System SIOUX cieszy się dużą popularnością na polskim rynku systemów alarmowych już od ponad 2 lat. Jest to czujka wibracyjna, reagująca na drgania ogrodzenia. Firma CIAS zdecydowała się na użycie zaawansowanej technologii, pozwalającej na wyjątkowo precyzyjne pomiary przyśpieszenia w trzech płaszczyznach – akcelerometr MEMS. To dzięki nim smartfon „wie” w jakiej jest pozycji, może przekręcić obraz na ekranie. Tak precyzyjny pomiar przyśpieszenia, w połączeniu z wyjątkowo zaawansowanym algorytmem obróbki sygnału, wykorzystującym technologię „Fuzzy Logic”, pozwolił na skonstruowanie systemu o właściwościach, które trudno porównywać z produktami konkurencji. Algorytm obróbki sygnału całkowicie eliminuje fałszywe alarmy powodowane silnym wiatrem, przejeżdżającymi pojazdami i pociągami w pobliżu miejsca instalacji, a nawet roślinnością.

Na temat systemu SIOUX napisano już wiele, dlatego w tym artykule chcielibyśmy skupić się na wyjątkowych możliwościach zastosowania SIOUX’a, do projektowania niestandardowych instalacji.

 

 

2015 02 48 1

 

 

Przede wszystkim należy podkreślić, że system można stosować z powodzeniem na różnego typu ogrodzeniach: wykonanych z siatki stalowej splatanej, ocynkowanej lub powlekanej PCV, na ogrodzeniach panelowych, na ogrodzeniach stalowych spawanych, na ogrodzeniach betonowych, a nawet na drewnianych płotach. O ile możliwość montażu systemu na różnych podłożach nie jest cechą szczególnie wyjątkową − o tyle możliwość jego zastosowania na kilku typach ogrodzeń w ramach jednego sterownika jest już wysoce specyficzna. Każda z wydzielonych stref może pracować na innym typie płotu (Rys. 1). Standardowo w systemie SIOUX czujki, mocowane są do ogrodzenia w odstępach co 5 m i pozwalają na wykrycie próby przejścia przez ogrodzenie o wysokości do 6 m! Co więcej, jeśli ogrodzenie zwieńczone jest odkosem, to wystarczy połączyć mechanicznie odkos z ogrodzeniem nie rzadziej niż co 1 m, a próby przejścia przez odkos również będą wykrywane. Jest to możliwe dzięki temu, że drgania o niskiej częstotliwości doskonale przenoszone są przez konstrukcję ogrodzenia. Cecha ta znacznie obniża koszty instalacji i skraca jej czas. 

 

 

2015 02 48 2

 

 

SIOUX świetnie sprawdza się również przy innych, mniej typowych rozwiązaniach takich jak np. ogrodzenie betonowe, zwieńczone concertiną, która jest mocowana na elementach w kształcie litery Y. Czujniki systemu SIOUX montuje się wówczas na elementach w kształcie litery Y (Rys. 2) podtrzymujących concertinę. Przy takim sposobie instalacji, próby pokonania concertiny czy też wyłamania elementów betonowych segmentów ogrodzenia są dobrze wykrywane. W zależności od wysokości ogrodzenia, samej konstrukcji mocowań metalowych i rozstawu słupków betonowych ogrodzenia, czujniki systemu SIOUX mogą być montowane co 3, 5 lub 10 m. Rozstaw czujek, zapewniający odpowiedni stopień zabezpieczenia można oszacować mając pewne doświadczenie, aczkolwiek dla konkretnych instalacji istnieje możliwość przetestowanie systemu za pomocą wypożyczonego zestawu urządzeń.

 

 

2015 02 48 4

 

 

Kolejnym ciekawym zastosowaniem jest zabezpieczenie przed wejściem do pomieszczenia lub wyjściem z pomieszczenia przez sufit lub podłogę. Czujniki SIOUX powinien zostać zamontowany na siatce plecionej, rozpiętej pod stropem właściwym pomieszczenia (Rys. 3). Wszelkie próby wtargnięcia do pomieszczenia (przekucie – opadające kawałki lub przecięcia siatki) zostaną wykryte przez system SIOUX. Czujniki powinny być montowane co 5 m, czyli jeden na powierzchni 5 x 5 m (Rys. 4), lub w przypadku obiektów specjalnych co 3 m, czyli jeden na powierzchni 3 x 3 m. Należy zwrócić szczególną uwagę na stworzenie należytego nośnika drgań w postaci siatki o odpowiedniej sztywności, oraz ciągłości mechanicznej w obrębie jednego czujnika. Umożliwia to prawidłową detekcję naruszeń, a jednocześnie zwiększa odporność na niechciane alarmy powodowane np. przez małe zwierzęta.

 

 

2015 02 48 3

 

2015 02 49 1

 

 

Trzecim przykładem może być zabezpieczenie koryt metalowych przed ich otwarciem. Może mieć to zastosowanie w przypadku tras światłowodowych lub sieci strukturalnych zawierających wrażliwe dane. Czujniki umieszczone wewnątrz koryt (Rys. 5) wykrywają każdą próbę nieuprawnionego dostępu: otwarcia koryta, jego przecięcia lub przewiercenia.

 

 

2015 02 49 2

 

 

W każdym z powyższych przykładów możliwy jest podział na strefy, zależnie od potrzeb danej instalacji, do 20 stref na jeden kontroler. Do sygnalizacji zdarzeń alarmowych każdej strefy mogą służyć dedykowane wyjścia przekaźnikowe. Sygnały alarmowe mogą być transmitowane na odległość do 1200 m dzięki komunikacji z wykorzystaniem interfejsu RS485. Wyjścia przekaźnikowe umożliwiają podłączenie SIOUX-a do dowolnej centrali alarmowej. Możliwe jest też połączenie systemu SIOUX z innym systemem, np. systemem telewizji dozorowej lub nadrzędnym systemem integrującym, poprzez interfejs programowy IB-System IP (dostępny jest darmowy SDK), za pośrednictwem sieci Ethernet. Kontroler SIOUX jest natywny IP (gniazdo RJ45). Sam kontroler można umieścić w dowolnym miejscu, ponieważ posiada on odporną na warunki atmosferyczne i próby sabotażu obudowę, z dedykowanym zasilaczem i miejscem na akumulator. Ochrona sabotażowa sterownika jest realizowana dwojako: mikrowyłącznikiem sabotażowym, oraz czujnikiem położenia, reagującymi na próby otwarcia obudowy i jej przemieszczenia. Kontroler, podobnie jak czujniki, w trakcie instalacji i konfiguracji systemu zapamiętuje położenie wyjściowe. Zmiana o zdefiniowaną w oprogramowaniu dla każdego elementu wartość w stopniach kątowych, powoduje sygnalizację sabotażu.

 

System SIOUX dzięki wykorzystaniu technologii MEMS, oraz analizy sygnału przy wykorzystaniu algorytmu logiki rozmytej, jest rozwiązaniem bardzo wszechstronnym i skutecznym w wielu niestandardowych instalacjach. Możliwość precyzyjnych ustawień profilu ogrodzenia i czułości odrębnie dla każdego sensora pozwala instalatorowi na dostosowanie skutecznego systemu ochrony do najbardziej wymagających warunków. SIOUX, to inteligentne rozwiązanie do zastosowań na wszelkiego typu obiektach o dowolnej skali ryzyka, gwarantujące najwyższą skuteczność działania.

 

 

Artykuł firmy CIAS Sp. z o.o.

Pin It