PPOŻ

Innowacyjne technologie w branży ochrony przeciwpożarowej mogą czasami rozwijać się powoli w porównaniu z niektórymi innymi branżami. Ustawodawstwo, regulacje i egzekwowanie prawa mogą hamować ich rozwój na rynku. Ale to ważna część systemowych rozwiązań, ponieważ zdolność do innowacji w tej branży ratuje życie i zapobiega stratom.

Rosnąca złożoność dzisiejszej infrastruktury i zapotrzebowanie na bardziej zrównoważone rozwiązania również napędzają potrzebę innowacji. Na szczęście istnieje wiele firm zajmujących się opracowywaniem coraz lepszych, bezpieczniejszych i wydajniejszych sposobów zapobiegania pożarom i ich gaszenia.

 

DH PWP 1 skrzynka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ofercie D+H Polska pojawił się nowy produkt – certyfikowany przeciwpożarowy wyłącznik prądu DH-PWP-1. Zadaniem przeciwpożarowego wyłącznika prądu jest odcięcie dopływu energii elektrycznej do wszystkich obwodów w budynku z wyłączeniem obwodów zasilających urządzenia i instalacje, które muszą działać w trakcie pożaru. Odłączenie zasilania powinno być jednoznacznie potwierdzone przez urządzenie sygnalizujące (US), będące elementem składowym PWP. Wyzwolenie PWP powinno być możliwe: – zdalnie przez zewnętrzne urządzenie uruchamiające (np. przycisk sterujący PWP (UU)), – miejscowo, bezpośrednio przy urządzeniu wykonawczym (np. ręczna dźwignia zabudowana w wyłączniku lub rozłączniku). Użycie przeciwpożarowego wyłącznika prądu i zasygnalizowanie tego stanu pozwala jednostkom ratowniczo-gaśniczym PSP bezpiecznie i skutecznie prowadzić działania gaśnicze. Zestaw przeciwpożarowego wyłącznika prądu typu DH-PWP-1 składa się z urządzenia wykonawczego (UW) i urządzenia sygnalizującego (US), który współpracuje z dostępnymi na rynku urządzeniami uruchamiającymi (ręczne przyciski przeciwpożarowego wyłącznika prądu (UU)), wprowadzonymi do obrotu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Urządzenie wykonawcze (UW) umieszczone w wydzielonej obudowie, jest to aparat wykonawczy PWP w postaci rozłącznika lub wyłącznika wraz z automatyką uruchamiającą, kontrolną i sterującą, stanowiący element mechanicznego odłączenia dopływu energii elektrycznej do budynku. Urządzenie sygnalizujące (US) jest to urządzenie, które przez sygnalizację optyczną wskazuje jednoznacznie, że zasilanie w obiekcie zostało wyłączone.

CPSB kompozycja 02 0223

W ofercie D+H Polska pojawiła się nowa centrala kompaktowa CPS-B1-5-01-01 do sterowania systemami oddymiania i naturalnej wentylacji. Centrala przeznaczona jest do małych obiektów, w których obsługuje 1 strefę oddymiania (1 linia, 1 grupa). Na co dzień centrala może być wykorzystywana do potrzeb naturalnej wentylacji (przewietrzania) – do sterowania siłownikami w oknach czy klapach, co znacząco poprawia komfort wewnątrz pomieszczeń i obniża koszty np. klimatyzacji. Centrala jest bardzo łatwa w instalacji i posiada elektroniczne zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Sporym udogodnieniem dla instalatorów jest ponadto możliwość doprowadzenia przewodów od dołu, z góry lub z tyłu obudowy. Dodatkowo obudowa centrali ma łatwo wypinane drzwiczki co jest szczególnie przydatne podczas instalacji lub serwisu.

CPS-B1-5-0101 jest zgodna z normą EN 12101-10:2005 + AC:2007 określającą zasilanie w systemach kontroli rozprzestrzeniania się dymu i ciepła. Centrala pozwala na zasilanie napędów o całkowitym prądzie do 5 A oraz do 8 przycisków oddymiania i 8 czujek pożarowych na linię (dozwolone są wyłącznie czujki dopuszczone przez D+H). Na szynie DIN znajdują się miejsca na wpięcie dodatkowych modułów. Na życzenie klienta dostarczamy centralę w dowolnym kolorze obudowy.

Więcej o samej centrali i jej montażu można dowiedzieć się z filmu
https://www.youtube.com/watch?v=ptc9Vxs8Rps

Precyzja wykrywania pożaru i alerty generowane w ciągu paru sekund

Oparty na technologii wideo system wykrywania pożaru AVIOTEC firmy Bosch otrzymał od spółki VdS Damage Prevention GmbH (VdS) certyfikat o numerze G217090, jako pierwsza na świecie zautomatyzowana kamera do wizyjnego wykrywania pożaru. VdS to niezależna, renomowana organizacja, działająca na rzecz bezpieczeństwa i zabezpieczeń w biznesie, będąca źródłem zharmonizowanych międzynarodowych norm w zakresie bezpieczeństwa. Certyfikat jakości VdS jest uważany za ważne kryterium inwestycyjne i często stanowi podstawę dla późniejszych norm europejskich (EN).

Schoeck Fire Resistance 300px

Ochrona przeciwpożarowa klatek schodowych z systemem izolacji akustycznej

Planując izolację akustyczną klatki schodowej, często nie zastanawiamy się, w jakim stopniu izolacja akustyczna wpływa na gęstość obciążenia ogniowego budynku. Niedawna opinia biegłego z Politechniki Kaiserslautern potwierdziła, że system Tronsole od firmy Schöck jest bezpieczny pod względem ochrony przeciwpożarowej.

Oceniając jakość izolacji akustycznej budynku, ważne jest, aby zwrócić uwagę na dźwięki uderzeniowe generowane na klatkach schodowych, w tym uciążliwe i niepokojące odgłosy spowodowane rytmicznym stukotem twardego obuwia. Dlatego też w nowoczesnym budownictwie niezbędnym elementem zapewniającym komfort mieszkania jest odpowiednia izolacja akustyczna klatki schodowej.

DH Logotyp 200px

Nagroda dla centrali D+H „made in Poland”

Targi ENERGETAB w Bielsku-Białej dobiegły końca. Firma D+H może być szczególnie zadowolona z ich przebiegu, ponieważ otrzymała wyróżnienie za centralę panelową RZN 43xx-E produkowaną w Polsce. Centrala D+H została uznana za jeden z najciekawszych produktów 30. edycji Międzynarodowych Energetycznych Targów Bielskich.

Zastosowanie sygnalizatorów dźwiękowych ma w przypadku przemysłu bardzo ważne znaczenie. Chronią one personel zakładów i osoby postronne przed zagrożeniami, informują o sytuacjach niebezpiecznych i nietypowych, a niekiedy służą także do przekazywania różnych innych komunikatów. 2017 3 52 1Sektor z nimi związany od czasu wstąpienia Polski w Unii Europejskiej silnie się rozwinął, na co duży wpływ miały przepisy dotyczące bezpieczeństwa maszyn oraz konieczności stosowania sygnalizatorów w obiektach budowlanych, pojazdach i infrastrukturze.

Rozważając zagrożenia, które niesie za sobą eksploatacja instalacji elektrycznych warto zwrócić uwagę na fakt, iż znaczna część pożarów powstaje na skutek niewłaściwego doboru, użytkowania i wykonywania instalacji, a zwłaszcza przewodów i kabli elektrycznych. Pożary wywołane bezpośrednio przez kable zdarzają się niezwykle rzadko, większość z nich wywołana jest z reguły przez inne czynniki, często natomiast obszary w których przebiegają trasy kabli są narażone na działanie ognia. Bezpieczeństwo użytkowania instalacji w budynkach sprowadza się w głównej mierze do zapewnienia ochrony przed oddziaływaniem toksycznych produktów rozkładu, a tym samym umożliwienie ewakuacji osób z zagrożonego obszaru.

2016 02 22 1

W niniejszym artykule opisano realizację pomysłu opracowania uniwersalnych zasilaczy przeznaczonych do stosowania w instalacjach bezpieczeństwa, które muszą niezawodnie działać w czasie pożaru. Do przeciwdziałania jego skutkom i w celu zapewnienia ochrony życia i zdrowia oraz mienia zasilacz musi dysponować odpowiednią mocą prądu przemiennego i stałego oraz zasobem energii dostępnej po zaniku zasilania podstawowego z sieci elektroenergetycznej. Na bazie istniejących norm i przepisów prawnych zaproponowano konstrukcję zasilacza, który faktycznie jest zasilaczem UPS i jednocześnie zasilaczem urządzeń przeciwpożarowych. W wyniku przyjętych założeń i wykonanego opracowania powstał innowacyjny zasilacz ZUP-230V zawierający zintegrowane źródła gwarantowanego napięcia przemiennego 230 V i stałego 24 V.

Zasilanie w energię elektryczną elementów systemów sygnalizacji pożarowej oraz systemów kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła jest jedną z kluczowych kwestii w zakresie zapewnienia prawidłowego funkcjonowania tych systemów po zainstalowaniu w obiektach budowlanych. Ilość elementów wchodzących w skład przedmiotowych systemów powoduje, że rozważając kwestię ich zasilania należałoby każdy z nich rozważyć indywidualnie, a następnie podejść do problemu kompleksowo i poddać analizie system jako całość. Jednak ze względu na ograniczenia redakcyjne w niniejszym artykule zostały przedstawione wymagania dla podstawowego elementu w zakresie zapewnienia prawidłowego zasilania, czyli zasilaczy. Celem stosowania zasilaczy w systemach sygnalizacji pożarowej (SSP) i systemach kontroli rozprzestrzeniania dymu i ciepła jest zapewnienie ciągłości dostawy energii elektrycznej dlatego muszą one spełniać określone wymagania formalne oraz konstrukcyjne, które opisano w dalszej części artykułu.