Koncepcja systemu blueSmart narodziła się kilkanaście lat temu. Projekt, który wtedy stworzyła grupa specjalistów Winkhaus był odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na prosty w obsłudze, łatwy w montażu, a przede wszystkim niezawodny i tani w eksploatacji system kontroli dostępu.

150-letnie doświadczenie w produkcji mechanicznych systemów zabezpieczeń, oczywiście w znaczący sposób przyczyniło się do wyboru koncepcji systemu – protoplasta dzisiejszego blueSmarta, produkt nazwany blueChip, oparty był na wkładkach i kluczach. Od początku założenie twórców z Winkhausa było jasne: elektroniczny system kontroli dostępu ma w przyszłości bezboleśnie zastąpić mechaniczne systemy master key eliminując ich najpoważniejsze wady i oferując dodatkowe cechy, niemożliwe do zrealizowania w mechanice.

 

Podstawowym elementem systemu blueSmart są wkładki, oczywiście w pełni zgodne wymiarowo z ich mechanicznymi odpowiednikami. Wkładki posiadają własne zasilanie, które zapewnia ich bezawaryjną pracę przez kilka lat. W zależności od wersji wkładki oraz częstotliwości użyć, baterie dostarczają energii wkładce nawet 10 lat. Oczywiście stosownie do tego czy instalujemy system blueSmart w drzwiach zewnętrznych, czy wewnętrznych firma Winkhaus oferuje odpowiednie typy wkładek. To zróżnicowanie bierze się faktu, że dla drzwi zewnętrznych wpływ niskich temperatur znacząco obniża sprawność baterii i w takich przypadkach wkładki wyposaża się w odpowiednio wydajne, pojemniejsze baterie.

 

 

2015 02 46 1

 

 

Fakt, że wkładki wyposażono w baterie, pozwoliło projektantom Winkhaus opracować klucz pasywny, czyli pozbawiony własnego zasilania. Klucz blueSmart zawiera w swej strukturze transponder RFID, za pomocą którego jest identyfikowany we wkładce. Bezprzewodowa transmisja danych między wkładką a kluczem, służy nie tylko rozpoznawaniu identyfikatora, ale również przenoszeniu na klucz danych z wkładki. Wkładka zawiera bowiem w swej strukturze pamięć 2000 ostatnich zdarzeń. Dane te zawierają informacje nie tylko o użytych we wkładce kluczach, ale również o prawach dostępu tych kluczy oraz dacie i godzinie wystąpienia zdarzenia, ponieważ każda wkładka blueSmart ma wbudowany zegar czasu rzeczywistego. Oprócz informacji o zdarzeniach, wkładki zapisują na kluczu również informacje o stanie baterii oraz o sumarycznej ilości otwarć wkładki na danej baterii.

 

Klucz jako identyfikator w systemie blueSmart pozwala na zróżnicowany w czasie dostęp do wkładek. Zależnie od wersji oprogramowania, na kluczu można zapisać klika profili czasowych z dostępnych kilkudziesięciu. W ten sposób z dokładnością do 15 minut można ograniczyć prawa dostępu dla poszczególnych użytkowników do określonych godzin w konkretne dni tygodnia, bądź z wyłączeniem w niektóre dni. Jest możliwe załączenie ustalonych wcześniej praw dostępu na kluczu dopiero od konkretnego dnia, w ustawiony  przedziale czasu bądź do ustalonego dnia, po którym klucz przestanie być aktywny. Oczywiście zmiany w prawach dostępu czy czasu ważności klucza są możliwe do przeprowadzenia w dowolnej chwili be ograniczeń. Podobnie wszystkie profile czasowe  mogą być dowolnie konfigurowane i wielokrotnie modyfikowane.

 

 

2015 02 46 2

 

 

Jednym z najważniejszych elementów systemu blueSmart firmy Winkhaus jest czytnik online. To urządzenie jest punktem dostępowymna stale podłączonym do serwera w firmie. Jego zadaniem jest zapewnienie komunikacji między oprogramowaniem, za pomocą którego nadawane są prawa dostępu, a kluczami użytkowników. Klucze użytkowników są nośnikiem informacji między czytnikiem a wkładkami. Takie bezprzewodowe połączenie oprogramowania z wkładkami za pomocą kluczy jest nazywane siecią wirtualną. Sieć taką tworzą komponenty systemu czyli wkładki i klucze, które de facto pracują offline, ale dzięki użyciu transponderów RFID nabywają cechy urządzeń online 

 

Praca systemu blueSmart w praktyce wygląda następująco. Administrator wprowadza do oprogramowania wszystkie komponenty systemu. Lista wkładek z przypisanymi do nich drzwiami oraz lista kluczy z przydzielonymi do nich nazwiskami użytkowników tworzy w programie matrycę praw dostępu. Ustalanie planu klucza sprowadza się do zaznaczenia pola na skrzyżowaniu kolumny (użytkownika) z wierszem (drzwiami), z uwzględnieniem ewentualnych profili czasowych. Tak przygotowany plan praw dostępu jest wysyłany do czytnika online, umieszczonego z reguły przy wejściu do budynku. Użytkownik po zbliżeniu swojego klucza do czytnika pobiera prawa dostępu na określony czas, który z reguły ustawia się na jeden dzień. Po tym czasie klucz przestaje działać i należy go ponownie aktywować w czytniku. Zorganizowana w ten sposób komunikacja z kluczem pozwala efektywnie zarządzać prawami dostępu. Każdy kontakt klucza z czytnikiem skutkuje transmisją danych również z klucza do czytnika. Dane te, to zdarzenia z wkładek używanych wcześniej oraz informacje o stanie baterii tych wkładek. Wszystkie informacje zapisywane są w bazie danych na serwerze. Administrator może w dowolnej chwili przeglądać zdarzenia z całej historii, filtrować je pod kątem określonych użytkowników, drzwi i czasu wystąpienia zdarzenia.

 

 

2015 02 47 1

 

 

W przypadku zagubienia klucza, administrator blokuje go w oprogramowaniu zarządzającym systemem blueSmart, a ta informacja natychmiast pojawia się w czytniku. Od tego momentu każdy klucz zbliżony do czytnika oprócz własnych praw dostępu pobiera również polecenie blokady zagubionego klucza. Ta informacja jest przenoszona do każdej wkładki, która otwierana jest „poinformowanym” o blokadzie kluczem. Wkładki, które odebrały informacje o zablokowanym kluczu przekazują je do innych kluczy. W ten sposób informacja o blokadzie klucza błyskawicznie roznosi się w systemie. 

 

Czasowa ważność klucza, która wymusza cykliczne aktywowanie go w czytniku może być w niektórych przypadkach niepożądana. Oprogramowane sterujące systemem blueSmart pozwala na ustawienie parametrów klucza tak, by jego ważność nie wygasała. Podobnie dla wkładek – jeśli użytkownik musi otworzyć drzwi bądź furtkę, która znajduje się przed punktem dostępowym w którym aktywowany jest klucz, wówczas taką wkładkę ustala się w programie jako „ignorującą” czasową utratę ważności klucza.

 

Uzupełnieniem systemu blueSmart są czytniki offline. Urządzenia te konfigurowane podobnie jak wkładki służą do sterowania innych urządzeń elektrycznych. Po zbliżeniu uprawnionego klucza czytnik może załączyć elektrorygiel w drzwiach wejściowych, podnieść szlaban na parkingu bądź aktywować lub deaktywować alarm. Identyfikatorem użytkownika może być w tym przypadku nie tylko klucz, ale również karta bądź brelok blueSmart. 

 

 

2015 02 47 2

 

 

Klucze systemu blueSmart są całkowicie bezobsługowe i bardzo trwałe. Winkhaus przewidział możliwość integracji w kluczu dodatkowego transpondera, co pozwala na obsługę przez taki klucz również innych systemów kontroli dostępu opartych na identyfikatorach RFID. Programiści Winkhaus zadbali również o to, by oprogramowanie systemu blueSmart zintegrować z popularnymi systemami hotelowymi.

 

Wkładki systemu blueSmart z uwagi na ich dyskretny, prosty styl, brak konieczności instalacji dodatkowego okablowania i łatwość instalacji świetnie nadają się do obiektów zabytkowych i modernizowanych. System blueSmart firmy Winkhaus pozwala więc stworzyć wydajny, łatwy w zarządzaniu i tani w eksploatacji nowoczesny system kontroli dostępu, odpowiedni zarówno dla małych jak i bardzo dużych obiektów. W porównaniu do mechanicznych systemów dostępowych, korzyści wynikające z użytkowania elektronicznego systemu blueSmart to przede wszystkim wzrost bezpieczeństwa i niskie koszty funkcjonowania.

 

 

 

Niebawem, bo w drugiej połowie roku Winkhaus wdroży do sprzedaży nowy system kontroli dostępu bazujący na komponentach blueSmart. System ten – blueCompact – będzie przeznaczony do mniejszych obiekt.w. Nowością będzie zarządzanie i nadawanie praw dostępu użytkownikom poprzez darmową aplikację na smartfony. Funkcję programatora będzie pełnił nowy aktywny klucz wyposażony w moduł komunikacyjny bluetooth. System zapowiada się niezwykle ciekawie. Z pewnością opiszemy blueCompact firmy Winkhaus w oddzielnym artykule.

 

 

 

Artykuł firmy Winkhaus Polska Beteiligungs Sp. z o.o. sp.k.

Pin It