Poniższy artykuł pozwoli odpowiedzieć na pytanie: na jakiej podstawie powinny być wprowadzane do obrotu kable i przewody elektryczne stosowane w procesie budowlanym, od których wymagane jest określenie klasy reakcji na ogień?

Kable i przewody elektryczne, tak jak każde inne wyroby wprowadzone do obrotu lub oddane do użytku podlegają stosownym regulacjom prawnym, które wynikają z ustawy o systemie oceny zgodności [5]. Ponadto w zależności od miejsca i obszaru zastosowania, kable podlegają dodatkowo pod inne regulacje prawne. Na potrzeby zrozumienia problematyki zawartej w niniejszym artykule dokonano podziału obszarów zastosowań kabli1 (rysunek 1).

 

 

2015 02 76 1

Rys. 1. Podział na grupy zastosowań kabli

Źródło: opracowanie własne.

 

 

Podstawowym aktem prawnym stawiającym wymagania oraz regulującym zasady deklarowania parametrów technicznych dla wszystkich materiałów/produktów stosowanych w budownictwie jest ustawa – prawo budowlane [4], wraz z aktami związanymi, w tym w szczególności ustawą o wyrobach budowlanych [2] i ustawą o ochronie przeciwpożarowej [6].

 

Kable stosowane w budownictwie to ustawowe wyroby budowlane, według definicji podanej w ustawie o wyrobach budowlanych [2].

 

Art. 2 CPR [1] mówi: wyrób budowlany oznacza każdy wyrób lub zestaw wyprodukowany i wprowadzony do obrotu w celu trwałego wbudowania w obiektach budowlanych lub ich częściach, którego właściwości wpływają na właściwości użytkowe obiektów budowlanych w stosunku do podstawowych wymagań dotyczących obiektów budowlanych.

 

Zgodnie z postanowieniami ustawy o wyrobach budowlanych [2] wprowadzenie do obrotu wyrobu budowlanego jest możliwe dopiero po jego uprzednim oznakowaniu znakiem budowlanym lub znakiem CE (chodzi tu o oznakowanie CE nie inne jak to, w rozumieniu regulacji zawartych w ustawie o wyrobach budowlanych [2]).

 

Obecnie, w przypadku kabli i przewodów elektrycznych, mimo wielu opublikowanych norm zharmonizowanych, nie ma normy wyrobu, która poddana była harmonizacji z rozporządzeniem CPR [1], więc nie ma możliwości oznakownia znakiem CE, w myśl postanowień ustawy o wyrobach budowlanych.

 

W związku z powyższym wprowadzanie do obrotu kabli przeznaczonych do stosowania w budownictwie odbywać się może jedynie po oznakowaniu kabli znakiem budowlanym , a do tego niezbędne jest uzyskanie aprobaty technicznej.

 

Oznakowanie CE wyrobu budowlanego na podstawie innych dyrektyw niżeli rozporządzenie CPR 305/2011[1] nie jest oznakowaniem wystarczającym, o którym jest wzmianka w prawie budowlanym. Często spotykanym błędem jest traktowanie każdego oznakowania CE jako oznakowania rozumianego wg ustawy o wyrobach budowlanych. Warunkiem koniecznym do przystąpienia do procedury, której wynikiem jest nadanie oznakowania znakiem CE (rozumianego wg rozporządzenia CPR [1]) jest przeprowadzenie oceny ze specyfikacją techniczną wyrobu zharmonizowaną z ww. rozporządzeniem [1], a takiej dla kabli jeszcze nie ma.

 

(...)

 

 

Mgr inż. Dariusz Zgorzalski − główny specjalista w Zakładzie Aprobat Technicznych

Mgr inż. Katarzyna Nowak − młodszy specjalista w Zakładzie Aprobat Technicznych

Pin It