750na150PlMspo

Nowości XXIII edycja MSPO już wkrótce w Targach Kielce

Setki wystawców oraz tysiące zwiedzających z kraju i zagranicy. Najnowocześniejszy sprzęt wojskowy i rozwiązania militarne zakładów zbrojeniowych z całego świata. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego, który odbędzie się od 1 do 4 września zapowiada się rekordowo.
Rekordowy MSPO.


Tegoroczna edycja targów odbywać się będzie w czasie najpoważniejszego kryzysu bezpieczeństwa w Europie od czasu zakończenia zimnej wojny. Imperialne zapędy Rosji rozpalają koniunkturę w sektorze obronnym. Armia zdecydowała się na wielkie zakupy.
XXIII edycja MSPO nadchodzi w wielkim stylu - jak przystało na największą imprezę branży obronnej w Europie Środkowej i trzecią co do wielkości na świecie, po Paryżu i Londynie. Wiadomo już, że w tym roku padną wszystkie targowe rekordy. Swój udział w MSPO 2015 potwierdziło przeszło 500 firm z 29 krajów. Powierzchnia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego oraz towarzyszących mu XXI Międzynarodowych Targów Logistycznych LOGISTYKA 2015 po raz drugi z rzędu przekroczyła 26 tys. mkw.
Norwegia - gościem honorowym MSPO.

MSPO towarzyszą od lat wystawy narodowe przemysłu obronnego poszczególnych krajów. Dotychczas takie wystawy miały: Francja, Włochy, Turcja, Niemcy, Izrael, USA, Szwecja, Państwa Grupy V4, oraz Wielka Brytania. Tegorocznemu MSPO towarzyszyć będzie Wystawa Narodowa przemysłu obronnego Norwegii.
- Przemysł obronny naszych krajów stale poszukuje nowych obszarów współpracy, które mogą przełożyć się na obustronne korzyści. Przemysł obronny Polski i Norwegii czerpie z ustanowionych w przeszłości oraz stale rozwijających się relacji biznesowych – chwalił dotychczasową współpracę wojskową z Polską Øystein Bo, wiceminister obrony, Norwegii, który zapowiedział udział na kieleckiej imprezie. Øystein Bo poprowadzi jedno z seminariów organizowanych podczas na MSPO przez kraj wiodący pod hasłem „Polska i Norwegia - Silne partnerstwo w zakresie obronności, przemysłu i technologii: Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość".


Wystawa Sił Zbrojnych

Nieodłącznym elementem kieleckiej imprezy jest także Wystawa Sił Zbrojnych RP organizowana przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. Podczas XXIII MSPO żołnierze z Wojsk Lądowych, Marynarki Wojennej, Sił Powietrznych oraz Żandarmerii Wojskowej zaprezentują m.in. czołgi średnie T-72 i PT- 91, Leopard 2A4 oraz nowocześniejszą jego wersję Leopard 2A5. Będą także różne wersje KTO Rosomak, działo samobieżne 155 mm Krab oraz samobieżne moździerze 120 mm na podwoziu kołowym i gąsiennicowym. Wojskowy Ośrodek Badawczy służby żywnościowej pokaże mobilny punkt żywienia, a Wojskowy Ośrodek Badawczy Służby Mundurowej najnowsze wzory żołnierskiego umundurowania. Po raz pierwszy na targach pokazane też zostaną najnowsze hełmy dla spadochroniarzy firmy Maskpol, a także spadochrony desantowe oraz ubrania specjalne.

 
Świat na MSPO
Na światową prezentację przemysłu obronnego w kieleckim ośrodku wystawienniczo – kongresowym będzie patrzył cały świat. Plany inwestycyjne naszego wojska przyciągnęły na tegoroczny MSPO największe koncerny zbrojeniowe, m.in. takich potentatów uzbrojenia, jak: BAE Systems, Boeing, MBDA, Raytheon, Thales czy Saab.
– To będzie decydujący rok, jeżeli chodzi o techniczną modernizację polskiej armii – zapowiadał po wielokroć Tomasz Siemoniak, szef resortu obrony narodowej.
W tym roku targi zdominowane zostaną przez trzy programy: przyspieszone przez MON zakupy śmigłowców bojowych (program "Kruk), zakup systemów obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu w ramach programu „Narew" oraz bardzo krótkiego zasięgu, o kryptonimie „Pilica". Armia chce też pilnie kupić bezzałogowce krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu.

 
Miliardy do wzięcia
W walce o kontrakt na śmigłowce startuje między innymi śmigłowiec T-129 Atak wyprodukowany przez Turkish Aerospace Industries, który na targach w Kielcach będzie miał swoją premierę. Podczas MSPO będzie można obejrzeć również jego konkurentów, a wśród nich amerykańskie śmigłowce szturmowe AH-1 Zulu i AH-64 Apache Guardian oraz francusko-niemiecki Tiger.
Wiele emocji budzi także program zakupu systemów obrony rakietowej krótkiego oraz bardzo krótkiego zasięgu. Do pierwszego z nich – programu „Narew" koncerny zbrojeniowe wręcz ustawiają się w kolejce. Natomiast przetarg o kryptonimie „Pilica" ma umożliwiać zwalczanie samolotów, śmigłowców oraz dronów oddalonych o kilka kilometrów za pomocą zestawów rakietowo-artyleryjskich. O maksymalną polonizację programów na zakup zestawów rakietowych krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu zabiega Polska Grupa Zbrojeniowa.
Podczas MSPO 2015 zaprezentowane zostaną m.in.: mobilny przeciwlotniczy zestaw obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu do obrony bezpośredniej na polu walki PTAKI, przeciwlotniczy zestawów rakietowych "Poprad" z 4. wyrzutniami rakiet przeciwlotniczych "Piorun", a także zestaw rakietowo-artyleryjski bliskiego zasięgu "Pilica" .

  
Orlik, Gryf i Zefir z Polski?
Jeśli chodzi o bezzałogowe statki powietrzne (BSL) to polską armię najbardziej interesują drony krótkiego zasięgu (program „Orlik") oraz średniego, uzbrojone w rakiety (program „Gryf"). O uwagę zabiegać będą także drony z zasięgiem operacyjnym tzw. MALE, czyli potrafiące latać przez długi czas na średnich pułapach (program „Zefir").
Polska firma WB Electronics twierdzi, że jest w stanie dostarczyć maszyny tego rodzaju we wszystkich programach .
- My się cały czas rozwijamy - opracowujemy nowe technologie i systemy. Najlepszym tego przykładem jest system MANTA. Dwa lata temu, istniał jeszcze w postaci projektów. Dzisiaj MANTA, lata i spełnia wszystkie założone parametry. W sektorze BSL, posiadamy już nie tylko opracowane, ale również sprawdzone na rynkach zagranicznych technologie budowy bezzałogowych systemów klasy taktycznej, jakich potrzebuje nasze Ministerstwo Obrony – przekonuje prezes WB Group Piotr Wojciechowski.
Podczas tegorocznego wydarzenia zobaczymy m.in. drona Watchkeeper 450, wyprodukowanego przez WB Electronics w porozumieniu z firma Thales, a także bezzałogowce E-310 oraz Orbiter- IIB.

  
Nowoczesna logistyka
Równocześnie z MSPO odbywać się będą XXI Międzynarodowe Targi Logistyczne LOGISTYKA, podczas których prezentowany będzie między innymi sprzęt, wyposażenie osobiste, umundurowania oraz hełmy zarówno dla wojska, jak i innych służb mundurowych.
W czasie wystawy będzie można zobaczyć m.in. zarówno najnowszy, uniwersalny system podświetlacza laserowego (WAT i MESKO), który docelowo ma mieć zastosowanie do naprowadzania 70-mm rakiety kierowanej oraz pocisków moździerzowych i artyleryjskich precyzyjnego rażenia, jak również specjalne drabiny mobilne i stacjonarne, aluminiowe schody z platformą roboczą, pomosty przejściowe konstrukcji firmy KRAUSE, debiutującej w tym roku podczas targów LOGISTYKA.

  
Ciekawe spotkania i nagrody
MSPO to doskonałe miejsce nie tylko dla zaprezentowania rynkowych nowości, ale również okazja do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych. Oprócz rozmów i kontraktacji, to także czas wielu spotkań i sprawdzone forum wymiany poglądów.
W programie tegorocznych targów zaplanowano organizację wielu spotkań merytorycznych. Wśród nich szereg konferencji, między innymi „Biznes z Wojskiem to pewne pieniądze", ,,Si vis pacem, parabellum – dyplomacja czy siła?", „Innowacje technologiczne zwiększające potencjał i gotowość reagowania na zagrożenia ze strony Sił Zbrojnych" czy „Siły i środki walki zbrojnej w wojnach przyszłości".
XXIII MSPO tradycyjnie zakończy wręczenie nagród. M.in. Prezydenta RP, nagrody DEFENDER czy Wyróżnienia Specjalne, w tym między innymi nagrody Ministra Obrony Narodowej oraz innych resortów, Nagrody Komendanta Głównego Policji, Komendanta Głównego PSP, Komendanta Głównego Straży Granicznej, Szefa Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych oraz dla Attache Wojskowych za udział w zawodach strzeleckich.

  

Pin It