W domu czy mieszkaniu pragniemy zapewnić naszym najbliższym nie tylko komfort i wygodę, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Jednym z popularniejszych sposobów jest montaż alarmu lub systemu monitorującego. Właściciele nieruchomości coraz częściej decydują się jednak na zakup urządzeń, które z każdego miejsca na ziemi pozwalają podglądać to, co dzieje się w naszym domu i kto kręci się wokół posesji. Nie dziwi zatem fakt, że kamery kamuflowane w przedmiotach codziennego użytku stają się bardzo popularne w walce z intruzami.

W moim inteligentnym domu

Obserwowanie tego co dzieje się w naszym domu to jedna z funkcji, którą daje nam system monitorujący z kamerą. Wystarczy tablet lub smartfon z dostępem do Internetu i odpowiednia aplikacja, aby inteligentny pomocnik powiadomił nas o nieproszonych gościach. Bez względu na to czy jesteśmy w pracy czy na wakacjach możemy w każdej chwili sprawdzić czy ktoś niepowołany nie znajduje się w domu. Jest to możliwe dzięki powszechnemu dostępowi do szerokopasmowego Internetu, a także korzystaniu z urządzeń mobilnych, które są zsynchronizowane z kamerą znajdującą się w domu. „Podstawowym elementem systemów domu inteligentnego są nowoczesne rozwiązania z zakresu monitoringu – przede wszystkim kamery IP - skrót od „Internet Protocol", który umożliwia nawiązanie łączności i wymianę danych, używany powszechnie w Internecie i sieciach lokalnych. Każda kamera ma swój unikalny numer IP i konfigurując odpowiednio parametry możemy z dowolnego miejsca na świecie otrzymać obraz z kamery w przeglądarce internetowej" – wyjaśnia Krzysztof Rydlak, ekspert ds. bezpieczeństwa Spy Shop.

Wybór odpowiedniego sprzętu monitorującego zależy od tego czy chcemy obserwować dom lub mieszkanie. Dobrym rozwiązaniem w przypadku willi jest montaż fotopułapki przed głównym wejściem czy przy bramce prowadzącej na posesję. Sprytnie zakamuflowana pozwoli na dyskretną obserwację terenu wokół domu i identyfikację niepowołanych osób. Urządzenie wyposażone jest w czujnik ruchu i jeśli tylko w polu widzenia pojawi się człowiek lub zwierzę uruchamiana jest kamera. Niektóre modele mogą wysłać kopię zdjęcia jako MMS lub email do właściciela posesji powiadamiając o pojawieniu się potencjalnego intruza. We wnętrzu budynku warto zadbać o obraz z korytarza lub klatki schodowej. Zamieszczona tam kamera da nam odpowiedź na pytanie czy ktoś obserwuje nasz dom, próbuje otworzyć drzwi. Urządzenia monitorujące warto zastosować także w sypialni czy salonie. W tych pomieszczeniach najczęściej znajdują się bowiem cenne przedmioty, elektronika czy biżuteria.

Dobrze zakamuflowane...
Ciekawym rozwiązaniem jest kamera IP DVR-32 WiFi w radiobudziku. Urządzenie podłączone do prądu ma nieograniczony czas pracy, a nagrywanie uruchomiane jest po wykryciu ruchu. Zarejestrowany film może być zapisany na karcie pamięci, a następnie pobrany zdalnie na dysk komputera. Możliwe jest także strumieniowe przesyłanie obrazu w czasie rzeczywistym.

Prostsze działanie ma mikrokamera ukryta w zegarku DCR-232. Dyskretnie zakamuflowany obiektyw o średnicy 1 mm nie wzbudzi podejrzeń złodzieja, a nagranie uruchomione poprzez wykrycie ruchu pozwoli na udokumentowanie włamania. Urządzenie posiada czuły mikrofon, dzięki czemu może zarejestrować rozmowy w całym pomieszczeniu.

Przydatna jest również kamera w formie zasilacza sieciowego PV-AC20. Podłączona do gniazdka nie wzbudza podejrzeń. Aktywowana ruchem i z funkcją nawpisywania danych po zapełnieniu karty pamięci pozwala na prowadzenie długotrwałego monitoringu pomieszczenia. Rejestrator posiada funkcję oznaczania nagrań stemplem z bieżącą datą i czasem, co ułatwia późniejszą analizę materiału.

Tradycyjne systemy monitorujące z analogowymi kamerami są coraz częściej wypierane przez niewielkich rozmiarów kamery kamuflowane w przedmiotach codziennego użytku. „Dzieje się tak dlatego, że montaż urządzeń z rejestratorem nie wiąże się z tworzeniem całej instalacji, a wymaga jedynie podłączenia do istniejącej sieci internetowej. Zaletą jest także łatwość uruchomienia systemu oraz możliwość wykorzystania technologii bezprzewodowej. Duże znaczenie mają aplikacje ułatwiające podglądanie obrazu na żywo na urządzeniach mobilnych. Co więcej, parametry rejestracji w przypadku kamer HD, pozwalają na zapis obrazu lepszej jakości, co pozwala na identyfikację złodzieja. Największą zaletą kamuflowanych rejestratorów jest dyskrecja pracy – włamywacz nie spodziewa się, że podczas plądrowania mieszkania jest obserwowany, a jego występek nagrywany przez mikrokamerę znajdującą się w zegarku czy myszce komputerowej" – mówi ekspert ds. bezpieczeństwa z sieci sklepów Spy Shop.

Sieć sklepów detektywistycznych Spy Shop
www.spyshop.pl

 

Pin It