Martin Gren Axis IPW dniach 13-14 listopada br. gościł w Polsce Martin Gren – wynalazca kamery IP i założyciel Axis Communications - największej światowej korporacji w zakresie systemów monitoringu wizyjnego. Gren przyjechał do Warszawy, aby spotkać się z dziennikarzami, sympatykami i partnerami firmy Axis podczas Axis Partner Day cyklicznego wydarzenia, którego celem jest przybliżenie produktów oraz strategii rozwoju korporacji.


Redakcja: Jest Pan Stevem Jobsem w zakresie systemów nadzoru wizyjnego, proszę przedstawić naszym czytelnikom jak dorobek intelektualny można przekuć we własny biznes?
Martin Gren: Sukces generalnie polega na tym, że trzeba słuchać swoich klientów. I my właśnie słuchaliśmy naszych klientów. Wiemy, że trzeba dotrzeć do nich poprzez model biznesowy jaki im odpowiada. Bardzo szybko ustanowiliśmy system sprzedaży pośredniej, czyli my sprzedajemy naszym dystrybutorom, oni sprzedają integratorom, z kolei integratorzy sprzedają nasze produkty już końcowemu użytkownikowi.


Red.: Co skłoniło firmę AXIS do obrania kierunku związanego z monitoringiem IP? Czy rzeczywiście istnieje globalny trend czy istnieje on tylko w Polsce?
M.G.: Jest to oczywiście globalny trend, Polska jest niestety trochę powolniejsza od reszty świata, nie bardzo ale troszkę wolniejsza. Pierwszą kamerę sieciowa zrobiliśmy w 1996 roku, przypuszczaliśmy, że będzie to sprzęt, który kompletnie zmieni świat nadzoru wizyjnego. W latach 2001-2002 już wiedzieliśmy na 100%, że systemy IP to jest przyszłość. I to się wciąż dzieje na naszych oczach.


Red.: Jak obecnie charakteryzuje się rynek monitoringu, jakie są szanse, zagrożenia dla nowych producentów?
Pierwszym najważniejszym trendem jest przejście na system HD, patrząc na wolumen sprzedaży 50% to analog. Ludzie którzy kupują analogowe kamery zdają się nie zauważać, że mają u siebie w salonie cienki telewizor w standardzie HD, natomiast kupują najtańsze kamery niedostrzegając potrzeby dostosowania kamer również do standardów HD. Widzimy tu dużą szansę penetracji rynku sprzętem IP w standardzie HD.
Co czyni produkty nadzoru IP firmy Axis lepszymi od konkurencji?
M.G.: Axis jest globalnym liderem na rynku nadzoru wizyjnego, nie tylko sieciowego i to pomimo, że nie robimy kamer analogowych nasze produkty są dużo bardziej niezawodne. Jako nieliczni oferujemy też serwis. I to jest ta różnica między nami i konkurencją. Co prawda produkujemy nasze produkty w tych samych lub podobnych fabrykach co konkurencja, z tym, że my mamy większy wolumen produkcji, a co za tym idzie niższy koszt. Klient płaci u nas za jakość, za niezawodność i za serwis. To my uczymy innych aktorów na tym rynku jak korzystać/ jak rozumieć zalety tego typu systemów, pokazując np. w jaki sposób zamocowywać kamery aby rzeczywiście pokazywały to co chcemy zobaczyć.


Red.: A Pana zdaniem – jaki sektor klienta końcowego w Polsce będzie najbardziej zainteresowany kamerami IP?
M.G.: Mamy różne wykresy pokazujące penetrację danej branży i danego rynku zależnie od zastosowań, np. lotniska czy wszelakie miejsca związane z transportem będą miały wysoki procent kamer IP. Natomiast jeśli chodzi o banki to bardzo dominujący jest tam wciąż sprzęt analogowy.


Red.: Więc jest szansa, że banki będą wymieniać kamery analogowe na IP?
M.G.: Taką mam nadzieję, podobnie zresztą dzieje się w handlu detalicznym. Nadal jest dosyć silnie zdominowany przez sprzęt analogowy, ale powoli zaczyna wzrastać na tym rynku liczba kamer IP.

Red.: A wracając do Pana odpowiedzi o wykorzystaniu kamer IP w transporcie, to bardziej chodzi o zabezpieczeń sie przed kradzieżami/napadami, czy bardziej o sterowanie ruchem ?
M.G.: Jeśli mówię transport to mam na myśli lotniska, linie kolejowe i dworce kolejowe.


Red.: A pod względem technicznym, czego nowego możemy spodziewać się w budowie samej kamery IP?
M.G.: Oczywiście będzie poprawiona jakość obrazu a same kamery będą ładniejsze. Stworzyliśmy nowy model kamery którą można malować aby wtapiała się w otoczenie. Kopułkowa IP PTZ, gotowa do montażu na zewnątrz kamera PTZ oferująca obraz o jakości HDTV 720p, wyposażona jest w 18-krotny zoom optyczny, 36-krotny zoom cyfrowy, kompresa H.264, Motion JPEG, ONVIF, przystosowana do montażu ściennego, natomiast wbudowaną osłonę przeciwsłoneczną można łatwo zdemontować i pomalować na kolor pasujący do elewacji.


Red.: Axis pojawi się na targach Securex 2014 – czy może Pan zdradzić, co będzie hitem na waszym stoisku? Jakimi nowościami zaskoczy nas AXIS w najbliższym czasie?
M.G.: Niestety nie możemy tego zdradzić, na razie. Obiecuję jednak, że na targach SECUREX będzie nas widać bardziej niż dwa lata temu. W miedzy czasie na pewno wprowadzonych zostanie sporo nowych modeli jak również specjalny system nadzoru wizyjnego (nasz własny system) zwany AXIS Camera Station. Jest to kompletny system do monitorowania i rejestracji obrazu, który może obsługiwać maksymalnie 100 kamer. Dzięki możliwości instalacji na standardowym komputerze jest to idealne rozwiązanie dla sklepów detalicznych, hoteli i szkół. Umożliwia łatwą instalację i konfigurację z automatycznym wykrywaniem kamer oraz oferuje korzystanie z kreatora konfiguracji zdarzeń i wydajne zarządzanie produktami z zakresu sieciowego wideo firmy Axis, które znajdują się w systemie. Oprogramowanie to obsługuje wiele języków.


Dziękujemy!

Pin It