Wyjeżdżasz na długi weekend lub urlop? To czas, kiedy policja odnotowuje najwięcej włamań. W ferworze przygotowań łatwo zapomnieć o istotnej kwestii, jaką jest odpowiednie zabezpieczenie mieszkania na czas nieobecności. Radzimy, jak je ochronić przed złodziejami.
Fakty nie są optymistyczne. Według statystyk, średnio co 15 minut policja odnotowuje kradzież z włamaniem. Ważne, aby o bezpieczeństwo domu czy mieszkania dbać przez cały rok i już na długo przez wyjazdem zainwestować w rozwiązania, które zminimalizują ryzyko włamania. Przeszkodą dla złodzieja będą z pewnością okna i drzwi z systemami antywłamaniowymi lub rolety antywłamaniowe.

bezpieczny dom Impel
- W przypadku dłuższych wyjazdów warto zdać się na profesjonalistów i zamontować system alarmowy - mówi Paweł Manecki, Prezes Zarządu Impel Monitoring. - Stacja monitorowania alarmów odbierze sygnał o ewentualnym włamaniu, a następnie podejmuje natychmiastową interwencję i na miejsce zdarzenia wyśle patrol. W wielu przypadkach, już sama informacja o monitoringu zamieszczona na obiekcie skutecznie odstrasza potencjalnych złodziei.
Jeżeli nie zdecydujesz się na usługi specjalistycznej firmy, pamiętaj, że zarówno zamek, jak i drzwi wejściowe domu czy mieszkania powinny posiadać atest bezpieczeństwa. Sprytnym i niewymagającym dużych nakładów finansowych rozwiązaniem jest zainstalowanie czasowego wyłącznika prądu, który gasząc i zapalając światło, symuluje obecność domowników.

Koniecznie ubezpiecz mieszkanie i dom oraz cenne ruchomości, ponieważ jeśli dojdzie do kradzieży, odszkodowanie zrekompensuje poniesione straty. - Decydując się na skorzystanie z usług oferty ubezpieczyciela, nie należy pomijać ubezpieczenia także od zdarzeń losowych. Należą do nich pożar, wybuch gazu czy zalanie wodą z pękniętej rury wodociągowej. Również na te niebezpieczeństwa narażone jest mieszkanie podczas nieobecności lokatorów - mówi Filip Rybacki, Prezes Brokers Union.

Na ostatnią chwilę

Co jeśli do wyjazdu zostało niewiele czasu i nie zdążymy już zamontować rolet czy zainstalować monitoringu? Warto pamiętać o tych zasadach:

  • Przed wyjazdem upewnij się, że wszystkie okna, drzwi, rolety, a nawet lufciki zostały dokładnie zamknięte.
  • Nieoceniona będzie pomoc życzliwych sąsiadów, którzy zwrócą uwagę na nasze mieszkanie czy posiadłość. Najlepiej, żeby wyciągali listy ze skrzynki i zabierali ulotki promocyjne z wycieraczki.
  • Jeśli masz zaufaną osobę, warto jej powierzyć komplet kluczy do mieszkania, żeby co jakiś czas włączyła wieczorem światło. Dzięki temu złodzieje nie będą w stanie rozpoznać czy mieszkanie zostało pozostawione bez opieki.
  • Pamiętaj, by nie przechowywać w niezabezpieczonym domu znacznej gotówki oraz wartościowych przedmiotów. Na czas wyjazdu najlepiej zdeponować je w skrytce bankowej. Zapisz numery seryjne cennych przedmiotów (laptopa, kamery, tabletu) i oznakuj je w trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja. Pomoże to w ich ewentualnym odzyskaniu.
  • Sporządź listę i zrób fotografie wartościowych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.). Zwiększy to znacznie szansę ich zidentyfikowania w przypadku kradzieży.
  • Nie chwal się publicznie w Internecie, że wyjeżdżasz na urlop, dokąd i na jak długo. To informacja dla złodzieja, kiedy może włamać się do Twojego mieszkania!

Jeśli po powrocie stwierdzisz, że mieszkanie padło łupem intruzów, niezwłocznie zawiadom policję. Pamiętaj, żeby przed przyjazdem funkcjonariuszy niczego nie porządkować i nie odkładać na swoje miejsce. W ten sposób możesz zatrzeć istotne ślady przestępstwa.

Informacja prasowa

Pin It