Integracja

MAD IKW celu zapewnienia właściwego poziomu ochrony obiektów, które mają szczególne znaczenie dla bezpieczeństwa i obronności państwa ustawodawca określił zadania spoczywające na organie wiodącym w tym zakresie, jakim jest Rada Ministrów. Zgodnie z tym, ma ona zadanie uchwalić Narodowy Program Ochrony Infrastruktury Krytycznej (dalej: „Program”) , którego celem jest stworzenie odpowiednich warunków do poprawy bezpieczeństwa tejże, a w szczególności kryteria pozwalające określić wszystkie obiekty oraz instalacje i urządzenia, a także usługi, które wchodzą w skład systemów infrastruktury krytycznej (IK). Kryteria te muszą uwzględniać znaczenie, jakie spełniają te elementy dla prawidłowego funkcjonowania państwa oraz zaspokojenia potrzeb wszystkich jego obywateli . Odpowiedzialność za opracowanie wspomnianego Programu ponosi ustawowo dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB), który wraz z pozostałymi ministrami i kierownikami urzędów centralnych, odpowiedzialnymi za systemy infrastruktury krytycznej, sporządzają szczegółowe informacje umieszczane w Programie. Uwzględnione są tam między innymi kryteria umożliwiające wyodrębnienie IK w ramach funkcjonowania systemów opisanych w ustawie .

LS EWaJednym z tragicznych symboli powodzi w 2024 r. była ewakuacja szpitala w Nysie. Historyczne doświadczenia pokazują, że ewakuacje szpitali są normalną częścią ich funkcjonowania. Jednak ze względu na różnorodność potrzeb pacjentów, wielość zaangażowanych podmiotów i konieczność zachowania ciągłości opieki medycznej, jest to proces, który wymaga bardzo starannego i wszechstronnego przygotowania.

LS EWSytuacje kryzysowe w szpitalach mogą przybierać różne formy – od klęsk żywiołowych, przez epidemie, po zdarzenia masowe. Każde z nich wystawia organizację na ciężką próbę. Jakie elementy powinny być uwzględnione podczas budowania systemu zarządzania kryzysowego?

DD 1 2025Chcąc zapewnić sobie bezpieczeństwo szukamy sposobów, jak i środków. Rozglądamy się za nowoczesnymi technologiami i staramy się być/przebywać tam, gdzie jest bezpiecznie. Budujemy domy i zamieszkujemy gdzieś, gdzie chcemy, aby było najbezpieczniej. Od początków istnienia ludzkości, celem człowieka było przetrwanie. Przetrwać znaczyło zapewnić sobie ochronę, a co za tym idzie bezpieczne życie (bezpieczeństwo). Począwszy od rąk człowieka, poprzez narzędzia broni białej, palnej czy maszyn, wkraczamy w kolejny etap ochrony i bezpieczeństwa. Obecnie proces zapewniania ludziom bezpieczeństwa przejmują w znacznym stopniu algorytmy i sztuczna inteligencja.

Elektroniczne systemy sygnalizacji włamania i napadu (SSWiN) stały się niemal podstawowym wyposażeniem budynków takich jak domy i biurowce. Obecnie coraz częściej inwestorzy decydują się także na stosowanie rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej, mających na celu podniesienie komfortu korzystania z tych obiektów. Jednakże obsługa dwóch funkcjonujących równolegle systemów może okazać się kłopotliwa i niewygodna. Czy jest zatem rozwiązanie umożliwiające łatwe korzystanie zarówno z systemu alarmowego oraz funkcji automatyki np. przy pomocy jednego panelu lub aplikacji?

Stosowanie systemów windowych do zarządzania ruchem (ang. Destination Dispatch System) umożliwia optymalizację przepływu osób w obiekcie, redukuje koszty eksploatacji wind oraz zużycia energii elektrycznej, a także podnosi komfort korzystania z obiektu. System kontroli dostępu i automatyki budynkowej RACS 5 w wersji Enterprise (Roger) oferuje możliwość integracji programowej z systemami windowymi firm KONE oraz Schindler.

Security Managment System (SMS) to zintegrowany system bezpieczeństwa zapewniający wizualizację pozwalający na zarządzanie wszystkimi systemami bezpieczeństwa zainstalowanymi w danym obiekcie. W jego skład wchodzi również Physical Security Information System czyli PSIM.

Zintegrowane systemy SMS pozwalają na podgląd zdarzeń z jednego stanowiska operatorskiego. Zdarzenia te mogą powodować różne – wcześniej zdefiniowane – reakcje operatorów lub urządzeń systemu. Rozumieć to możemy w taki sposób, że alarm sygnalizacji pożaru uruchamia np. kamerę w miejscu wywołania alarmu a odczytany przez operatora obraz stanowi o dalszych jego działaniach.

Roger 241212

MOBOTIX to uznany producent zaawansowanych systemów monitoringu wizyjnego, specjalizujący się w kamerach IP i innowacyjnych rozwiązaniach w dziedzinie bezpieczeństwa. Od 2016 roku firma stała się częścią grupy Konica Minolta, jednego z czołowych producentów sprzętu biurowego, technologii drukowania oraz rozwiązań cyfrowych z ponad 150-letnim doświadczeniem w branży.

Wśród szerokiej gamy produktów MOBOTIX znaleźć można kamery LPR (ang. License Plate Recognition), które stosuje się w systemach kontroli dostępu, zarządzaniu parkingami czy monitorowaniu ruchu drogowego. Wykorzystują one technologię analizy obrazu do automatycznego odczytywania numerów rejestracyjnych, umożliwiając ich identyfikację w czasie rzeczywistym.

Fortinet, który dąży do konwergencji sieci i rozwiązań ochronnych, zapewnił integrację kolejnych dwóch swoich produktów z rozwiązaniem FortiAI – bazującym na sztucznej inteligencji asystentem bezpieczeństwa, który wykorzystuje mechanizmy GenAI do prowadzenia podejmowanych przez analityków bezpieczeństwa działań, upraszczania ich i automatyzacji.

Fot 2

System, który sam koordynuje dostawy, wykrywa ryzyko podczas zgromadzeń czy dba o przestrzeganie zasad BHP w zakładzie – rozwój technologiczny to trend, który w najbliższych miesiącach zdominuje branżę ochrony osób i mienia. I mocno wpłynie na formułę jej działania, zmieniając profil pracowników, powodując konsolidację firm i umożliwiając im maksymalną personalizację usług.

Główną rolę w rozwoju technologicznym branży odegra sztuczna inteligencja (AI), która ułatwia przekształcenie usług ochrony fizycznej na rozwiązania techniczne.