2013-05-28-1Jednym z obszarów, w którym zaobserwować można szczególnie dynamiczny rozwój techniki zabezpieczeń jest komunikacja. System łączności służący pierwotnie do sprawnego przekazania informacji o wykrytym zagrożeniu, oferuje obecnie dużo większe możliwości. Związane jest to przede wszystkim z dostępnością łączy cyfrowych – takich jak sieci TCP/IP, czy GSM/GPRS, przystosowanych do przesyłania danych. Dzięki temu możliwe staje się zdalne zarządzanie takim systemem, co umożliwia m.in. organizowanie centralnych jednostek zajmujących się utrzymaniem instalacji SSWiN.

 

Możliwości central serii INTEGRA oraz INTEGRA Plus firmy SATEL są w tej dziedzinie wyjątkowo duże. Zawdzięczają je gamie dostępnych komunikatorów – zarówno wykorzystujących sieci IP, jak też łączność GSM/GPRS, oraz przemyślanemu oprogramowaniu wspierającemu tę funkcjonalność.

 

Projektując rozległy system zarządzania bezpieczeństwem obejmujący szereg placówek – dobrym rozwiązaniem może być integracja na poziomie stacji monitorującej STAM-2 PRO. Stacja monitorująca w tym układzie pełnić będzie rolę centralnego punktu, do którego docierają informacje z poszczególnych systemów alarmowych, np. zainstalowanych w rozproszonych placówkach organizacji. Operatorzy stacji mają w każdym momencie dostęp do zarządzanych centralnie systemów komunikujących się za pośrednictwem sieci Ethernet. Z poziomu systemu STAM-2 PRO możliwe jest np. zarządzanie użytkownikami lokalnych systemów alarmowych czy zmiana ich konfiguracji programowej w razie potrzeb.

 

2013-05-28-2

 

W sytuacji gdy niezbędny jest dostęp do bardziej szczegółowych informacji o stanie poszczególnych systemów, a także możliwości interaktywnego zarządzania takimi systemami na bieżąco – z pomocą przychodzi dedykowana aplikacja GUARDX. Podstawowym jej zadaniem jest wizualizowanie stanu systemu z użyciem map zabezpieczanego obiektu. Umożliwiają one pokazywanie aktualizowanego na bieżąco stanu systemu – czuwania w strefach, alarmów i sabotaży z wejść oraz informacji dodatkowych związanych np. z kontrolą dostępu. Za pośrednictwem map możliwe jest również interaktywne zarządzanie systemem. W zależności od uprawnień personelu korzystającego z GUARDX, można np. włączać i wyłączać czuwanie we wskazanych strefach. Oprócz graficznych map, aplikacja GUARDX umożliwia dostęp do listy zdarzeń w systemie, w ramach której zawarte są szczegóły dotyczące każdego zarejestrowanego zdarzenia.

Uzupełnieniem tej funkcjonalności jest system powiadomień, dzięki którym zdarzenia wymagające natychmiastowej interwencji powodują otwarcie dodatkowego okna przedstawiającego najważniejsze informacje. Taki sposób powiadamiania, w połączeniu z sygnalizacją dźwiękową, będzie skuteczny nawet wtedy, gdy uwaga personelu nadzorującego skupiona jest innych zadaniach, takich jak np. analiza monitoringu wizyjnego.

 

2013-05-29-1

 

GUARDX jest narzędziem do wydajnego, bieżącego administrowania systemami INTEGRA w sposób zdecydowanie wygodniejszy niż w porównaniu do lokalnej obsługi z użyciem manipulatorów. Moduł zarządzania użytkownikami pozwala na dodawanie i usuwanie kont użytkowników, czy też na zmianę ich uprawnień. Rozszerzeniem podstawowej funkcjonalności aplikacji jest tzw. wirtualny manipulator, pozwalający na dostęp do praktycznie wszystkich funkcji centrali – tak jak za pomocą manipulatora podłączonego fizycznie do centrali. Oprócz narzędzi ułatwiających bieżące zarządzanie systemem, dostępne są również aplikacje umożliwiające zdalne diagnozowanie i konfigurowanie instalatorskie systemu.

Program DLOADX pozwala na nawiązanie zdalnego połączenia z systemem (z wykorzystaniem transmisji TCP/IP lub GPRS) w celu programowania central alarmowych INTEGRA. Celna, zdalna diagnoza może ułatwić usunięcie ewentualnych usterek na miejscu, a personel zarządzający może przekazać konkretne wskazówki technikom realizującym naprawę systemu na miejscu.

Możliwości zdalnego zarządzania w nowoczesnych systemach alarmowych to jednak nie tylko obsługa przez wykwalifikowany personel, korzystający z dedykowanego oprogramowania. Korzyści płynące z rozbudowanej komunikacji dostępne są również dla zwykłych użytkowników systemu, którzy oczekują stałego dostępu do systemu. Z pomocą przychodzą tutaj dedykowane aplikacje mobilne, spośród których największą funkcjonalność oferuje MobileKPD2 Pro. Ta aplikacja dostępna jest na urządzenia pracujące w oparciu o systemy iOS oraz Android, oferując praktycznie pełny dostęp do systemu INTEGRA za pomocą smartfona czy tabletu.

 

2013-05-29-2

 

Oferuje ona dużo więcej niż tylko funkcjonalność wirtualnego manipulatora realizowanego za pośrednictwem telefonu – pozwala również na szybki dostęp do funkcji Makro, realizujących zaprogramowane sekwencje czynności po wydaniu pojedynczego polecenia.

Wymienione przykłady zastosowań pokazują wyraźnie, jak dużym ułatwieniem są możliwości komunikacyjne nowoczesnych systemów alarmowych. Scentralizowanie zarządzania systemami bezpieczeństwa może pozytywnie wpłynąć na jakość zabezpieczeń oraz poprawić efektywność funkcjonowania większych organizacji.

 

Michał KONARSKI
Satel Sp. z o.o.

 

Pin It