2014-02-46-1Niezależenie od rodzaju instalacji czy też chronionego obiektu istotną rzeczą jest samo wykonanie prac. Nawet najlepiej zaprojektowane systemy nie będą spełniały swojej roli oraz funkcji, gdy zostaną wykonane niewłaściwie. Niechlujstwo, lenistwo czy też brak zwykłej ludzkiej wyobraźni często niweczy wielogodzinne planowanie projektantów. Nie należy również zapomnieć o aspekcie finansowym. Niestety przeważnie związanym z czasem na wykonanie wszelkich prac. Bo wszyscy wiedzą, że czas to pieniądz. Ale czy tędy droga?

 

Chciałbym w dwóch częściach przedstawić klika rażących przykładów niewłaściwego wykonania prac instalacyjnych. Wynikają one zapewne z sumy wszystkich wymienionych we wstępie aspektów. Jednakże odpowiadając na zadane pytanie. Nie, nie tędy droga!

 

Przepisy

Wytyczne jakimi posługują się producenci urządzeń oraz projektanci ściśle określają zasady których należy przestrzegać wykonując danego typu instalację. Pomimo, że wykonywane są w obiektach o zróżnicowanym przeznaczeniem to mają cech wspólne. Ale istnieją pewne specyficzne wymagania dotyczące wyłącznie danego rodzaju obiektu. Na pewno inne będą dla obiektów przemysłowych a inne dla serwerowni. Dlatego też nie można podchodzić do tematu zabezpieczeń „maszynowo”. Każdy system oraz każda instalacja wymagają innego myślenia oraz planowania. Nawet jeżeli jest to osiedle identycznych domków jednorodzinnych. Nie ma przecież dwóch identycznych instalacji technicznego zabezpieczenia osób i mienia!

 

Estetyka

Wydawać się może, że system czy to w obiekcie przemysłowym czy to w użyteczności publicznej lub serwerowni ma po prostu działać niezawodnie. Oczywiste jest, że ma tak działać, ale diabeł tkwi w szczegółach. Zapewne krzywo powieszony manipulator nie ma wpływu na poprawne działanie systemu alarmowego. Jednak przygniecione, a nawet zmiażdżone przewody owym manipulatorem już tak. Oczywiście niestaranne mocowanie klawiatury wynika z braku chęci wkucia przewodów w ścianie. Co skutkuje przyciśnięciem przewodu do ściany, a to może doprowadzić do całkowitego ich przecięcia. Oczywiście w domu, klient nie dopuściłby do takiej sytuacji, ale w zakładzie pracy lub garażu czemu nie? Szkoda tych pięciu minut na mały rowek w ścianie, bo czas to pieniądz.

Naturalne jest, że można wykonać całą pracę estetycznie, co do której inwestor nie będzie miał zastrzeżeń, ale można wykonać ją nieprawidłowo. Montaż urządzeń niezgodnie z założeniami producenta, to niestety częste przypadki błędów instalacyjnych. Estetyka nie tylko dotyczy tego co widać. Istnieją elementy systemu, które zgodnie z przepisami należy ukryć przed osobami postronnymi. Są one poza wzrokiem klienta i użytkownika. Niestety daje to bardzo duże pole do popisu dla instalatora. Plątanina przewodów, krzyżowanie się przewodów teletechnicznych niskonapięciowych z liniami energetycznymi, „partyznackie” metody montażu urządzeń czy też przewodów, to niestety dość częste zjawisko.

 

Podstawowe błędy

Możemy tu wyodrębnić dwie grupy błędów. Pierwsza grupa to nieprawidłowości wynikające z braku specjalistycznej wiedzy. Druga to klasyczne niechlujstwo, lenistwo czy też zwykły pośpiech.

 

1. Montaż urządzeń niezgodnie z przeznaczeniem

Niestety standardem stało się instalowanie urządzeń do zastosowań wewnętrznych w warunkach zewnętrznych. Mamy tu do czynienia z „pozornym oszczędzaniem”. W małym procencie błędy tego typu wynikają z niewiedzy o możliwościach zastosowań elementów systemu. Najbardziej „popularne” w tym zakresie są sygnalizatory systemu alarmowego. Nie ma większego znaczenia czy są wykonane jako mieszane (optyczno-akustyczne) czy też pojedyncze (optyczne lub akustyczne) (przykład fot. 1).

 

2014-02-44-1

Fot. 1. Przykład błędnego zainstalowania sygnalizatora alarmowego

 

Koleją grupą urządzeń są kamery. Niestety w przypadku tej grupy nie „pomagają” również producenci. Zachwalają swoje produkty jako te, które można instalować również na zewnątrz. Czasami mijają się z prawdą. Można nie zawsze oznacza, że trzeba. Instalator decyduje, a raczej jego zdrowy rozsądek. Przy omawianiu instalowania kamer nieodzowne staje się przedstawienie błędów podczas montażu przewodów łączący je z systemem. Dokładnie mowa o tym jak to zrobić i gdzie. Szczytem lenistwa jest sytuacja na fot. 2.

 

2014-02-44-2

Fot. 2. Przykład błędnego podłączenia kamery zewnętrznej

 

Brak fachowej wiedzy nie usprawiedliwia fatalnie wykonanej instalacji. Nawet najmniejsi producenci urządzeń do zabezpieczeń elektronicznych i mechanicznych dołączaj instrukcję montażu. Nawet jeżeli jest ona w języku dalekowschodnim, to znajdujące się na niej obrazki powinny ułatwić montaż. Fotografie nr 3a i 3b przedstawiają błędy wynikające z braku pod- stawowej wiedzy dotyczącej montażu czujek alarmowych.

 

2014-02-45-1

Fot. 3. Przykłady błędnego montażu czujek PIR

 

Co gorsza czujka dymu na zdjęciu nr 4 raczej nie zadziała w momencie zaistnienia zagrożenia. Nieszczęście gotowe!

 

2014-02-45-2

Fot. 4. Sygnalizator optyczno-akustyczny zamontowany na przewodach 230 V AC

 

2. Brak wyobraźni

O gustach ponoć się nie dyskutuje, ale wyobraźnię każdy z nas ma. Powinien ją mieć projektant, a w szczególności wykonawca, czyli instalator. Wynika to z faktu, że jego praca przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo klienta. Poprawnie zaprojektowany, a następnie wykonany system zabezpieczeń technicznych ma za zadanie nie tylko chronić mienie, ale również zdrowie i życie osób. Dlatego też tak ważne jest poprawne jego funkcjonowanie. Niestety w niektórych przypadkach brakuje zdrowego rozsądku.

 

(...)

 

mgr inż. Sebastian Hładun
absolwent Inżynierii Systemów Bezpieczeństwa na Wydziale Elektroniki WAT
nauczyciel i pasjonat elektroniki,
projektant i wykonawca elektronicznych systemów bezpieczeństwa –

SEBMED ELEKTRONIK, Elektroniczne Systemy Bezpieczeństwa

 

Cały artykuł przeczytają Państwo w piśmie Ochrona Mienia i Informacji 2/2014

 

Pin It