Jednym z tragicznych symboli powodzi w 2024 r. była ewakuacja szpitala w Nysie. Historyczne doświadczenia pokazują, że ewakuacje szpitali są normalną częścią ich funkcjonowania. Jednak ze względu na różnorodność potrzeb pacjentów, wielość zaangażowanych podmiotów i konieczność zachowania ciągłości opieki medycznej, jest to proces, który wymaga bardzo starannego i wszechstronnego przygotowania.
Szpitale to kluczowa infrastruktura, która wykorzystywana jest w systemie opieki najbardziej poszkodowanych osób lokalnych społeczności, noworodkami, osobami chorymi i wracającymi do zdrowia. Mimo że pierwsze skojarzenie z ewakuacją to zagrożenie pożarowe, w rzeczywistości powody ewakuacji szpitali są znacznie bardziej różnorodne. Awaria instalacji tlenowej szpitala tymczasowego w Poznaniu , zalanie szpitala w Nysie , strajk pracowników oddziału internistycznego w Głownie albo informacja o podłożeniu bomby w Szpitalu Wojewódzkim we Wrocławiu. Niezależnie od sytuacji, za zarządzanie placówką, w tym za bezpieczeństwo, odpowiada kierownik placówki. I to na nim spoczywa odpowiedzialność za organizację sposobu ewakuacji. Ewakuacja szpitala może być konieczna w przypadku różnych zagrożeń, w tym:
- katastrofy naturalnej: powodzie, huragany, trzęsienia ziemi,
- pożary: zarówno wewnętrzne, jak i w pobliżu placówki,
- awaria infrastruktury: przerwy w dostawie energii, uszkodzenia budynków, awarie systemów wodnych,
- zagrożenia chemiczne lub biologiczne: skażenia chemiczne, epidemie,
- zagrożenia terrorystyczne: ataki bombowe, zagrożenia typu „aktywny strzelec”,
- braki możliwości świadczenia usług: strajki pracownicze.
Ewakuacja obiektu szpitalnego jest znacznie bardziej złożonym procesem niż ewakuacja hotelu albo centrum handlowego i wymaga zaangażowania dodatkowych sił i środków. Zostało to zauważone przez ustawodawcę. Szpitale są zaliczane do kategorii ZL II (zagrożenie ludności II). „Sa to strefy pożarowe przeznaczone przede wszystkim do użytku ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się, takie jak szpitale, żłobki, przedszkola, domy dla osób starszych” . Mimo że w tekście będzie używany zwrot ewakuacja to trzeba pamiętać, że w przypadku placówek ochrony zdrowia bardziej właściwe jest określenie ewakuacja medyczna. Warto przeanalizować na czym polega wyjątkowość placówek medycznych na tle innych obiektów.(...)
Fot. freepik.com
Łukasz Stępień
"Ochrona i Bezpieczeństwo" 1/2025
Artykuł w całości: