2014-02-64-1Nowoczesne systemy monitoringu nie obejdą się bez zaawansowanego sprzętu w postaci kamer czy rejestratorów. Nie mniej ważne jest również specjalistyczne oprogramowanie przeznaczone do analizy obrazu, które uwzględnia się, zarówno na poziomie kamery, jak i aplikacji komputerowych oraz rejestratorów.

 

Analiza na poziomie kamery

Wiele interesujących funkcji związanych z analizą obrazu przewiduje się już na poziomie kamery. Stąd też na uwagę zasługują przede wszystkim technologie związane z inteligentną analizą obrazu (VCA ang. Video Content Analysis). Są to funkcje, które programuje się z uwzględnieniem określonych presetów. Tym sposobem odpowiednia funkcja wraz z wykryciem wcześniej zdefiniowanej akcji automatycznie uruchamia wyjście alarmowe, a odpowiednie komunikaty są wyświetlane na ekranie. Warto podkreślić, że zaistniałe zdarzenia zapisują się w rejestrze kamery.

Ważna jest możliwość wykrywania ruchu, rzecz jasna w obszarach sceny, które ściśle zdefiniował użytkownik. Konsekwencją wykrycia ruchu jest uruchomienie akcji alarmowej, a trasa poruszającego się obiektu jest zaznaczana.

Przydatne rozwiązanie stanowi detekcja ruchu (ang. Motion Detection). Funkcja ta w tym zakresie pozwala na wykrywanie ruchu w określonych obszarach, ściśle określonych przez użytkownika. W zależności od konfiguracji w sposób automatyczny, aktywowane są wyjścia alarmowe, a odpowiedni komunikat pojawia się na ekranie.

Wspomniane już presety mają wymiar programowalny. W efekcie w pamięci kamery zapisywana jest odpowiednia pozycja łącznie z określeniem zoomu i ostrości. Pozycja taka, wraz z odpowiednimi ustawieniami parametrów może być wywoływana w dowolnym momencie przez użytkownika lub w sposób programowy, np. poprzez klawiaturę lub rejestrator.

Warto zwrócić uwagę na funkcję wykrywania przekroczenia przez obiekt określonej, wirtualnej linii, którą również definiuje użytkownik. Jeżeli dojdzie do przekroczenia linii obiekt jest śledzony, po czym uruchamia się akcja alarmowa. Przydatne rozwiązanie stanowi definiowanie kierunku przekroczenia linii, która inicjuje wywołanie alarmu. Skorzystać można również z funkcjonalności w zakresie wejścia. Tym sposobem wykrywane jest pojawienie się obiektu w strefie określonej przez użytkownika. Z kolei porzucenie to funkcja, dzięki której wykrywane jest porzucenie obiektu w wybranej strefie. Zaistnienie obu zdarzeń uruchamia akcję alarmową. Warto zwrócić uwagę na analizowanie zniknięcia, dzięki czemu wykrywane są zmiany w obserwowanej scenie, przy czym odbywa się ciągłe porównywanie ze sceną, którą użytkownik uznał za referencyjną. Funkcja Patrol-Tour zapewnia wywoływanie sekwencji zapisanych wcześniej presetów w postaci tras obserwacji, innych patroli i autoskanowania. Oprócz tego jest możliwe zaprogramowanie określonych czynności wywoływanych przez kamerę w określonym czasie i z przyjętą ilością powtórzeń.

 

Funkcjonalność oprogramowania

Nowoczesne oprogramowanie przeznaczone do analizowania obrazu jest w stanie przetworzyć sygnał pozyskany zarówno z jednej, jak i z wielu kamer. Używa się do tego celu chociażby zakładek ze zdefiniowanymi widokami, które przesuwane są w sposób automatyczny po to, aby umożliwić operatorowi przeglądanie obrazów ze wszystkich kamer. Warto zwrócić uwagę na możliwość stworzenia ściany wizyjnej na stanowisku operatorskim przeznaczonej do wyświetlania na szerokopasmowych monitorach obrazów HD w czasie rzeczywistym lub obrazów, które zostały wcześniej zarejestrowane.

Dzięki zastosowaniu w niektórych aplikacjach interfejsów odwzorowania graficznego operatorzy są w stanie rozmieszczać kamery i serwery na zaimportowanych mapach, co zapewnia łatwą nawigację po rozległych systemach dozorowych. Istotna jest możliwość warstwowania i zagnieżdżania map, a co za tym idzie uproszczona nawigacja poprzez mapy satelitarne, wielokondygnacyjne budynki oraz rozległe tereny.

Z kolei oś czasu stanowi zaawansowany interfejs osi czasu ze zintegrowaną funkcją powiększania prostokątem umożliwiający pełną kontrolę odtwarzania materiału wideo HD do przodu i do tyłu ze zmienną prędkością do 8 razy większą niż rzeczywista prędkość zapisu. Tym samym system odtwarzania z szybką aktualizacją zapewnia intuicyjne funkcje przeglądania materiału wideo oraz odtwarzania, celem identyfikacji najważniejszych zdarzeń i zmian.

 

Dla kamer sieciowych

Na rynku są również oferowane aplikacje przeznaczone do współpracy z kamerami sieciowymi. Zalet wynikających ze stosowania takiego oprogramowania jest wiele. Wysoka jakość obrazu, obsługa wielu modeli kamer i monitorów o wysokiej rozdzielczości, ustawianie czułości detekcji ruchu w zależności od pory dnia/nocy, czy też zaawansowana korekcja obrazu (widok panoramiczny, redukcja efektów mgły, dymu, opadów, stabilizacja obrazu), to tylko podstawowe korzyści w tym zakresie.

Wykrywane są obszary nieregularne o rożnych poziomach czułości. Dokładność analizy z pewnością poprawią funkcje związane z redukcją i filtrowaniem szumów. Jest wykrywana kradzież obiektów czy też przedmiotów, które pozostawiono w określonym obszarze. Na obrazie mogą być wykrywani ludzie – a zdjęcia ich twarzy w sposób automatyczny zapisują się w bazie monitorowanych obiektów. Dzięki analizie kierunku ruchu oraz zwiększania lub zmniejszania liczników, system jest w stanie precyzyjnie określić ilość osób odwiedzających obszar, który poddano obserwacji. Funkcjonalność w tym zakresie odgrywa szczególne znaczenie na przykład podczas pożaru. Informacja o ilości osób pozostających na danym obszarze, jest niezbędna przy podejmowaniu działań w czasie akcji ratunkowej.

 

(...)

 

Damian Żabicki
dziennikarz, analityk specjalizujący się w tematyce technicznej i przemysłowej.

 

Cały artykuł przeczytają Państwo w piśmie Ochrona Mienia i Informacji 2/2014

 

Pin It