Zasilacze buforowe do systemów przeciwpożarowych serii EN54 to nowoczesna grupa urządzeń, która została przystosowana do pracy w budynkach użyteczności publicznej wyposażonych w centrum monitoringu. Zdalna kontrola parametrów pracy zasilaczy możliwa jest poprzez zastosowanie interfejsów firmy PULSAR.

W czasie normalnej pracy mikroprocesor rejestruje wiele kluczowych parametrów zasilacza, m.in. napięcia i prądy obwodów wyjściowych, temperaturę oraz rezystancję obwodu akumulatorów i zapisuje je w wewnętrznej pamięci nieulotnej. Zapis wykonywany jest w odstępach 5 min, a pojemność pamięci wystarcza na 6144 cykle pomiarowe. 

 

Jeżeli w trakcie pracy zasilacza mikroprocesor wykryje nieprawidłowości, którymi mogą być, np. zanik napięcia sieciowego 230 V, uszkodzenie bezpiecznika na wyjściu AUX albo przekroczenie dopuszczalnej rezystancji w obwodzie akumulatora, wówczas natychmiast zarejestruje takie zdarzenie w pamięci.

 

W pamięci mikroprocesora możemy zarejestrować 2048 zdarzeń zawierających informację o rodzaju awarii, czasie jej wystąpienia oraz wartościach innych parametrów elektrycznych. Dodatkowo na podstawie odczytanych parametrów układ diagnostyczny automatycznie przypisuje kod charakterystyczny dla danego zdarzenia.

 

Niewątpliwie wielkim atutem zasilaczy serii EN54 jest fakt, iż wszystkie informacje które zostały zapisane w pamięci nieulotnej można w dowolnym czasie odczytać za pośrednictwem opcjonalnych interfejsów komunikacyjnych firmy PULSAR.

 

 

2015 02 28 1

 

 

Firma Pulsar ma w swojej ofercie moduły komunikacyjne Wi-Fi, Ethernet, RS485 oraz USB-TTL. Komunikację bezprzewodową Wi-Fi można zrealizować w oparciu o interfejsy: Wi-Fi „INTW” oraz RS485-WiFi „INTRW”, pracujące w paśmie częstotliwości 2,4 GHz zgodnie ze standardem IEEE 802.11bgn.

 

Komunikację w sieci Ethernet umożliwiają interfejsy: Ethernet „INTE” oraz RS485-ETH „INTRE” zgodne ze standardem IEEE802.3.

 

Innym rodzajem komunikacji sieciowej jest komunikacja RS485 wykorzystująca dwuprzewodowy tor transmisyjny.

 

Zasilacze pracujące w sieci Ethernet można połączyć z Internetem, mając tym samym dostęp z jednego komputera do zasilaczy zlokalizowanych w różnych miejscach.

 

Jeżeli zasilacz nie pracuje w żadnej z powyżej wymienionych sieci, wówczas aby mieć dostęp do konfiguracji parametrów i odczytu historii pracy należy zastosować interfejs USB-TTL „INTU”. Interfejs ten umożliwia bezpośrednie podłączenie zasilacza do komputera.

 

Do współpracy z zasilaczami został specjalnie opracowany program PowerSecurity. Panel główny tego programu został opracowany w sposób umożliwiający jego podzielenie na mniejsze obszary w zależności od ilości monitorowanych zasilaczy.

 

Program PowerSecurity został wyposażony również w zakładkę menedżera, która umożliwia grupowanie zasilaczy w celu łatwiejszej analizy i orientacji przynależności do danych obszarów.

 

Aplikacja umożliwia zarówno wizualizację, jak i analizę odebranych danych. Przekroczenia dopuszczalnych parametrów sygnalizowane są zmianą koloru podświetlenia odpowiedniego pola na czerwony lub migającą kontrolką. Na poszczególnych zakładkach możliwy jest podgląd parametrów zasilacza na wykresie oraz odczyt historii awarii wraz z informacją o stanie wyjść technicznych i parametrach elektrycznych.

 

Należy jeszcze dodać, że protokół komunikacyjny zrealizowany jest w standardzie MODBUS, do którego producent udostępnia wykaz rejestrów.

 

Na koniec warto wspomnieć, iż w najbliższym czasie producent zamierza udostępnić aplikację mobilną PowerSecurity na platformę Android.

 

 

Pulsar Sp.j.
Siedlec 150, 32-744 Łapczyca
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., www.pulsar.pl

Pin It