Najważniejszą i wspólną cechą w bezpieczeństwie jest możliwość wszelakiej identyfikacji / rozpoznawalności oraz uzyskanie maksymalnie jak najdłuższego okresu magazynowania danych. Firma SUMA przedstawia technologie VIVOTEK, które zmienią na lepsze dotychczasowe, często niewystarczające rozwiązania, zwiększając w znacznym stopniu bezpieczeństwo, komfort pracy instalatorów i użytkowników systemów monitoringu, jak i szybki zwrot z inwestycji.

 

 

2015 04 46 1

 

 

Smart IR

 

Kamery wyposażone w promienniki podczerwieni stały się istotnym narzędziem w poprawie bezpieczeństwa, ponieważ były w stanie uchwycić obraz w nocy, a także w złych warunkach pogodowych, podczas których niski poziom światła widzialnego to uniemożliwiał. Urządzenia tego typu działają na zasadzie wykorzystania szeregu diod oświetlających pole widzenia za pomocą promieniowania podczerwonego. Wadą IR jest prześwietlanie obrazu gdy obiekt znajduje się zbyt blisko. Powodem tego jest standardowy oświetlacz, który emituje promieniowanie podczerwone ze stałą intensywnością. Obiekty znajdujące się zbyt blisko będą zbyt jasne by je zidentyfikować lub dostrzec różnice.

 

Firma VIVOTEK opracowała technologię Smart IR wykorzystującą inteligentne podświetlenie, eliminujące problemy prześwietleń poprzez dynamiczne dostosowywanie intensywności emitowanego światła podczerwonego przez diody LED. Gwarantuje to, że obiekt rejestrowany jest przez kamerę z odpowiednio dobranym poziomem ekspozycji przy zachowaniu szczegółów. Rezultatem tego jest większa efektywność działania w trudnych warunkach, jak np. identyfikacja tablic rejestracyjnych pojazdów lub osób w w słabym oświetleniu. 

 

Przełomowym rozwiązaniem jest również (zastosowany równolegle z technologią Smart IR) opatentowany system rozpraszania oświetlenia w kamerach typu fisheye. Specjalnie zaprojektowany system luster gwarantuje równomierne oświetlanie sceny nawet przy sufitowym montażu kamery.

 

 

2015 04 46 2

 

 

Snapshot Focus

 

Podobnie sprawa ma się w przypadku, gdy wymagana jest ostrość obrazu dla obiektów szybko poruszających się, takich jak np. samochody. Dotychczasowe doświadczenie i wiedza pozwoliły inżynierom VIVOTEK opracować funkcjonalność zwaną Snapshot Focus, która umożliwia nagranie krótkiego klipu, a następnie odtworzenie materiału z dowolną prędkością w celu sprawdzenia osiągniętego wyniku jakim jest wyostrzony obraz. Jednym kliknięciem myszki można skorygować obraz do pożądanej wartości.

 

 

Remote Back Focus

 

Znacznym ułatwieniem jest również zdalna regulacja ostrości, czyli Remote Back Focus. Możliwość dodatkowej kontroli nad ostrością kamery, uzyskamy dzięki regulacji odległości przetwornika CCD/CMOS od obiektywu. Po wywołaniu funkcji, cały proces odbywa się w pełni automatycznie, co w znacznym stopniu skraca czas konfiguracji.

 

 

2015 04 47 1

 

 

Smart Stream

 

Aby obsłużyć wysoką rozdzielczość obrazu musimy posiadać relatywnie wysoką przepustowość łącza. Brak odpowiedniego łącza lub ograniczone zasoby dyskowe do archiwizacji wymuszają w wielu przypadkach konieczność stosowania zwiększonej kompresji, co wiąże się z utratą jakości obrazu. Rozwiązanie tego dylematu przynosi funkcja Smart Stream, pozwalająca wyeliminować konieczność wyboru pomiędzy wysoką jakością a efektywnością wykorzystania sieci. Technologia proponowana przez VIVOTEK polega na wykorzystaniu wyższej jakości wideo tylko w tych obszarach widzenia kamery, które są najistotniejsze dla użytkownika. Obszary te mogą być wstępnie zdefiniowane jako region zainteresowania (ROI) lub automatycznie rozpoznawane jako poruszające się strefy. Obszary stałe (czyli tło), które nas nie interesują przesyłane są w niższej jakości, istotnie obniżając wielkość generowanego strumienia, oraz ilość wymaganej przestrzeni dyskowej dla nagrań archiwizowanych.

 

Dzięki systematycznemu rozwojowi innowacyjnych technologii, VIVOTEK plasuje się w ścisłej czołówce firm mających istotny wpływ na rozwój branży i poprawę bezpieczeństwa. Funkcje takie jak detekcja ruchu czy różnego rodzaju zdarzenia alarmowe to standard. Profesjonalne systemy łączą już dziś technologie, powiadomienia, analitykę i automatyzację. To powoduje, że systemy monitoringu stają się “inteligentnymi”, wydajnymi rozwiązaniami wychodzącymi poza zadania ochrony, a dla klienta jest to kolejny powód do rozpatrywania systemów przez pryzmat zwrotu z inwestycji. Nowoczesne systemy zarabiają na siebie. Warto więc klientom i inwestorom pokazywać i uświadamiać istnienie bardziej zaawansowanych funkcji kamer.

 

 

Artykuł firmy PPHU SUMA Sp. z o.o.


 

Monika Mirczewska-Stanosz

dyrektor SUMA sp. z o.o.

Pin It