Linc 241212

Radary i systemy radarowe odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa lotnisk i obiektów wojskowych. Wraz z rozwojem nowych technologii i coraz szerszym wykorzystaniem dronów, rośnie realne zagrożenie spowodowane ich zastosowaniem. Również niestabilna sytuacja za wschodnią granicą sprawia, że istotne obiekty mogą być celem ataków.

Ponadto infrastruktura krytyczna, obejmująca m.in. energetykę, transport, systemy komunikacyjne czy wodociągi, stanowi fundament funkcjonowania państw i społeczeństw. W związku z tym, zapewnienie jej niezawodności oraz odporności na różnorodne zagrożenia jest priorytetem. W tym kontekście radary i systemy radarowe stają się coraz bardziej popularnym narzędziem w monitorowaniu i ochronie obiektów infrastruktury krytycznej.

Przewagi technologii radarowych

Radary mają szereg cech, które sprawiają, że wyróżniają się na tle innych rozwiązań. Podstawową ich zaletą jest połączenie dalekiego zasięgu detekcji i precyzyjnej lokalizacji. Przekłada się to bezpośrednio na obniżenie kosztów instalacji całego systemu i zwiększenie dokładności wykrywania intruza wraz z jego lokalizacją na mapie. Znacząco ułatwia to prace i poprawia świadomość sytuacyjną. Radary mikrofalowe działają nieprzerwanie zarówno w dzień, jak i w nocy, w typowych opadach deszczu, śniegu czy we mgle.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę najpopularniejsze radary mikrofalowe, takie jak Teledyne FLIR Elara™ R-190 czy rozwiązania marki Magos, to przede wszystkim mogą pracować one niezależnie od warunków atmosferycznych. Są to radary kierunkowe o 90° kącie pokrycia i zasięgach zaczynających się od 125 m do nawet około 400 m efektywnej detekcji człowieka. Jeśli potrzebujemy większych zasięgów liczonych w kilometrach warto zwrócić uwagę na rozwiązania Echodyne bądź Thermal Radar.

Wybierając rozwiązania, niektórzy klienci nie dopuszczają zastosowania rozwiązań aktywnych. Alternatywą dla mikrofali jest właśnie Thermal Radar, który łączy najlepsze cechy radaru i kamery termowizyjnej, oferując pokrycie 360° i zasięg detekcji człowieka dochodzący nawet do 1 km, połączone z wideoweryfikacją (kamera). Dodatkową cechą tego rozwiązania jest możliwość wykrywania zarzewia pożaru, co może być szczególnie istotne w wielu obiektach przemysłowych, na składowiskach itp.

Odrębną kategorią są radary 3D, które dodatkowo są w stanie podać wysokość, na której obiekt się znajduje. Należy przy tym pamiętać, aby pionowy kąt pokrycia był jak największy. W tej kategorii znajdziemy wszystkie radary do wykrywania dronów, takie jak Echoguard, poprzez radary średniego zasięgu FLIR Ranger, aż do precyzyjnych radarów dalekiego zasięgu EchoShield czy Ranger R8. Warto wspomnieć przy tym, że radary Echodyne posiadają pionowy kąt pokrycia sięgający 90°, dzięki czemu pracując w zestawie pokrywają całą chronioną przestrzeń nad obiektem. Dodatkową cechą radarów 3D jest umiejętność rozróżniania dronów od innych obiektów na podstawie ich echa, dostępna chociażby w radarach Echodyne.

Zastosowanie radarów w ochronie infrastruktury krytycznej

Radary znajdują szerokie zastosowanie w monitorowaniu obiektów i terenów związanych z infrastrukturą krytyczną, gdzie kluczowe jest wczesne wykrywanie zagrożeń. Dzięki swojej zdolności do detekcji obiektów w różnych warunkach atmosferycznych i oświetleniowych, radary stanowią jedno z najbardziej efektywnych narzędzi w zakresie ochrony, takich obiektów jak elektrownie, porty, lotniska czy instalacje przemysłowe.

W przypadku elektrowni czy podstacji energetycznych istotnym zadaniem jest wykrywanie obecności nieautoryzowanych osób lub pojazdów w strefach ochrony. Nieautoryzowane wejście w taką strefę może stanowić śmiertelne zagrożenie. Takie obiekty mogą przyczynić się bezpośrednio lub pośrednio do działań, których skutki mogą być bardzo poważne. Radary umożliwiają monitorowanie ruchu w obrębie ogrodzeń czy wokół kluczowych instalacji, co pozwala na szybsze reagowanie w przypadku niepożądanych zdarzeń, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych.

Porty i lotniska są miejscami o dużym natężeniu ruchu, a jednocześnie stanowią cel dla potencjalnych zagrożeń, takich jak ataki terrorystyczne czy przemyt. Systemy radarowe pozwalają na wykrywanie zarówno małych, jak i dużych obiektów w ich pobliżu. Co ważne pracownicy ochrony otrzymują dokładną lokalizację takiego intruza w całym obszarze monitorowanym przez system radarowy, a skojarzona kamera przesyła dodatkowo obraz z miejsca, w którym nastąpiła detekcja. W ten sposób pracownik ochrony jest w stanie dużo łatwiej i szybciej zidentyfikować zagrożenie.

Kopalnie, zbiorniki wodne czy inne rozległe obiekty są trudne do monitorowania klasycznymi systemami, które jednocześnie generują duże koszty instalacji. Radary mają znaczącą przewagę w zasięgu detekcji i pokryciu terenu. Pojedyncza jednostka może monitorować teren od 100 m do nawet kilku kilometrów, co sprawia że instalacja, konfiguracja, ale też późniejsze utrzymanie takiego rozwiązania, są zdecydowanie bardziej efektywne. Warto przy tym wziąć pod uwagę pionowy kąt pokrycia radaru, tak aby móc zabezpieczyć również wysokie wzniesienia czy zagłębienia w gruncie.

Fabryki i obiekty przemysłowe są narażone na akty wandalizmu, kradzieże czy nawet szpiegostwo przemysłowe, dlatego ważne jest, aby móc monitorować, nie tylko wtargnięcie na teren obiektu, ale również przemieszczanie się pracowników po terenie. Dzięki technologii radarowej można dowolnie kształtować strefy zabronione i inicjować alarmy, gdy tylko osoba niepożądana znajdzie się w takiej strefie.

Jest również szereg obiektów kluczowych, które muszą być dobrze zabezpieczone, a systemy mają być maksymalnie dyskretne. W takim właśnie scenariuszu sprawdzi się rozwiązanie Thermal Radar, który jest pasywnym rodzajem radaru opracowanym na technologii termowizyjnej.

Do każdego z powyższych obiektów, a także wielu innych, osobnym zagrożeniem jest wtargnięcie dronem z przestrzeni powietrznej, której nie są w stanie chronić żadne ogrodzenia naziemne. Dla takich zagrożeń sięga się po radary 3D umożliwiające precyzyjną lokalizację drona w przestrzeni powietrznej, które są głównym komponentem detekcji.

Podsumowanie

Ochrona perymetryczna stanowi integralną część infrastruktury krytycznej, zapewniając bezpieczeństwo oraz szybką reakcję w sytuacjach kryzysowych. W przypadku wykorzystania radarów w tym zadaniu zyskujemy szeroką świadomość sytuacyjną, nawet w trudnych warunkach atmosferycznych. Dzięki swojej niezawodności i wszechstronności, systemy radarowe są kluczowym narzędziem w zapewnianiu bezpieczeństwa i efektywności funkcjonowania infrastruktury krytycznej, co stawia je na czołowej pozycji w nowoczesnych systemach zarządzania i ochrony.

Artur Nowakowski, Solution Architect

Informacja prasowa Linc Polska Sp. z o.o.

 

Pin It