SKD

Roger logoSystem kontroli dostępu RACS 5 firmy Roger zaprojektowany z myślą o elastycznym i niezawodnym zarządzaniu dostępem, umożliwia integrację z platformą PSIM VENOM. Dzięki integracji rozwiązań użytkownicy zyskują dostęp do nowych, zaawansowanych operacji, które wspierają szybkie reagowanie na potencjalne zagrożenia oraz optymalizację procesów bezpieczeństwa. 

 

 

MMStandard RS485 jest coraz powszechniej wykorzystywany w systemach kontroli dostępu. Pozwala on na podłączenie do kontrolera dużej liczby czytników oraz modułów wejść/wyjść za pomocą jednej pary przewodów. Takie rozwiązanie znacząco upraszcza okablowanie wymagane dla systemu kontroli dostępu, ale dla jego prawidłowej pracy wymagany jest odpowiedni protokół komunikacji.

 

 

 

 

 

 

 

 

Brivo Logo2Bezpieczeństwo firm i instytucji to skomplikowane zagadnienie, które wiąże się z wieloma wyzwaniami. Jednym z najważniejszych elementów systemów bezpieczeństwa jest kontrola dostępu. Pozwala ona na zarządzanie i ograniczenie dostępu do określonych stref, budynków czy zasobów. Chociaż takie systemy są niezbędne do zapewnienia ochrony mienia, danych i pracowników, wiążą się także z wieloma zagrożeniami, które mogą wpłynąć na ich skuteczność. Zrozumienie tych zagrożeń oraz wdrożenie odpowiednich rozwiązań pozwala na zminimalizowanie ryzyka i poprawę poziomu bezpieczeństwa.

Potężna, stalowa, przypominająca wrota, brama wejściowa, która otwiera się tylko dla wybranych. Nie ma tu miejsca na baśniowe błyskotki, żadne złoto, żadne kosztowności. Żaden zły król nie ukrył tu swojego skarbu, żadna księżniczka nie czeka za nimi na wybawienie. W tej historii nie zjawi się rycerz na białym koniu, grający na gitarze pod oknem. Tutaj jest dużo betonu, stali, siatka z drutów... i technologia, która już dawno przestała pytać o zgodę, po prostu jest w takich miejscach. To nie jest miejsce dla brawurowych bohaterów, którzy kiedyś walczyli z ogniem smoków albo przeklętymi klątwami starożytnych magów. Tutaj nie ma smoków, nie ma lwów, nie ma odwiecznych, mitycznych strażników, których spotykasz na obrazach, w książkach, w snach. Tutaj nie ma miejsca na legendy. To świat przyszłości, zimny i bezlitosny. Ale przecież i ta nowoczesność potrzebuje strażników. Ktoś musi czuwać, ktoś musi pilnować granic, których przekroczyć nie wolno. W cieniu tych fabrycznych fortec, gigantycznych hal, gdzie powietrze pachnie metalem i drży od echa maszyn, siedzą oni.

Służby Więzienne na całym świecie zmagają się ze wzrostem przemytu. Przyczyn jest wiele, od braków kadrowych służb ochrony, po nieskuteczne metody wykrywania kontrabandy. Drogi przemytu pozostają te same, jednak wartość przechwytywanego przemytu systematycznie rośnie. Pokusa dużego zysku przezwycięża ryzyko oraz niweluje ewentualne straty. Skutki kontrabandy są wielorakie, to nie tylko przemycone narkotyki, alkohol czy telefony komórkowe bezpośrednio podnoszące ryzyko zdarzeń w więzieniu, zagrożenie dla funkcjonariuszy i osadzonych, przyczyniają się do wzrostu liczby zgonów, prób samobójczych i samobójstw. Niezależnie od drogi przemytu, przeciwdziałaniem jest realizacja kontroli. Realizuje się je przy wejściu do więzienia, a także w każdym innym miejscu na jego terenie. Kontroli podlegają osoby, pojazdy, bagaże, korespondencja, paczki, przedmioty, odzież, żywność, pomieszczenia.

Winkhaus 241212

Elektroniczne systemy kontroli dostępu są stosowane i wymagane w wielu sektorach gospodarki – instytucjach rządowych, fabrykach, obiektach infrastruktury krytycznej – i wciąż ewoluują wraz z rozwojem nowych technologii.

6 04Do szeroko rozumianego pojęcia bezpieczeństwa oprócz różnego rodzaju systemów alarmowych czy monitoringu należą także depozytory kluczy. Są to urządzenia czysto mechaniczne bądź, jak przystało na dzisiejsze czasy, elektromechaniczne, które mają za zadanie zarządzać kluczami w obiekcie. W budynkach, organizacjach, instytucjach państwowych, urzędach centralnych, firmach prywatnych potrzebny jest sprawny, bezpieczny, zautomatyzowany i łatwy sposób przechowywania, wydawania wszelkiego rodzaju kluczy. Korzystając z depozytorów kluczy można całkowicie wyeliminować błędy spowodowane tzw. czynnikiem ludzkim i sprawnie zarządzać kluczami oraz ich obiegiem. Pozwala to uniknąć przypadków dostępu do kluczy przez osoby nieuprawnione.

Kontrola dostępu w biurowcach i budynkach użyteczności publicznej jest w tej chwili powszechnym standardem, a często koniecznym wymogiem narzuconym przez inwestora. Kiedy powstaje nowy obiekt, rozbudowana koncepcja takiego systemu pojawia się już na etapie projektowania, a prace przygotowawcze do instalacji trwają na każdym etapie budowy. Ponieważ większość dostępnych na rynku rozwiązań bazuje na instalacjach niskoprądowych, do ich montażu niezbędne jest rozprowadzenie po budynku odpowiedniego okablowania oraz zaplanowanie zabezpieczeń napięcia, w postaci UPS-ów czy agregatów.

Najstarszym sposobem kontroli dostępu było zaangażowanie do tego celu specjalnie przeszkolonych pracowników pełniących funkcje portierów, ochroniarzy lub stewardów, których zadaniem było zabezpieczenie określonych miejsc dostępu. Praca takiego kontrolera polegała na identyfikowaniu osób chcących wejść do danej strefy kontroli dostępu a następnie na podstawie wcześniej określonych uprawnień decydowano o możliwości wejścia. Taki sposób kontroli dostępu to dziś archaizm, który został wyparty przez mechaniczne i elektroniczne systemy kontroli dostępu. Dzięki temu KD stała się bardziej ekonomiczna i pozbawiona błędów wynikających z czynnika ludzkiego.

Automatyczne rozpoznawanie tablic rejestracyjnych przy wjazdach na parkingi czy autostrady to jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się rozwiązań w zakresie automatycznego sterowania ruchem. Systemy „czytające” tablice rejestracyjne pojazdów znacznie usprawniają ruch poprzez skrócenie czasu obsługi pojedynczego pojazdu opuszczającego parking czy przejeżdżającego bramki autostradowe. W takich rozwiązaniach eliminuje się ręczną obsługę związaną z np. opłatami czy koniecznością zeskanowania biletu przy szlabanie.