uwzględniane w miejscach, gdzie obsługa systemu alarmowego jest trudna dla niektórych osób (np. dzieci, osoby starsze) oraz gdy zakłada się ograniczony dostęp do określonej funkcjonalności instalacji alarmowej. W oferowanych na rynku centralach alarmowych można przypisać pilota do konkretnego użytkownika, zapewniając mu możliwość korzystania z określonych funkcji takich jak chociażby załączanie i wyłączanie czuwania czy też sterowanie urządzeniami (brama garażowa, rolety itp.). Przydatne rozwiązanie stanowi możliwość definiowania stref, które mogą być załączane przez użytkownika. Warto pamiętać, że wadą takiego systemu jest brak możliwości identyfikowania osoby, która obsługuje system.

 

Zamiast pilotów bardzo często zastosowanie znajdują karty zbliżeniowe. Jako zalety takiego rozwiązania wymienia się przede wszystkim prostą obsługę. Sprowadza się ona jedynie do zbliżenia karty w pobliże odpowiedniego czytnika.

 

 

System alarmowy przez internet

 

Możliwości w zakresie zdalnej obsługi systemów alarmowych to również sterowanie za pomocą sieci internetowej. Funkcjonalność tego typu zapewniają centrale alarmowe lub specjalne moduły komunikacyjne współpracujące z centralami alarmowymi. Zyskuje się więc możliwość dostępu do systemu poprzez sieć lokalną LAN oraz za pomocą sieci internetowej.

 

Komunikację poprzez internet nowoczesne centrale alarmowe zapewniają na kilka sposobów. Stąd też sterowanie systemem alarmowym może odbywać się przez dowolny komputer i przeglądarkę internetową. Zyskuje się więc wirtualny panel sterujący, który zapewnia kompleksowe sterowanie systemem. Interesujące rozwiązanie stanowią również aplikacje przeznaczone do telefonów komórkowych. Oprogramowanie tego typu zapewnia pełne sterowanie systemem. Jako zalety takiego rozwiązania wymienia się przede wszystkim mobilność, czyli możliwość sterowania systemem z dowolnego komputera lub urządzenia przenośnego.

 

Bardziej zaawansowane aplikacje pozwalają nie tylko na sterowanie alarmem, ale również na wizualizowanie poprzez wirtualne mapy obiektu. Przydatne rozwiązanie stanowi oprogramowanie przeznaczone do zdalnego konfigurowania systemów alarmowych. Funkcjonalność w tym zakresie jest nieodzownym elementem wyposażenia firm instalatorskich.

 

 

GSM/GPRS

 

Na rynku są oferowane centrale alarmowe lub moduły, dzięki którym zyskuje się możliwość realizowania powiadomień na telefon komórkowy. Jest przy tym możliwa współpraca poprzez technologię GSM/GPRS ze stacjami monitorującymi. Powiadomienie może przybrać formę wiadomości tekstowej lub próby nawiązania połączenia. Typowa centrala tego typu jest wyposażona w wejścia przewodowe. Niejednokrotnie zastosowanie znajdują również wejścia bezprzewodowe oraz wbudowany odbiornik radiowy pracujący w paśmie 433 MHz. Zyskuje się więc możliwość prostego załączania i wyłączania czuwania za pomocą pilota lub bezprzewodowej klawiatury. Z pewnością przydadzą się wyjścia przekaźnikowe, które mogą być sterowane poprzez sam moduł i w sposób zdalny, np. poprzez komendy SMS. W niektórych modelach programowanie centrali odbywa się zarówno za pomocą kabla, jak i zdalnie przez modem GPRS.

 

Oprogramowanie do obsługi instalacji alarmowych, które jest instalowane w telefonach komórkowych zawiera szereg rozwiązań zwiększających bezpieczeństwo systemu. Skuteczne narzędzia odpowiedzialne za ochronę przewiduje się niezależnie od sposobu wymiany danych z centralą. Maksymalny poziom bezpieczeństwa jest więc zapewniony przy przesyle informacji w technologii GPRS, UMTS (3G) i Wi-Fi. W tym ostatnim przypadku zazwyczaj przewiduje się algorytm AES z użyciem 192 bitowego klucza. Oferowane na rynku aplikacje są przeznaczone zarówno do tradycyjnych telefonów, jak i urządzeń wyposażonych w ekran dotykowy. Odpowiednie wersje oprogramowania można nabyć z myślą o urządzeniach obsługujących środowisko Java J2ME. Dla telefonów pracujących w oparciu o system operacyjny Google Android jest opracowana dedykowana wersja aplikacji.

 

 

Damian Żabicki

dziennikarz, analityk specjalizujący
się w tematyce technicznej i przemysłowej.
Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pin It