Brivo Logo2Bezpieczeństwo firm i instytucji to skomplikowane zagadnienie, które wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jednym z najważniejszych elementów systemów bezpieczeństwa jest kontrola dostępu. Pozwala ona na zarządzanie i ograniczenie dostępu do określonych stref, budynków czy zasobów. Chociaż takie systemy są niezbędne do zapewnienia ochrony mienia, danych i pracowników, wiążą się także z wieloma zagrożeniami, które mogą wpłynąć na ich skuteczność. Zrozumienie tych zagrożeń oraz wdrożenie odpowiednich rozwiązań pozwala na zminimalizowanie ryzyka i poprawę poziomu bezpieczeństwa.


Przykładowo, firma z branży FMCG dysponuje licznymi placówkami sprzedażowymi na terenie kraju oraz jednocześnie kilkoma magazynami. Pracownik zatrudniony w danym mieście pracuje w jednej placówce lub w ramach zastępstwa również w sąsiadujących obiektach. Osoba ta za pomocą karty bądź kodu ma dostęp do poszczególnych budynków. W przypadku odejścia z pracy takiego pracownika, jego karta dostępu powinna zostać odebrana. Niestety, większość kart używanych na rynku może być bardzo łatwo skopiowana, co już stanowi pewne ryzyko. Jeszcze gorzej jest w przypadku kodu do drzwi, który jest z reguły jeden i wszyscy go znają, zarówno obecni, jak i byli pracownicy.
Inny przykład: dyrektor regionu ma dostęp do wszystkich podległych placówek, jak również do magazynów. Mówimy tu o dostępie fizycznym do pomieszczeń, ale również elektronicznym, do systemów informatycznych, bezpieczeństwa, monitoringu itd.


W sytuacji losowej, np. utraty karty dostępu, osoba postronna może zyskać dostęp do wyżej wymienionych obiektów. Z reguły na karcie mamy dane pracownika czy firmy, w której on pracuje. Oczywiście, jeżeli taki pracownik niezwłocznie zgłosi utratę karty, można ją zablokować, aczkolwiek trzeba to zrobić w każdym obiekcie, do którego była ona przypisana. Jeśli natomiast taka osoba odejdzie z pracy, trzeba jej jednocześnie zablokować dostęp do wielu systemów. Wymaga to zaangażowania nawet kilku administratorów różnych platform w celu usunięcia uprawnień. W praktyce zdarza się, że loginy i hasła, mimo wszystko, nie są usuwane, a przekazywane kolejnej osobie w niezmienionej formie, bo tak jest szybciej, prościej, wygodniej.


Daje to szereg możliwości dostania się w łatwy sposób do wnętrza obiektu czy systemu. Oczywiście zapewnienie odpowiednich procedur, dbanie o szczegóły i przeprowadzanie cyklicznych kontroli pozwala na wyeliminowanie niedociągnięć, tylko pytanie, czy nie można tego zrobić prościej?


W dobie cyberprzestępczości rynek IT jako pierwszy odrobił „pracę domową” w zakresie dbania o szczegóły związane z bezpieczeństwem. To właśnie specjaliści od IT stworzyli bezpieczny, w pełni chmurowy system kontroli dostępu Brivo.
Brivo jest światowym liderem w kontroli dostępu i w rozwiązaniach bezpieczeństwa opartych na usługach w chmurze dla obiektów firmowych i instytucjonalnych. Rozwiązania Brivo znacząco poprawiają komfort użytkowania dla zarządców, pracowników i gości. Oferowana platforma SaaS od 2001 roku ujednolica standardy w zakresie bezpieczeństwa kontroli dostępu, poświadczeń mobilnych, monitoringu wideo, zarządzania gośćmi, domofonów i kontroli wind. Ponad dziesięć lat audytów SOC potwierdza zaangażowanie Brivo w ochronę prywatności klientów i bezpieczeństwo danych. Brivo z sukcesem znalazło swoich odbiorców w przeszło 42 krajach, gdzie zarządza dostępami dla ponad 25 milionów użytkowników.
Na tle konkurencji rozwiązania Brivo wyróżnia możliwość zdalnego zarządzania platformą z dowolnego urządzenia mobilnego za pomocą aplikacji czy przeglądarki. Kontrolery komunikują się poprzez Internet z chmurą Brivo, gdzie odbywa się całe zarządzanie i obsługa systemu. Nie jest do tego wymagany żaden lokalny serwer. Za sprawą rozproszonej architekturze, koncepcja Brivo zapewnia nieskończoną skalowalność, a centralne zarządzanie pozwala w systemie przypisywać dostęp użytkownikowi, a nie na jego karcie. Niezależnie od tego czy mamy 1, 2 czy 40 budynków, usunięcie dostępu wybranego użytkownika można zrobić jednym kliknięciem. Jeśli i to jest za dużo, można podpiąć system do AD i przekazać działowi IT pełne zarządzanie z poziomu ich bazy danych. Można również, poprzez integracje, połączyć system kontroli dostępu z platformą ERP i tam zapewnić centralne zarządzanie. To sprawia, że mamy pewność automatycznego unieważnienia danych dostępu byłych pracowników. Kontrolery Brivo zapewniają obsługę czytników w bezpiecznym protokole OSDP, jak również wykorzystanie kart szyfrowanych, których nie można kopiować. Dla krótkoterminowych dostępów została stworzona aplikacja Brivo Mobile Pass, która stanowi elektroniczny odpowiednik karty dostępu. Dla szczególnie chronionych pomieszczeń można zastosować uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Dodatkowo, to co wyróżnia Brivo od klasycznego rozwiązania, to szyfrowana komunikacja z serwerem i automatyczne aktualizacje, które dbają o to, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa każdego elementu systemu.


Naturalnym uzupełnieniem systemu kontroli dostępu jest integracja z systemem monitoringu wideo w chmurze, np. Eagle Eye Network (EEN). Wówczas, dzięki synergii danych, możemy porównać moment otwarcia drzwi z obrazem z kamery, aby zweryfikować, czy wchodziła właściwa osoba. Ten sposób jest również wykorzystywany jako jedno z rozwiązań dla szczególnie chronionych obszarów.


Innym przykładem integracji jest kontrola zamków bezprzewodowych Assa Abloy przez kontrolery Brivo, co umożliwia wykorzystanie bezprzewodowych rozwiązań, wszędzie tam, gdzie zastosowanie kabli byłoby utrudnione.

brivo2el
Wykorzystanie rozwiązań chmurowych Brivo w kontroli dostępu nie tylko podnosi bezpieczeństwo i komfort użytkowania, ale również zmniejsza koszty, dzięki oszczędności czasu i zasobów ludzkich w porównaniu do zarządzania analogicznymi systemami w klasycznej strukturze.


Rozwiązania Brivo doskonale się sprawdzą w małych, samodzielnych obiektach, jak i większych, stanowiących bardziej skomplikowaną strukturę, np. wspomnianych firmach z branży FMCG, rozwiązaniach hotelowych, biznesowych czy przemysłowych. System Brivo jest idealnym wyborem dla nowoczesnej firmy stawiającej na bezpieczeństwo i rozwój.

Smart-i Sp. z o.o.
www.smart-i.pl
Informacja prasowa.

Pin It