Akcesoria do samoobrony stają się coraz bardziej popularne, a konsumenci chętnie po nie sięgają, dlatego zanim podejmie się decyzję o zakupie, warto wiedzieć o nich coś więcej. W czasach częstych podróży, przeprowadzek, czy relokacji związanej ze zmianą pracy, ważną rolę odgrywa znajomość przepisów i praw w poszczególnych krajach, jeżeli chodzi o legalność akcesoriów.

 

Legalne użycie paralizatora

 

Paralizator to broń elektryczna do bezpośredniej samoobrony, które wytwarza prąd o dużym napięciu, ale niskim natężeniu, więc nie zagraża życiu potraktowanego paralizatorem agresora. Paralizator poprzez porażenie prądem unieruchamia napastnika na wystarczająco długo, aby móc uciec, jednak należy pamiętać, by taka broń mogła być efektywna, musi mieć ona bezpośredni kontakt z ciałem napastnika. Jak wygląda prawo do posiadania paralizatora w wybranych krajach?

 

paralizator

 

Osoby pełnoletnie mogą nabyć paralizator w niemieckich sklepach, natomiast musi on mieć znak PTB a napięcie nie może przekroczyć 500 000V. W Wielkiej Brytanii posiadanie paralizatora jest zabronione i podlega karze sądowej. W roku 2017 Sąd w Nottingham skazał na 2 lata w więzienia w zawieszeniu polskiego kierowcę TIRa, który jak sam przyznał, myślał, że prawo do posiadania broni wygląda tak samo jak w Polsce. U nas rzeczywiście przepisy w tej sprawie stawiają bezpieczeństwo potencjalnej ofiary na pierwszym miejscu, dzięki czemu legalny paralizator (link: https://skuteczna-samoobrona.pl/paralizatory/czy-paralizator-jest-legalny/) jest bardzo skutecznym zabezpieczeniem w sytuacji samoobrony. Podobnie za naszą południową granicą, czyli w Czechach, gdzie używanie paralizatora jest dozwolone dla wszystkich osób, które ukończyły 18 lat.

 

 

Legalne użycie gazu pieprzowego

 

Gaz pieprzowy to jeden z najbardziej popularnych środków do bezpośredniej oraz skutecznej samoobrony. Dzięki łatwości w użyciu oraz niskiej cenie kupowany jest najczęściej. Gaz pieprzowy to ręczny miotacz gazu z substancją czynną – kapsaicyną o stężeniu do 15% , która zawarta jest ostrych paprykach tj. papryka chili, czy w pieprzu cayenne. U napastnika, który zostanie potraktowany gazem pojawia się silne pieczenie, które go paraliżuje.

 

samoobrona gazem pieprzowym

 

Jak wygląda sprawa z legalnością gazu w wybranych krajach? W Polsce posiadanie gazu (link: https://skuteczna-samoobrona.pl/gazy-pieprzowe/czy-gaz-pieprzowy-jest-legalny/)jest zupełnie legalne i mogą go zakupić osoby, które ukończyły 18 rok życia. W Czechach prawo do posiadania gazu pieprzowego wygląda dokładnie tak jak u nas.

Warto zapoznać się z prawem, które obowiązuje na terenie Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. W Niemczech posiadanie miotacza gazu jest dozwolone, jedynie jako środek do samoobrony przed zwierzętami. Taki gaz musi mieć specjalnie oznaczenie informujące, że jest to broń przeznaczona do obrony przed zwierzętami. Niemieckie prawo nie ma obostrzeń co do wieku, w którym gaz można kupić i dozwolone są akty użycia gazu wobec człowieka, jeżeli sytuacja będzie tego wymagać.

W czasie podróży do Wielkiej Brytanii należy się pozbyć gazu pieprzowego całkowicie, ponieważ jest on zabroniony, a jego posiadanie podlega karze sądowej.

 

 

Co kraj, to inne prawo

 

Choć w Polsce zakup paralizatora i gazu pieprzowego jest całkowicie legalne, w innych krajach sytuacja wygląda inaczej. By uniknąć przykrych kontroli, czy mandatów przed każdą destynacją dobrze jest się zapoznać z prawem danego kraju.

 

Pin It