Popowo

We wrześniu Ośrodek Szkolenia Służby Więziennej w Popowie gościł przedstawicieli instytucji współpracujących i podległych Ministrowi Sprawiedliwości na pierwszym szkoleniu z zakresu ochrony fizycznej i technicznej obiektów należących do tego resortu. W rzeczywistości nie było to jednak typowe szkolenia, ale rzeczowa wymiana doświadczeń ekspertów zajmujących się na co dzień ochroną i bezpieczeństwem.


Spotkanie otworzył Adam Kosieradzki – naczelnik Wydziału Ochrony w Ministerstwie Sprawiedliwości, a następnie st. bryg. Mieczysław Klimczak posługując się rekwizytami w postaci gaśnic przeciwpożarowych omówił najważniejsze zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa pożarowego w obiektach. Uczestnicy mieli również okazję praktycznie przećwiczyć gaszenie pożaru i ewakuację z zadymionego budynku.

 
Popowo 1

 

Natomiast por. Jacek Makowiecki dowódca Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej Okręgu Warszawskiego przedstawił zadania i system szkolenia tej formacji, która od niedawna formalnie znalazła się w strukturach Służby Więziennej. Duże wrażenie zrobił również pokaz technik stosowanych przez Grupę Interwencyjną Służby Więziennej, której skuteczność i poziom wyszkolenia nie budziły wątpliwości.

 

Popowo2

 

Drugi dzień szkolenia otworzył dr Łukasz Kister, niezależny ekspert ds. bezpieczeństwa, wystąpieniem na temat interpretacji i praktycznego zastosowania ustawy o ochronie informacji niejawnych i ustawy o dostępie do informacji publicznej.

 
Na temat bezpieczeństwa w areszcie śledczym mówił następnie płk Bogdan Kornatowski, dyrektor Aresztu Śledczego Warszawa-Mokotów, który zwrócił uwagę na znaczenie jakie ma kompleksowe podejście do kwestii bezpieczeństwa, ponieważ obejmuje ono nie tylko zabezpieczenie techniczne i mechaniczne obiektu, ale również kwalifikacje osób chroniących go i procedur, zgodnie z którymi działają.

 
O współczesnych zagrożeniach terrorystycznych mówił Mariusz Pośnik – naczelnik Wydziału ds. Terroryzmu Centralnego Biura Śledczego. W swojej prezentacji zawarł wyraźny przekaz, który powinien przemawiać do osób decydujących o ewakuacji obiektów użyteczności publicznej. Podkreślił, że partnerstwo wielu podmiotów zaangażowanych w przeciwdziałanie zagrożeniom terrorystycznym zwiększa bezpieczeństwo, a także ogranicza ryzyka i koszty wynikające z niepotrzebnych ewakuacji. Wprowadzenie rekomendacji policyjnych daje takie praktyczne możliwości i jest tego najlepszym przykładem.

 
W dalszym ciągu tematyka ewakuacji była wiodąca i kontynuował ją Michał Możański – szef ochrony American School w Warszawie, wykładem o procesie prowadzenia ewakuacji przy dużej rotacji użytkowników w budynku. Kwestie szkolenie pracowników instytucji publicznych z zakresu bezpieczeństwa omówił następnie Grzegorz Walczak – asystent menedżera ochrony Hotelu Westin w Warszawie.

 
Na zakończenie drugiego dnia szkolenia o współczesnym rynku zabezpieczeń technicznych w ochronie obiektów mówił Tomasz Serafin – redaktor naczelny czasopisma „Ochrona Mienia i Informacji".

 

Ostatniego dnia swoje wystąpienia mieli: Adam Kosieradzki – naczelnik Wydziału Ochrony w Ministerstwie Sprawiedliwości, który omówił problematykę ochrony fizycznej w obiektach ochranianych przez jego wydział. W szkoleniu wziął również udział Tomasz Karczewski – dyrektor Biura Ochrony – Centrum Zarządzania Kryzysowego w Ministerstwie Sprawiedliwości.

 
Spotkanie to jednoznacznie pokazało potrzebę organizowania podobnych przedsięwzięć, które pozwalają na bezpośrednią wymianę poglądów, doświadczeń i nawiązywania kontaktów roboczych, które w codziennej pracy zwiększają efektywność realizowanych zadań i podnoszą prestiż formacji ochronnych.

 
Red.

Pin It