2013-05-40-1Wymóg zabezpieczania technicznego wartości pieniężnych podczas ich przechowywania lub transportu oznacza konieczność uwzględniania specjalnych pomieszczeń, urządzeń, pojazdów samochodowych oraz elektronicznych systemów zabezpieczeń budynków. Jednak w pewnych przypadkach, ściśle określonych przepisami prawa, jeżeli dojdzie do awarii któregoś z elektronicznych systemów zabezpieczeń, podmiot przechowujący wartości pieniężne powinien zapewnić ochronę fizyczną tych obiektów do czasu usunięcia awarii.

 

Wartości pieniężne stanowią krajowe i zagraniczne znaki pieniężne, czeki – z wyjątkiem czeków zakreślonych, skasowanych lub opatrzonych indosem pełnomocniczym, zawierającym wzmiankę „wartość do inkasa”, „należność do inkasa” oraz weksle, z wyjątkiem weksli opatrzonych indosem pełnomocniczym zawierającym wzmiankę „wartość do inkasa”. Wartościami pieniężnymi są również inne dokumenty, które zastępują w obrocie gotówkę oraz złoto, srebro i wyroby z tych metali, a także kamienie szlachetne, perły i platynę.

Przepisy prawa nakazują aby przy obliczaniu wartości pieniężnych odwoływać się do jednostki obliczeniowej, stanowiącej 120-krotność przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”.

 

2013-05-40-2

 

Wymagania ogólne

Podczas przechowywania lub transportowania wartości pieniężnych celem zapewnienia bezpieczeństwa budynków, pomieszczeń i urządzeń – zastosowanie znajdują elektroniczne systemy zabezpieczeń w postaci systemów sygnalizacji włamania i napadu, telewizji dozorowej, kontroli dostępu oraz transmisji alarmu. Jeżeli przechowywane są wartości pieniężne to systemy sygnalizacji włamania i napadu oraz systemy transmisji alarmu traktuje się jako środki podstawowe, natomiast systemy telewizji dozorowej i systemy kontroli dostępu to środki uzupełniające.

 

Systemy sygnalizacji i włamania

Jeżeli w procesie związanym z ochroną oraz transportem wartości pieniężnych zastosowanie znajdują systemy sygnalizacji włamania i napadu to zarówno ich projekt jak i wykonanie powinno spełniać wymagania normy PN-EN 50131-1. Ważne jest aby wykonanie instalacji było odpowiednie do oszacowanego ryzyka, uwzględniając stopnie od 1 do 4 określające ryzyka od małego do wysokiego. Przepisy prawa precyzują rodzaje czynności jakie system sygnalizacji włamania i napadu powinien wykrywać z uwzględnieniem stopni zabezpieczenia. Stąd też stopień 1 oznacza, że system powinien wykrywać otwarcie drzwi do chronionego obszaru oraz poruszanie się w chronionym obszarze (pułapkowo). Nie mniej istotny jest stopień 2 wykrywający otwarcie drzwi, okien i innych zamknięć chronionego obszaru, a także, podobnie jak w poprzednim przypadku, poruszanie się w chronio- nym obszarze (pułapkowo). Kluczową rolę odgrywa stopień 3 odpowiedzialny za wykrywanie otwarcia drzwi, okien i innych zamknięć chronionego obszaru, penetrację drzwi, okien i innych zamknięć obszaru bez ich otwierania, a także poruszanie się w chronionym obszarze oraz atak na urządzenia lub miejsca szczególnie zagrożone. Z kolei stopień 4 powinien wykrywać otwarcie drzwi, okien i innych zamknięć chronionego obszaru, penetrację drzwi, okien, ścian, sufitów, podłóg, a także poruszanie się w chronionym obszarze (pułapkowo) oraz atak na urządzenia i miejsca szczególnie zagrożone.

Zwraca się uwagę aby system sygnalizacji włamania i napadu był wykonany co najmniej w 2. stopniu zabezpieczenia. Powinien on przy tym zapewnić identyfikację użytkowników włączających i wyłączających system lub jego część.

 

(...)

 Więcej: OMiI 5/2013

Damian ŻABICKI
dziennikarz, analityk

 

Pin It