2013-06-18-1Za podstawową funkcję systemu BMS uznaje się integrowanie systemów z obszarów, które są objęte monitorowaniem. Integrowaniu podlega wiele aspektów funkcjonowania budynku. W ramach funkcjonowania BMS istotną rolę odgrywa integracja zabezpieczeń technicznych, pracujących w budynku.

 

Systemy inteligentnych budynków są w stanie integrować wiele instalacji działających w budynku. Sterowanie oświetleniem to jedna z podstawowych funkcji systemu BMS. Z jednego miejsca można załączać i wyłączać oświetlenie lub skorzystać z odpowiednio zdefiniowanych scenariuszy oświetlenia (np. przyjęcie, kino, czytanie, relaks). Nie bez znaczenia jest możliwość symulowania pobytu domowników w domu poprzez zbliżone do naturalnego włączanie i wyłączanie poszczególnych punktów oświetlenia. Z kolei sterowanie ogrzewaniem zapewni użytkownikom komfort i oszczędność energii. Zyskuje się bowiem nie tylko odpowiednią temperaturę w zdefiniowanych strefach grzewczych, ale i optymalne wykorzystanie energii.

Istotną rolę odgrywa również system alarmowy, który zapewnia bezpieczeństwo korzystania z budynku. System BMS nadzoruje pracą stref budynku i jego otoczenia. W razie potrzeby informacje o naruszeniu przestrzeni są wysyłane do służb ochrony. Jest również możliwe śledzenie obrazu z kamer po zalogowaniu na stronie www.

System kontroli dostępu najczęściej jest uwzględniany przy integracji w systemach BMS w budynkach komercyjnych i obiektach użyteczności publicznej. Rozwiązanie takie pozwala na definiowanie dostępu poszczególnym osobom do danych pomieszczeń oraz pozwala na monitorowanie czasu przebywania w danych miejscach np. pracowników. System monitoringu zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom budynku, stąd też system odpowiednio wcześnie reaguje na przykład na wykrycie dymu i pożaru. Informacje o zdarzeniach są natychmiast wysyłane do uprawnionych osób i jednostek.

Wymienione funkcje i systemy są podstawą BMS. Każda instalacja jest projektowana indywidualnie, a co za tym idzie, system BMS może zintegrować wiele innych instalacji działających w budynku.

 

Monitoring

Podstawą działania każdego systemu monitoringu są kamery. To właśnie dzięki nim możliwe jest przechwytywanie obrazu wideo. Pozyskany sygnał może być rejestrowany. Można go również przesłać na przykład do centrum monitoringu. Nowoczesne technologie pozwalają na przesył obrazu za pomocą kabla, eteru oraz modemów światłowodowych. Obraz, który został przechwycony przez kamerę, może być również rejestrowany. Stąd też najprostsze rejestratory to urządzenia współpracujące z komputerem klasy PC za pomocą portu USB. Bardziej zaawansowane rejestratory stanowią urządzenia cyfrowe. W zależności od modelu rejestratory są w stanie zapisywać kilka, a nawet kilkanaście sygnałów wideo i audio. Niektóre wersje współpracują zarówno z kamerami analogowymi jak i adresowanymi przez IP. Istotną cechą nowoczesnych rejestratorów jest wysoki stopień kompresji, dzięki czemu nie ma potrzeby uwzględniania specjalnych wymagań w stosunku do łącza transmisji danych. Zmniejsza się także zapotrzebowanie na pamięć. Stąd też jej ilość może być zredukowana o 30%. Dane zapisywane są na dyskach twardych. Napęd można w prosty sposób wymienić przez przedni panel rejestratora. W niektórych modelach uwzględniono nagrywarkę DVD. Tym sposobem wykonywana jest archiwizacja zgromadzonego materiału. Wybrane fragmenty nagrania mogą być eksportowane za pomocą złącza USB.

 

(...)

 

Damian ŻABICKI

 

Cały artykuł przeczytają Państwo w piśmie Ochrona Mienia i Informacji 6/2013

 

Pin It