2014-02-28-1W artykułach, które zostały zaprezentowane w ubiegłym roku na łamach OMiI – przeanalizowałem podstawowe problemy związane z lokalizacją kamer I i IV kategorii. Problemy podstawowe, ponieważ każdy obiekt (niestety) wymaga indywidualnej analizy i opracowania indywidualnych rozwiązań szczegółowych. Spróbujmy przeprowadzić syntezę dotychczasowych analiz. Najprościej i najefektywniej zrobimy to na przykładzie rzeczywistego obiektu. Analizie poddamy obiekt jednego ze stadionów żużlowych. Imprezy na tym obiekcie są często zaliczane przez Policję do imprez masowych podwyższonego ryzyka i muszą być rejestrowane zgodnie z wymaganiami ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Naszą analizę rozpoczynamy od mapy, a właściwie od umieszczenia i przeskalowania mapy jako podkładu w rzucie poziomym. Sposób przeprowadzenia tej operacjo był opisany w poprzednich artykułach.

 

Jak łatwo zauważyć stadion ma strukturę symetryczną. Wystarczające zatem będzie przeprowadzenie analizy dla jednej połowy stadionu. Lokalizacja kamer dla drugiej połowy będzie lustrzanym odbiciem lokalizacji wyznaczonej w wyniku analizy dla połowy pierwszej. Rozpocznijmy od rozmieszczenia kamer dla kategorii IV. Za ich pomocą mamy obserwować i rejestrować w sposób ciągły obraz płyty boiska i trybun.

Kamery kategorii IV lokujemy na budynku. Użyjemy kamer o rozdzielczości HD 1080p i przetworniku 1/2,8”. Dla tak zdefiniowanych kamer dobieramy obiektywy w taki sposób, aby analizowany obszar obserwacji – czyli połowa stadionu – został pokryty polami obserwacji czterech kamer. Jak widać na rys. 2 udaje się to zrealizować bez większego problemu.

 

2014-02-29-1

Rys. 2. Okno programu pokryte polami obserwacji czterech kamer.

 

Użycie kamer 3M o rozdzielczości 2048x1536 pozwoli uzyskać jeszcze lepszy efekt, ale ich użycie jest dla naszego przypadku nieuzasadnione technicznie (i ekonomicznie). Wymagane parametry rejestracji uzyskamy dla kamer 2M, a użycie nadmiarowych kamer 3M (lub o wyższej rozdzielczości) spowoduje wyłącznie większy ruch w sieci oraz większą zajętość przestrzeni dyskowej serwera.

Zajmijmy się teraz kamerami kategorii I. Kamerę lokujemy w tym samym miejscu co kamery kategorii IV. Tworzymy punkt wielokamerowy, co ułatwi zarówno budowę jak i eksploatację systemu. Użyjemy kamer 3M o rozdzielczości 2048x1536 i przetworniku 1/2,8”. Jak widać na symulacji przedstawionej na rys. 3 dla obiektywu o ogniskowej 350 mm cały obszar stadionu pokryty jest zasięgiem o jakości kategorii I.

 

2014-02-29-2

Rys. 3. Zasięg kamer o jakości kategorii I.

 

Jest to projekcja „optymistyczna” wynikająca z braku uwzględnienia kąta elewacji kamery dla kamery typu „dome”. Zjawisko to opisałem w poprzednim artykule. Zbyt duży kąt elewacji (powyżej 22,50) powoduje zniekształcenia obrazu uniemożliwiające jednoznaczną identyfikację osoby. Jest to naturalna konsekwencja konwersji rzeczywistej trójwymiarowej przestrzeni na dwuwymiarowe odwzorowanie tej przestrzeni w systemie monitoringu. W zależności od wysokości montażu kamery kategorii I wokół niej pojawia się strefa, w której – pomimo możliwości obserwacji z kategorią I – możemy mieć problem z identyfikacją osoby. Strefę pewnej identyfikacji wyznacza obszar zakreślony pomarańczową ramką dla projekcji kamery typu „fixed”. Lukę w tym obszarze możemy wypełnić dodatkową kamerą „speed dome” o rozdzielczości HD 1080px, o przetworniku 1/4 ” i ogniskowej obiektywu rzędu 120 mm. Skuteczne zasięgi dla tej kamery dla poszczególnych kategorii przedstawia rys. 4.

 

2014-02-30-1

Rys. 4. Zasięg kamer dla poszczególnych kategorii.

 

Kamerę tę należy zamontować znacznie niżej niż kamerę kategorii I w celu zmniejszenia do minimum zjawiska martwej strefy identyfikacji osób. Należy zauważyć, że dodatkowa kamera pozwala nam obserwować cały obszar płyty boiska i widowni z kategorią III. Nie jest to funkcjonalność wymagana rozporządzeniem, jednak może się okazać przydatna dla służb porządkowych. Jeżeli weźmie się pod uwagę wymagania normy EN 50132-7:2012 okazuje się że kamera ta umożliwi obserwację całego obszaru stadionu z jakością odpowiadającą aplikacji identyfikacji. Sytuację tę – po zmianie kryterium rozdzielczości przestrzennej – przedstawia rys. 5. Materiał zarejestrowany przy użyciu tej kamery będzie mógł zatem służyć jako materiał dowodowy.

 

2014-02-30-2

Rys. 5. Zmiana kryterium rozdzielczości przestrzennej.

 

Nasz zintegrowany punkt kamerowy obsługujący połowę stadionu wygląda zatem następująco:

  • Kamera 3M z obiektywem motor zoom 350 mm w głowicy wolnoobrotowej.
  • 4 kamery 2 M HD 1080 px z obiektywami o ogniskowej rzędu 10-12 mm.
  • Kamera speed dome 2 M HD 1080 px z obiektywem o ogniskowej rzędu 120 mm.

Do obserwacji pozostałej części stadionu wystarczy wybudować bliźniaczy punkt kamerowy po przeciwległej stronie stadionu. Z względu na wymaganą sztywność konstrukcji dla kamer kategorii I wskazany jest montaż na stabilnym podłożu – najlepiej na budynku. W przypadku konieczności montażu zestawu na słupach musimy użyć strunobetonowych słupów wirowanych.

Ostatnim elementem analizy będzie sposób sterowania kamerą kategorii I. (...)

 

(...)

 

Waldemar Fiałka
inżynier telekomunikacji, inżynier elektryk o specjalności energoelektronika;
telewizją przemysłową zajmuje się od 33 lat; pasjonat programów wspierających projektowanie.

 

Cały artykuł przeczytają Państwo w piśmie Ochrona Mienia i Informacji 2/2014

 

Pin It