2014-02-52-2Centrala CS-ZSP135 jest przystosowana do współpracy wyłącznie z zasilaczem 24 V DC typu ZSP135-DR. Centrala uzyskała w CNBOP-PIB certyfikat nr 2911/2013 na zgodność z Aprobatą techniczną nr AT-0401-0398/2013 oraz świadectwo dopuszczenia nr 911/DC/CNBOP-PIB/2013.

Przeznaczenie i zastosowania centrali CS-ZSP135

Centrala sterująca CS-ZSP135 przeznaczona jest do sterownia urządzeniami systemów kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła. Jej zadziałanie następuje po otrzymaniu sygnału alarmowego wyzwalającego ją automatycznie sygnałem dwustanowym przez obce źródło. Takim źródłem jest centrala sygnalizacji pożarowej (CSP) lub centrala sterowania oddymianiem (CSO).

Centrala CS-ZSP135 służy do sterowania (zasilania) urządzeń wykonawczych stosowanych w branży ochrony przeciwpożarowej. Do tych urządzeń zalicza się:

  • siłowniki dwukierunkowe z wyłącznikami przeciążeniowymi do napędów klap odcinających (PN-EN 12101-8) lub dymowych (PN-EN 12101-2),
  • siłowniki do napędów klap napowietrzających albo upustowych,
  • siłowniki sprężynowe do napędów przeciwpożarowych klap odcinających (PN-EN 15650),
  • elektromagnetyczne napędy i trzymacze drzwi, bram, oddzieleń przeciwpożarowych i kurtyn dymowych.
  • sygnalizatory pożarowe (akustyczne i optyczne) ostrzegające o alarmie pożarowym i konieczności ewakuacji.

Dodatkowo centrala sterująca pozwala na załączenie urządzenia zasilanego z sieci 230 V jak kurtyna czy wentylator.

 

2014-02-52-1

 

Charakterystyka i przegląd cech funkcjonalnych centrali

W momencie alarmu, o którym decyduje centrala CSP energia elektryczna jest dostarczana z zasilacza ZSP135-DR za pośrednictwem centrali sterującej do urządzeń wykonawczych.

Uruchamianie centrali sterującej sygnałem alarmu pożarowego realizowane jest przez jeden adresowalny moduł liniowy wejścia/ wyjścia pętli dozorowej centrali CSP lub z bezpotencjałowego wyjścia centrali sterowania oddymianiem CSO.

Centrala sterująca CS-ZSP135 prowadzi dozór linii sterującej z CSP (lub z CSO), wystawia do CSP (lub do CSO) sygnał o uszkodzeniu oraz kontroluje ciągłość linii sterujących napędami elektromechanicznymi.

Zwarcie lub przerwa w linii sterującej (zasilającej) jako uszkodzenie „zewnętrzne” względem centrali, powoduje zmianę stanu sygnału o uszkodzeniu zbiorczym. Nadzór i kontrola nad wszystkimi liniami sterującymi jest możliwy dzięki rezystorom parametryzującym montowanym na końcu danej linii.

Stan alarmu pożarowego rozpoznawany jest przy rozwartych stykach przekaźnika sterującego w module liniowym CSP (lub rozwartych stykach przekaźnika wyjściowego CSO), a stan dozoru przy ich zwarciu.

Informacja o uszkodzeniu przekazywana jest do CSP (lub do CSO) przez rozwarcie styków przekaźnika wyjściowego CS.

Użytkownik ma możliwość konfiguracji sposobu pracy wyjść sterujących napędy za pomocą dwóch, odrębnych dla każdej grupy wyjść, 4-sekcyjnych przełączników suwakowych. Schemat obrazujący aplikacje centrali sterującej pokazano na rys. 1.

 

2014-02-54-1

Rys. 1. Schemat aplikacyjny centrali sterującej

 

Wyłączenie zasilania w spoczynku dotyczące dwukierunkowych siłowników samohamownych polega na odłączeniu napięcia zasilania od linii siłowników obu wyjść danej grupy. Pozwala to na znaczne obniżenie poboru prądu przez centralę w tym trybie. Mimo odłączenia zasilania CS okresowo kontroluje stan linii zasilającej siłowniki niższym napięciem, co zapewnia zachowanie funkcji kontroli ciągłości linii zasilania napędów elektromechanicznych.

 

Zalety konfiguracyjne centrali w systemach instalacji pożarowych

Zastosowanie central CS-ZSP135 upraszcza konfigurację złożonych systemów przeciwpożarowych i obniża koszty instalacji dzięki możliwości instalacji elementów detekcyjnych, takich jak czujki i ręczne ostrzegacze pożarowe wyłącznie w adresowalnych pętlach dozorowych central CSP. W takim układzie rola centrali sterującej ogranicza się do dystrybucji i sterowania w odpowiednim czasie zasilaniem urządzeń wykonawczych.

Dla urządzeń takich jak siłowniki przeciwpożarowych klap odcinających i elektromagnetyczne trzymacze drzwiowe CS-ZSP135 realizuje funkcję odłączenia ich zasilania w chwili wystąpienia alarmu pożarowego w instalacji ISP. Stanowi to niewątpliwie ważną i cenną zaletę centrali sterującej, gdyż przejście tych urządzeń w bezpieczne położenie pożarowe po zaniku zasilania podstawowego wskutek przyczyn leżących po stronie zakładu energetycznego lub wskutek awarii instalacji elektrycznej w chronionym obiekcie albo po zadziałaniu przeciwpożarowego wyłącznika prądu (niezwiązanego z pożarem) stwarza wiele kłopotliwych problemów.

* * *

CS-ZSP135 jako nowy, niedrogi produkt, który zadaniem jest realizacja automatycznego sterowania zasilaniem urządzeń wykonawczych systemów kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła, przeznaczony jest do instalowania w rozproszonych systemach sygnalizacji pożarowej. Jest to propozycja firmy MERAWEX na rynek urządzeń przeciwpożarowych, dla odbiorców dążących do maksymalnego uproszczenia struktury i topologii systemów oraz ograniczenia kosztów instalacji. Do uruchomienia sterowania przez jedną centralę dwóch różnych co do rodzaju pracy i sposobu zasilania grup urządzeń wykonawczych, wystarczy tylko jeden moduł liniowy z pojedynczym wyjściem sterującym. Liczba urządzeń wchodzących w skład grupy centrali CS-ZSP135 jest limitowana przez wydajność prądową współpracującego z nią zasilacza ZSP135.

 

Dariusz Cygankiewicz
członek zarządu MERAWEX Sp. z o.o.
Zastępca Dyrektora Naczelnego
www.merawex.com.pl

 

Artykuł firmy MERAWEX Sp. z o.o.

 

Pin It