Zasilacz typu KBZB-38 do urządzeń sygnalizacji pożarowej, kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła oraz urządzeń przeciwpożarowych i automatyki pożarowej, to produkt pochodzący ze Śląskiej firmy Kabe Sp. z o.o., która od wielu lat produkuje zasilacze buforowe stosowane między innymi w systemach alarmowych, systemach sygnalizacji pożarów oraz systemach zasilania dźwiękowych systemów ostrzegania. W ostatnim czasie oferta i modele zasilaczy KABE uległy zdecydowanym zmianom, które wynikały z rozwoju technicznego oraz sięgnięcia po wydajniejsze techniki przetwarzania mocy. Jednym z efektów działań modernizacyjnych jest rodzina zasilaczy KBZB-38, która zastąpi produkowane dotychczas zasilacze KBZB-36. W chwili obecnej dla zasilaczy KBZB-38 jest realizowana procedura badań w CNBOP na zgodność z normami EN 54-4 oraz EN 12101-10. Po uzyskaniu kompletu dokumentów wraz ze świadectwem dopuszczenia, urządzenia te zostaną wprowadzone do katalogu.

 

 

2015 04 34 1

2015 04 35 2

 

 

Rodzina KBZB-38 będzie mieć szereg zalet w stosunku do poprzedniej serii KBZB-36, która obejmowała tylko dwie wersje prądowe 2 i 5 amper. Obecnie prądy wyjściowe to 1, 2.5, 5, oraz 10 amper. Seria zasilaczy KBZB-38 oferuje znacznie szersze możliwości konfiguracyjne, jak również największą na rynku gamę pojemności akumulatorów, z którymi współpracuje − począwszy od 7 Ah, aż do 65 Ah! Rodzinę tę obrazuje poniższa tabelka Tab. 1.

 

 

2015 04 35 1

 

 

Warto zwrócić uwagę na podwójne oznaczenie amperażu w symbolach zasilaczy. Spowodowane jest to faktem, że zasilacz posiada niezależne moduły – mocy i ładowania. Oznacza to, że przy pracy z sieci elektroenergetycznej zawsze pracuje moduł mocy i taką moc możemy uzyskać z wyjścia w sposób ciągły. Ładowanie akumulatora prowadzone jest równocześnie przez moduł ładujący, a sam obwód akumulatora jest wtedy odłączony od wyjścia. Prąd ładowania i prąd wyjściowy na siebie nie wpływają, dlatego można je traktować jak dwa niezależne parametry. Zanik napięcia sieciowego powoduje bezprzerwowe przełączenie obwodu akumulatora na wyjście i dalsza praca jest kontynuowana z akumulatorów, aż do wyczerpania ich pojemności i zadziałania zabezpieczenia podnapięciowego.

 

Cechą charakterystyczną KBZB-38 jest również obecność na wyjściu rzeczywistego napięcia 24 V w trakcie pracy z zasilaniem sieciowym, a dopiero zanik napięcia podstawowego powoduje podanie na wyjście napięcia akumulatorów.

 

Centralną częścią zasilacza jest moduł sterujący, który zapewnia prawidłową pracę kluczy przełączających źródła zasilania oraz odpowiada za kontrolę parametrów, sterowanie i komunikację z zasilaczem.

 

Modułowa budowa zasilacza KBZB-38 skutkuje dużą różnorodnością konfiguracji, ale również wysokim poziomem niezawodności. Moduły zasilające to przetwornice impulsowe o wysokiej sprawności − integrujące również szereg zabezpieczeń, np. przeciwzwarciowe, nadnapięciowe, nadprądowe, temperaturowe, które podlegają niezależnym testom produkcyjnym, a potem również testom funkcjonalnym całego zasilacza. Prawidłowe funkcjonowanie modułów nadzorowane jest przez mikrokontroler modułu sterującego. Jakakolwiek nieprawidłowość jest sygnalizowana przez diody na obudowie oraz przez zespół przekaźników. Zasilacz KBZB-38 umożliwia sygnalizację czterech niezależnych sygnałów przekaźnikowych:

  • uszkodzenie akumulatora,
  • niskie napięcie akumulatora,
  • usterka sieci 230 V
  • AC,uszkodzenie wyjścia lub usterka wewnętrzna zasilacza.

 

 

2015 04 35 2

Rys. 1. Schemat blokowy zasilacza KBZB-38 

 

 

Sygnały te mają wyprowadzenia bezpotencjałowe NC oraz NO, dlatego można z ich użyciem wykrywać kombinację sygnałów, np. przez równoległe/szeregowe połączenie kilku z nich.

 

Kolejną nową funkcjonalnością rodziny zasilaczy jest możliwość pracy sieciowej, a ściślej mówiąc, możliwość połączenia zasilaczy w magistralę komunikacyjną, by móc w jednym miejscu monitorować ich stan w razie potrzeby. Zastosowanym rozwiązaniem jest popularny interfejs komunikacyjny RS-485, natomiast zastosowanym protokołem jest dedykowany protokół firmy KABE. W wyższej warstwie komunikacyjnej stosowany jest standard TCP/IP, który pozwala wykorzystać takie środki łączności jak Ethernet, Wi-Fi, xDSL i inne mniej popularne. Prawidłowa budowa sieci komunikacyjnej pozwoli w centralnym miejscu zbierać dane o stanie zasilaczy, monitorować usterki, jak również generować raporty. Uproszczony schemat okablowania i możliwe topologie sieci komunikacyjnych przedstawia Rys. 2.

 

 

2015 04 35 3

Rys. 2. Przykładowa topologia połączeń w sieci zasilaczy KBZB-38

 

 

W buforowych zasilaczach do urządzeń przeciwpożarowych wymagane jest okresowe sprawdzenie stanu zasilaczy na obiekcie (tzw. konserwacja). Ta czynność wykonywana jest przez osoby serwisujące zasilacze (osoba techniczna), która przy użyciu multimetru kontroluje wybrane parametry, a następnie zapisuje je w formie papierowej. Ten proces trwa typowo co najmniej kilkanaście minut. Alternatywą jest sytuacja, kiedy zasilacze są połączone w sieć. W takim przypadku sprawdzanie stanu zasilaczy odbywa się na bieżąco i nie ma konieczności chodzenia po obiekcie. Ze względu na fakt, że nie w każdym obiekcie, można lub nie opłaca się, połączyć ze sobą zasilaczy do pracy sieciowej i monitorować je na bieżąco, istnieje potrzeba prostego i szybkiego sprawdzenia stanu zasilacza. Powodami gdzie instalacja sieciowa dla zasilaczy może nie być wykonana to np.: 

  • niewielka liczba zasilaczy na obiekcie, które są rozlokowane na dużej odległo
  • ści; brak możliwości lub trudności w wykonaniu magistrali sieciowej do połączenia zasilaczy (zarówno przewodowej jak i bezprzewodowej) − dotyczy to infrastruktury obiektu;
  • znaczący koszt oraz dodatkowy czas potrzebny do stworzenia magistrali sieciowej;
  • konieczność instalacji dodatkowego stanowiska komputerowego wraz z oprogramowaniem do monitoringu stanu pracy zasilacza (program dedykowany lub zintegrowany z innymi systemami na obiekcie).

 

W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem jest stworzenie prostego i wygodnego narzędzia, które przyspieszy wykonanie czynności konserwacyjnych zasilaczy.

 

 

2015 04 36 1

 

 

Rejestrator KB-RPZ to dedykowane urządzenie mobilne, które współpracuje z serią zasilaczy KBZB-38 i służy do rejestracji wielu parametrów zasilacza (odczyt danych) oraz przekazania ich do komputera (zapis danych do pliku). Komunikacja z zasilaczem odbywa się przy użyciu interfejsu RS-485. Wystarczy otworzyć zasilacz i podłączyć przewód komunikacyjny do modułu sterownika zasilacza. Rejestracja parametrów zasilacza odbywa się automatycznie lub na żądanie po naciśnięciu klawisza. Czas rejestracji to kilka sekund. Wynikiem rejestracji jest stworzony rekord danych z parametrami, który jest zapisany do pamięci flash oraz komunikat na wyświetlaczu o poprawnym przeprowadzeniu rejestracji, numerze seryjnym zasilacza oraz aktualnym stanie pracy zasilacza (status). Istnieje możliwość przeglądania parametrów zasilacza od razu po zarejestrowaniu danych na kolejnych ekranach wyświetlacza. Gdy rejestrator pobierze dane z wybranych zasilaczy w obiekcie, to są one następnie kopiowane do komputera przy użyciu dedykowanego programu o nazwie KB-Raport. W tym programie dane można przeglądnąć oraz wygenerować raport do pliku w formacie pdf oraz w formie drukowanej. Raport obejmuje dane zasilaczy z określonego okresu i zawiera podstawowe parametry zasilacza.

 

 

2015 04 36 2

Rys. 3. Schemat podstawowej funkcjonalności rejestratora KB-RPZ

 

 

Artykuł firmy KABE Sp. z o.o.

Pin It