crime

Pierwsza edycja Międzynarodowych Targów

Techniki Kryminalistycznej zakończona 

dscn24451

W dniach 28-30 marca 2012, w Centrum MT Polska przy ul. Marsa 56c w Warszawie, po raz pierwszy w Europie, odbyła się impreza wystawiennicza skierowana wyłącznie do branży kryminalistycznej. I Międzynarodowe Targi Techniki Kryminalistycznej CrimeLab 2012 cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem zwiedzających. Wśród nich byli zarówno przedstawiciele laboratoriów kryminalistycznych, jednostek budżetowych zajmujących się ściganiem przestępstw, prywatni detektywi, jak również studenci prawa i kryminalistyki oraz wiele innych osób zainteresowanych aktualną ofertą sprzętu, narzędzi i aparatury wykorzystywanej w badaniu miejsca zdarzenia, dokumentowaniu, zabezpieczeniu i prezentacji materiału dowodowego. Patronatu Honorowego pierwszej edycji targów udzielili: Jarosław Gowin, Minister Sprawiedliwości oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Patronem Merytorycznym CrimeLab było Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji – Instytut Badawczy.

Międzynarodowe Targi Techniki Kryminalistycznej wydzieliły się z organizowanych od 14 lat Międzynarodowych Targów Analityki i Technik Pomiarowych EuroLab. „Jeszcze 5 lat temu, kiedy targi EuroLab odbywały się w Pałacu Kultury, wystawców z dziedziny kryminalistyki było zaledwie kilku. W krótkim czasie, wraz z prężnie rozwijającą się branżą, wystawców z tego sektora pojawiło się tak wielu, że postanowiliśmy wraz z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji, stworzyć dla nich oddzielną, autonomiczną imprezę, poświęconą wyłącznie tej tematyce" – mówi Piotr Skoneczka, koordynator projektu targów CrimeLab.

Podczas otwarcia targów, mł. insp. Paweł Rybicki, Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji (CLKP) oraz Przewodniczący Europejskiej Sieci Instytutów Nauk Sądowych, podkreślał, że Targi CrimeLab mają swoje pełne uzasadnienie biznesowe, ponieważ każdego roku na wszelkie analizy kryminalistyczne wydaje się w Polsce nawet kilkaset milionów złotych.

dscn24321

Tematem pierwszej edycji targów była standaryzacja w kryminalistyce. Ta problematyka inspirowana była podpisanym w trakcie sprawowania przez Polskę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej dokumentem nt. wizji Europejskich Nauk Sądowych 2020, obejmującej utworzenie Europejskiego Obszaru Nauk Sądowych oraz rozwój infrastruktury nauk sądowych w Europie, przyjętym 13 grudnia 2011 roku przez Radę ds. Wymiaru Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych. Intencją organów UE oraz motywem przewodnim wielu towarzyszących targom CrimeLab wydarzeń merytorycznych było wypracowanie europejskich standardów w kryminalistyce, które pozwolą na ujednolicenie interpretacji wyników badań i analiz na tym terenie. Jak podkreślał Dyrektor CLKP, tego celu nie da się osiągnąć z pominięciem producentów i dystrybutorów sprzętu stosowanego w laboratoriach kryminalistycznych, obecnych na targach CrimeLab.

Najnowocześniejszy sprzęt z kraju i z zagranicy

Na stoiskach można było znaleźć cały przegląd oferty dla branży kryminalistycznej, w tym m.in. mikroskopy, odczynniki chemiczne służące do ujawniania śladów, podsłuchy, pułapki kryminalistyczne, mobilne terminale do skanowania odcisków linii papilarnych, kamuflowane radiotelefony, urządzenia do wizualizacji w świetle UV czy mobilne laboratorium kwantyfikacji parametrów nawierzchni na podstawie wyników badań nieniszczących. Nie zabrakło również rozwiązań informatycznych dla laboratoriów kryminalistycznych, spektomektrów do wykrywania substancji radioaktywnych, zestawów do pobierania próbek DNA, testów do wykrywania obecności dopalaczy, narkotyków, alkoholu czy materiałów wybuchowych.

"Pierwszy raz bierzemy udział w Państwa imprezie i uważamy, że jest to pierwsza z prawdziwego zdarzenia impreza skierowana bezpośrednio do rynku kryminalistycznego. Doskonale pasuje nam grupa docelowa, do której skierowane są targi: bardzo wielu policjantów, naczelników z wojewódzkich komend, osób z laboratoriów kryminalistycznych. Ciekawą grupą zwiedzających byli również młodzi ludzie, którzy pasjonują się kryminalistyką, w tym również studenci prawa i kierunków pokrewnych. W przyszłym roku pewnie znów pojawimy się na targach CrimeLab. Jest to impreza, która ma wizję, jest perspektywiczna. Nasze stoisko odwiedzali goście z Rosji, ze Szwecji i kilku innych krajów. Byli zainteresowani nawiązaniem współpracy. Myślę, że oferta CrimeLab jest doskonała między innymi dla firm polskich, które poszukują zagranicznych dystrybutorów, zainteresowanych naszymi rodzimymi produktami, których rynek coraz bardziej się rozrasta." – mówi Paweł Staniszewski, dyrektor handlowy firmy STANIMEX Sp. j.

dscn24241

Na targach CrimeLab swoją ofertę prezentowały nie tylko firmy z Polski, ale również przedsiębiorstwa z zagranicy. Podczas imprezy zwiedzający mogli między innymi zapoznać się z funkcjonalnością mobilnego laboratorium do wykrywania przestępczości internetowej. Ciężarówka wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt stanęła wewnątrz hali Centrum Targowo-Kongresowego MT Polska.

„W naszym mobilnym laboratorium pokazywaliśmy w jaki sposób można skutecznie walczyć z przestępczością internetową. Prezentowaliśmy zarówno software, jak i hardware wykorzystywany w tej dziedzinie kryminalistyki. Targi CrimeLab to dobre miejsce na tego typu prezentacje. Wielu ludzi widząc z daleka nasz samochód myślało sobie – o fajnie, ktoś wjechał ciężarówką do hali... To ich zaciekawiało. Ale kiedy już weszli do środka, zaczynała ich naprawdę interesować funkcjonalność naszego laboratorium i z dużym zainteresowaniem nas słuchali, dopytywali. Mogliśmy im zdradzić, jak odzyskać dane ze zniszczonego dysku twardego, jak przeprowadzić dowód z plików etc. Cieszymy się, że mogliśmy odwiedzić tę imprezę." – mówił podczas targów Jan Dick z niemieckiej firmy mh Service GmbH, która została laureatem Konkursu na Najbardziej Oryginalne i Profesjonalne Stoisko Targowe Targów CrimeLab. Wyróżnienie w konkursie otrzymało Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji – Instytut Badawczy.

Akcja włam na kantor – studenckie śledztwo

Organizatorzy targów CrimeLab, zadbali o szeroki i wyczerpujący program wydarzeń merytorycznych. Dzięki współpracy z instytucjami państwowymi, uczelniami i wybitnymi ekspertami, na zwiedzających czekały ciekawe konferencje i seminaria, poruszające najważniejsze zagadnienia dotyczące procesu śledczego z zastosowaniem nowoczesnych metod badawczych.

Pierwszego dnia odbył się między innymi I Studencki Konwent Kryminalistyki w Praktyce: Warszawa Kryminalna, zorganizowany przez Koło Naukowe Prawa Karnego TEMIDA, we współpracy z Centralnym Laboratorium Kryminalistycznym Policji. Uczestnicy zabawy otrzymali scenariusz zdarzenia – napadu na kantor i w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni badali ślady w poszukiwaniu dowodów. Ich zadaniem było zabezpieczenie i utrwalenie m.in. biologicznego śladu z krwi na fragmencie szyby, śladu mechanoskopijnego na kłódce, osmologicznego na fotelu czy śladów daktyloskopijnych w obrębie szafki na banknoty. Młodzi kryminalistycy musieli również przesłuchać świadków, stworzyć wersję kryminalistyczną i wytypować sprawcę. Symulacja śledztwa odbywała się pod czujnym okiem doświadczonych ekspertów z Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji.

dscn24291

Wieczorem, po zakończeniu oficjalnej części konwentu, zwiedzający mogli udać się wraz z organizatorami Konwentu na spacer po miejscach słynnych warszawskich zbrodni i egzekucji, a także po stołecznych placach i bazarach, na których gnieździła się drobna przestępczość. Profesjonalni przewodnicy zdradzali uczestnikom najciekawsze ciekawostki związane z warszawskim półświatkiem.

Fałszerstwa, broń palna, trucizny i korupcja

Pierwszego dnia targów CrimeLab odbyło się również seminarium zorganizowane przez Laboratorium Kryminalistyczne Straży Granicznej pt: „Weryfikacja autentyczności dokumentów podróży w Placówkach Straży Granicznej z wykorzystaniem środków technicznych dostępnych na pierwszej linii kontroli". Słuchacze mogli dowiedzieć się, jak wygląda procedura kontroli granicznej, a także w jaki sposób zbudowane i zabezpieczone są dokumenty podróży, takie jak paszporty czy dowody osobiste oraz jak ocenić ich autentyczność.

Tego dnia miała miejsce także konferencja pt.: „Nauki sądowe w służbie wymiaru sprawiedliwości i organów ścigania", podczas której eksperci Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Prof. dra Jana Sehna w Krakowie omówili szereg interesujących zagadnień związanych z identyfikacją sprawców przestępstw na podstawie śladów biologicznych, w tym fragmentów DNA, informacjami zapisanymi w szczątkach szkieletu ludzkiego, a także z bronią palną, truciznami i przestępstwami internetowymi.

Pierwszy dzień targów zwieńczył wykład "Nowe kierunki działań Centralnego Biura Antykorupcyjnego w zakresie zapobiegania i zwalczania zjawiska korupcji", który poprowadził Sławomir Śnieżko, Dyrektor Gabinetu Szefa CBA. Podczas prezentacji uczestnicy mogli poznać zarówno dotychczasowe dokonania Biura, jak również nowe, podejmowane aktualnie inicjatywy antykorupcyjne. Centralne Biuro Antykorupcyjne na swoim targowym stoisku prowadziło również kampanię informacyjno – edukacyjną, której celem jest zmiana postaw Polaków i uwrażliwienie ich na zjawisko korupcji.

Standaryzacja w biometrii

Drugiego dnia i trzeciego dnia targów odbyła się dwudniowa międzynarodowa konferencja "Biometria w prawie i kryminalistyce", zorganizowana przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji - Instytut Badawczy oraz Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Absolwentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i MT Targi.

dscn24401

Eksperci prowadzący spotkanie podkreślali, że biometria jest wciąż nowością zarówno w kryminalistyce, jak i w innych dziedzinach, dlatego warto od samego początku starać się wypracować standardy postępowania i uregulowań prawnych w tym obszarze, które będą obowiązywać we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Konferencja była elementem międzynarodowej dyskusji na temat standaryzacji w kryminalistyce. Zjazd odbył się w ramach Międzynarodowego Forum Standardy w Kryminalistyce pod patronatem honorowym Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz i Rektora Uniwersytetu Warszawskiego prof. dr hab. Katarzyny Chałasińskiej-Macukow.

„Bardzo cieszymy się, że pierwsza odsłona targów CrimeLab cieszyła się tak dużym zainteresowaniem zarówno ze strony wystawców, zwiedzających, jak i mediów. Mamy nadzieję, że przyszłoroczna edycja przyciągnie jeszcze więcej osób związanych z kryminalistyką. Targi CrimeLab to doskonała okazja, aby promować Polskę i nasze rodzime firmy z dziedziny kryminalistyki na arenie międzynarodowej. Ze swojej strony wraz z MT Targi będziemy starali się zapewnić jak najdogodniejsze warunki do inicjowania projektów naukowo-badawczych i budowania konsorcjów naukowych, mając nadzieję, że targi CrimeLab na stałe wpiszą się w kalendarz imprez wystawienniczych dla tej branży. Wierzymy również, że tegoroczna impreza zaowocowała ciekawymi kontaktami, które w przyszłości zamienią się w długofalową współpracę" – mówi mł. insp. Paweł Rybicki, Dyrektor Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji oraz Przewodniczący Europejskiej Sieci Instytutów Nauk Sądowych.

Więcej informacji o targach CrimeLab: www.crimelab.pl

Informacja prasowa

Pin It