2013-03-48-1Jak sama nazwa wskazuje bezprzewodowe systemy alarmowe nie wymagają prowadzenia okablowania łączącego poszczególne elementy składowe systemu. Zatem doskonale nadają się do montażu w kompletnie wykończonych i wyposażonych budynkach mieszkalnych, mieszkaniach, biurach czy obiektach zabytkowych, gdzie kucie ścian jest niedopuszczalne a układanie przewodów w listwach natynkowych mało estetyczne.

 

Technologiczny poziom zaawansowania współczesnych bezprzewodowych systemów alarmowych jest tak wysoki, że w niczym nie ustępują one systemom przewodowym i zapewniają tak samo pewną i skuteczną ochronę.

 Pierwsze bezprzewodowe systemy alarmowe nie do końca były systemami bezprzewodowymi, gdyż połączenia pomiędzy centralą a szyfratorami i sygnalizatorami były wykonywane przewodowo. Dziś systemy alarmowe w całości wykonuje się bezprzewodowo niezależnie pomiędzy którymi elementami systemu ma występować komunikacja. Komunikacja odbywa się drogą radiową i często jest to komunikacja dwukierunkowa np. pomiędzy klawiaturą a centralą. Dwukierunkowa komunikacja pozwala każdorazowo potwierdzać przesyłane informacje, dzięki czemu w przypadku, gdy z jakiegoś powodu łączność nie doszła do skutku, transmisja może być powtórzona. Bardzo istotnym zagadnieniem związanym z technologią bezprzewodową jest zapewnienie dobrej komunikacji radiowej oraz wyeliminowanie możliwości jej zakłócenia. W tym celu stosuje się szereg zabezpieczeń takich jak: zastosowanie kodu dynamicznie zmiennego, antyscaning oraz ciągły monitoring łączności pomiędzy poszczególnymi elementami systemu alarmowego. Zerwanie łączności, czy też uszkodzenie urządzeń lub zanik ich zasilania „oznajmiany” jest przez centralę alarmową odpowiednim alarmem. Zaawansowany system antyscaningu zapewnia, że jakakolwiek próba skanowania kodu transmisji zakończy się wywołaniem alarmu sabotażowego (co można przyrównać do próby przecięcia przewodów w systemie przewodowym). W systemach bezprzewodowych często stosuje się układy autodiagnostyki, które informują o poziomie sygnału pomiędzy poszczególnymi elementami systemu oraz o jego zakłóceniach.

Bardzo istotnym elementem każdego alarmu jest możliwość skutecznego przekazywania informacji o zagrożeniu. Wyposażenie alarmu w komunikator wykorzystujący łączność telefoniczną lub Internet pozwala sprawnie poinformować odpowiednie służby o zdarzeniu, co z kolei umożliwia natychmiastową reakcję. W przypadku alarmów bezprzewodowych, najlepszym wyborem wydaje się wykorzystanie łączności komórkowej GSM/GPRS. Pozwala to uniknąć podłączania linii telefonicznej do samej centrali alarmowej, jak również nie wymaga utrzymywania comiesięcznego abonamentu za usługi telekomunikacyjne.

Innym czynnikiem mającym szczególnie duże znaczenie przy wyborze bezprzewodowego systemu alarmowegodla domu jest dostępność odpowiedniej gamy urządzeń i akcesoriów, które mogą być wykorzystane z danym alarmem. Najprostsze alarmy oferują jedynie pojedyncze typy urządzeń zapewniające podstawową funkcjonalność, te bardziej rozbudowane oferują nawet kilkanaście różnych typów urządzeń, które mogą współpracować w ramach jednej instalacji. Duży wybór umożliwi precyzyjne dobranie składników systemu alarmowego, które zagwarantują optymalną ochronę, jak również umożliwią łatwą rozbudowę w przyszłości. Dzięki temu zainstalowany alarm może być traktowany jako inwestycja w bezpieczeństwo − zarówno teraz, jak i w przyszłości.

Jednym z ważniejszych elementów systemu alarmowego są różnego rodzaju czujki alarmowe. Dostępna jest ich cała gama, począwszy od bezprzewodowych czujek ruchu poprzez czujki mikrofalowe, czujki zbicia szkła, czujki dualne aż po czujki wibracyjne i inercyjne. Produkowane są również bezprzewodowe czujki dymu, oraz przekroczenia progowego stężenia gazów w powietrzu.

 

(...)

 

Robert GABRYSIAK

OMiI 3/2013

Zamów alt

 

Pin It