Drony

Linc 241212

Radary i systemy radarowe odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa lotnisk i obiektów wojskowych. Wraz z rozwojem nowych technologii i coraz szerszym wykorzystaniem dronów, rośnie realne zagrożenie spowodowane ich zastosowaniem. Również niestabilna sytuacja za wschodnią granicą sprawia, że istotne obiekty mogą być celem ataków.

Ponadto infrastruktura krytyczna, obejmująca m.in. energetykę, transport, systemy komunikacyjne czy wodociągi, stanowi fundament funkcjonowania państw i społeczeństw. W związku z tym, zapewnienie jej niezawodności oraz odporności na różnorodne zagrożenia jest priorytetem. W tym kontekście radary i systemy radarowe stają się coraz bardziej popularnym narzędziem w monitorowaniu i ochronie obiektów infrastruktury krytycznej.

W swojej poprzedniej publikacji „Odpowiedzialność bramowego”, która ukazała się w wydaniu specjalnym dla Służby Więziennej Securitech część 2, wskazałem na ryzyko przemytu przedmiotów niedozwolonych przez osoby odwiedzające jednostki penitencjarne. Jest to jednak tylko jedna z dróg za pośrednictwem których takie przedmioty trafiają do zakładów karnych czy aresztów śledczych. Coraz powszechniejsze zastosowanie przy takiej działalności mają bezzałogowe statki powietrzne zwane dronami.

Według ostatnich badań Goldman Sachs, globalny przemysł gaśniczy związany z dronami szacuje się na 716 mln euro (881 mln dolarów) w USA[1]. Całkowity rynek dronów gaśniczych szacuje się na wartość 1.530 mln euro. Na przykład w Stanach Zjednoczonych 69 z 347 agencji bezpieczeństwa publicznego, które zakupiły drony (2009 i 2017) było strażami pożarnymi. Do 2023 r. rynek zostanie wyceniony na 1,8 mld EUR.
Drony prawdopodobnie będą jedną z kolejnych dużych zmian w straży pożarnej. Pomimo rosnących przykładów sposobów ich wykorzystania przez straż pożarną,  obecnie systemy bezzałogowe zasadniczo wykorzystywane są do monitorowania i nadzoru. W tym sensie drony oferują doskonałą okazję do oceny informacji ze znaczących incydentów i wydarzeń na dużą skalę, które mogą zapewnić dowódcy zdarzenia dodatkową świadomość sytuacyjną. Zaangażowane w świadomość sytuacyjną urządzenia te mogą być wyposażone w kamery wideo do przechwytywania wideo i/lub dostarczania obrazu na żywo. UAV wyposażone w kamery (wideo i podczerwień) mogą również zapewniać w czasie rzeczywistym przegląd rozprzestrzeniania się pożarów i potencjalne zagrożenie dla strażaków i okolicznych społeczności znajdujących się w obszarze objętym pożarem.