Duże i średnie przedsiębiorstwa wielooddziałowe, takie jak np. sieci handlowe, placówki bankowe, czy punkty obsługi klienta, wymagają instalacji zaawansowanego systemu kontroli dostępu. W tej roli najlepiej sprawdzi się nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie bazujące na zaawansowanych modułach mikroprocesorowych, takie jak system ACCO NET firmy SATEL.

 

 

2015 04 44 1

2015 04 44 2

 

 

Jakość i wartość rozwiązania umożliwiającego kontrolę nad dostępem można ocenić, biorąc pod uwagę kilka najważniejszych cech. Pierwszą z nich jest łatwość dynamicznego zarządzania poziomem uprawnień poszczególnych użytkowników przez administratora. Drugą jest możliwość swobodnego i elastycznego dopasowania wielkości i funkcjonalności systemu w zależności od rosnących potrzeb wdrażającej go organizacji. Trzecią pożądaną cechą jest zapewnienie bezpieczeństwa tej komunikacji poprzez zastosowanie zaawansowanego szyfrowania, czwartą zaś możliwość tworzenia stref dostępu, obejmujących grupy przejść. Wszystkie te cechy łączy w sobie właśnie ACCO NET.

 

 

Struktura systemu i zasada jego działania

 

ACCO NET to skalowalny system kontroli dostępu o rozproszonej strukturze, umożliwiający centralne zarządzanie wieloma obiektami z dowolnego miejsca na świecie. Składa się z central ACCO-NT i oprogramowania ACCO Server, a także z kontrolerów przejść z serii ACCO-KP i ACCO-KPWG, które są urządzeniami wykonawczymi. Do nich podłączane są terminale autoryzacji użytkowników, np. czytniki z serii CZ-EMM, umożliwiające identyfikację użytkownika przy pomocy karty lub breloka. Jeśli obiekt wymaga podwójnego zabezpieczenia także przy pomocy hasła, w systemie można zastosować również klawiatury ACCO-SCR-BG lub manipulatory z serii ACCO-KLCDR. Dodatkowo możliwe jest także podłączenie urządzeń firm trzecich poprzez protokół WIEGAND 26, co umożliwi rozszerzenie funkcjonalności systemu, np. o zabezpieczenia biometryczne.

 

 

2015 04 44 3

2015 04 44 4

2015 04 44 5

 

 

Centrala ACCO-NT jest odpowiedzialna za komunikację z kontrolerami przejścia i pełni wobec nich funkcję modułu nadrzędnego. Pojedyncza centrala umożliwia utworzenie do 255 stref dostępu, które obejmują wiele dróg wejścia i wyjścia. Urządzenie to posiada także pamięć wewnętrzną, dzięki której może przechowywać do 1 000 000 zdarzeń własnych i 100 000 zdarzeń z każdego kontrolera oraz dane 8000 użytkowników. Łączna liczba użytkowników w całym systemie może wynieść nawet 65 000! ACCO-NT realizuje również zdalną łączność z oprogramowaniem ACCO Server odpowiadającym za komunikację pomiędzy nieograniczoną ilością central. Dzięki temu umożliwia zarządzanie dowolną liczbą obiektów tworzących jeden, rozproszony, skalowalny, globalny system. Łączność z serwerem może odbywać się wielotorowo poprzez: sieci lokalne, wirtualne sieci prywatne, czy też Internet. Dzięki zaawansowanemu szyfrowaniu przesyłanych danych odbywa się to w sposób całkowicie bezpieczny.

 

Podstawowym trybem pracy ACCO NET jest tryb online, zapewniający ciągłą komunikację pomiędzy poszczególnymi elementami całej instalacji. Możliwa jest autonomiczna praca systemu, zarówno na poziomie central, jak i poszczególnych kontrolerów. ACCO NET pozostaje więc w pełni funkcjonalny nawet wtedy, gdy wystąpią problemy z połączeniem TCP/IP, a także w przypadku uszkodzenia magistrali pomiędzy kontrolerami.

 

 

2015 04 45 1

 

 

ACCO NET – wygodna kontrola szyta na miarę

 

ACCO NET umożliwia definiowanie ścieżek przejścia, czyli wytyczanie dokładnie określonych tras z narzuceniem konkretnych zależności czasowych. Możliwe jest wyznaczenie zasad dostępu zarówno do poszczególnych stref, jak i do całego systemu, oraz ustalanie czasowych harmonogramów dostępu, które mogą być definiowane indywidualnie dla każdego użytkownika. Ważną funkcjonalnością ACCO NET jest również anti-passback, czyli globalne zabezpieczenie przed nadużyciami, eliminujące możliwość powtórnego wykorzystania identyfikatora w celu wejścia do strefy chronionej bez uprzedniego jej opuszczenia. 

 

Bogata funkcjonalność systemu ACCO NET sprawia, że jest on doskonałą propozycją dla wszystkich firm i organizacji, w których ważna jest możliwość wielopoziomowego definiowania praw dostępu poszczególnych użytkowników do określonych stref, a także zarządzanie całym systemem z dowolnego miejsca na świecie. Modułowa budowa ACCO NET umożliwia więc jego swobodną rozbudowę w kolejnych obiektach, których liczba może być nieograniczona. 

 

 

2015 04 45 2

 

 

System ACCO NET obejmuje narzędzia zarówno dla instalatora, jak i dla administratora. Dla pierwszych stworzone zostało oprogramowanie ACCO Soft, umożliwiające połączenie poszczególnych urządzeń z siecią i ich indywidualną konfigurację. Dzięki wykorzystaniu łączności TCP/IP instalator może wykonywać swoją pracę zarówno lokalnie, jak i zdalnie. Z kolei pracę administratora ułatwi zintegrowana z oprogramowaniem ACCO Server aplikacja webowa ACCO-WEB. Dostęp do niego możliwy jest za pośrednictwem przeglądarki internetowej, dzięki czemu systemem można zarządzać zarówno z komputera, jak i z urządzeń mobilnych.

 

 

Artykuł firmy SATEL Sp. z o.o.

Pin It