W drugiej części artykułu – chciałbym przedstawić Państwu kolejne przykłady jak nie powinno się wykonywać instalacji. Podobnie jak w poprzednim numerze zaprezentuję sposoby kładzenia przewodów w sposób nagminny choć niedozwolony wymogami i estetyką.

 

Fotografia numer 1 przedstawia centrum jednego z większych miast na Pomorzu. Firma zewnętrzna podłączała monitorowanie systemu alarmowego za pośrednictwem linii telefonicznej. Wygląda na to, że dokonali „włamania” do przyłącza telefonicznego!

 

2014-03-36-1

Fot. 1. Błędnie podłączone monitorowanie systemu alarmowego przez sieć telefoniczną

 

Idąc po najniższej linii oporu szukamy skrótów. W branży instalacyjnej spotykane bardzo często. Wszelkie kanały wentylacyjne i szachty energetyczne czy też hydrauliczne są mile widziane przez instalatorów. Fotografia nr 2 prezentuje takie właśnie skróty.

 

2014-03-36-2

Fot. 2. „Skrót” przez wentylację

 

Izolacja na przewodzie przeszkadzała, gdyż zwiększała średnicę. Kratka odstawała więc zdjęto izolację!

W kolejnym przypadku prezentowanym na fotografiach nr 3a i 3b instalator świadomie wykorzystał przewód koncentryczny antenowy do podłączenia sygnalizatora zewnętrznego. Grunt, że działa!

 

2014-03-36-3

Fot. 3. Niekonwencjonalne wykorzystanie przewodu koncentrycznego

 

Instalowanie przewodów niezgodnie z przeznaczeniem niestety można spotkać i w branży zabezpieczeń. Nagminne staje się stosowanie przewodów koncentrycznych lub typu skrętka do zastosowań wewnętrznych, na zewnątrz. Co gorsza narażone są one często na uszkodzenia spowodowane nie tylko promieniowanie UV, temperaturą czy też wilgocią. Stosowanie okablowania w powłoce nie przystosowanej do pracy na zewnątrz powoduje również uszkodzenia mechaniczne. Fotografie nr 4a i 4b przedstawiają powyższy problem. Łączenie dwóch różnych przewodów koncentrycznych zostało pewnie podyktowane brakiem w danej chwili odpowiedniego na zewnątrz. Kamera pewnie działa nadal.

Drugi przypadek to zastosowanie klasycznego przewodu telefonicznego spiralnego. Jak widać w bramie przemysłowej sprawuje się bardzo dobrze. Oby długo działał!

 

2014-03-36-4

Fot. 4. Nieprawidłowe łączenie przewodów

 

1. Czego nie widać…

Użytkownik ma dany system obsługiwać. Centrala często jest poza jego zainteresowaniem. W związku z tym nie wie on jak to wszystko może wyglądać „od kuchni”. Centrale, jako mózgi całych systemów powinny być objęte szczególną troską. Czy tak jest? Jak widać na fotografiach nr 5a, 5b – nie zawsze.

 

2014-03-37-1

Fot. 5. Błędy w montażu central alarmowych

 

Często spotykane widoki. Nieład i wielki bałagan w obudowach centrali. Nadmiar przewodów uniemożliwia swobodny przepływ powietrza. Przez co następuje przegrzewanie się samej centrali oraz transformatora. Wiszące luźno karty rozszerzeń to prosta droga do awarii całego systemu. Zwarcie na magistrali powoduje błędną pracę całego systemu alarmowego! Fotografia nr 6 przedstawia jak w prosty sposób monter wybrnął z niekompatybilności złącza na przewodzie ze stykiem akumulatora. Na pewno akumulator jest w pełni doładowywany.

 

2014-03-37-2

Fot. 6. „Kreatywne” podłączenie akumulatora

 

Kolejny przykład to brak fachowości i wyobraźni. Fotografie nr 7a i 7b przedstawiają zdemontowany manipulator systemu alarmowego. Jak widać demontaż nie był trudny, gdy całe urządzenie grzecznie wyszło ze ściany wraz z mocującymi go kołkami. Dodatkowo widać kawałek papieru włożonego w obudowę w celu zamknięcia obwodu sabotażowego. Najwidoczniej podczas użytkowania manipulatora luz na kołkach powiększał się co powodowało przerwanie obwodu sabotażowego. Świadczyć o tym fakcie mogą również kołki mocujące, oklejone taśmą w celu zwiększenia średnicy. Monter wybrnął z sytuacji.

 

2014-03-37-3

Fot. 7. Nietrwałe mocowanie centrali do ściany

 

Wysoka temperatura to wróg urządzeń elektronicznych. Każdy instalator to wie. W XXI wieku standardem staje się wyposażanie w klimatyzację serwerowni czy centrów zarządzania bezpieczeństwem. A co w przypadku oszczędzania? Fotografia nr 8 przedstawia łatwy i szybki sposób na wybrnięcie z tej sytuacji.

 

(...)

 

mgr inż. Sebastian Hładun
absolwent Inżynierii Systemów Bezpieczeństwa na Wydziale Elektroniki WAT,
nauczyciel ZSM-E w Ełku i pasjonat elektroniki,
projektant i wykonawca elektronicznych systemów bezpieczeństwa
SEBMED ELEKTRONIK, Elektroniczne Systemy Bezpieczeństwa
kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Cały artykuł przeczytają Państwo w piśmie Ochrona Mienia i Informacji 3/2014

 

Pin It