72Hytera Communications, wiodący światowy dostawca innowacyjnych rozwiązań do profesjonalnej komunikacji radiowej, z początkiem 2022 roku rozpoczął wprowadzanie na rynek nowej rodziny produktów w standardzie ETSI DMR (Digital Mobile Radio) z serii H.

Najnowsza seria H, składająca się z przenośnych i mobilnych radiotelefonów oraz radioprzemienników, oferuje zupełnie nową, innowacyjną platformę sprzętową przenosząc funkcjonalność łaczności radiowej DMR na nowy poziom. Aktualnie na rynek wprowadzane do sprzedaży są następujące modele:

  • Przenośne: HP685, HP605, HP705 i HP785;
  • Mobilne: HM785;
  • Radioprzemiennik: HR1065.

73Przenośne i mobilne radiotelefony serii HP6/7 i HM785 wyposażone są w ekskluzywną technologię redukcji szumów działającją w czasie rzeczywistym w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji (AI). Pozwala to zmniejszyć niepożądane szumy tła i hałas o ponad 30dB zachowując wysoką czystość dźwięku.

Radiotelefony z serii H oferują także polepszoną czułość odbiornika, która zwiększa zasięg do 25%. Wszystkie modele oferują obsługę zaawansowanego szyfrowania i mogą być wyposażone we wbudowany moduł Bluetooth, odbiornik GPS oraz czujnik położenia (dot. HP6/7) oraz opcjonalną funkcję rejestracji danych GPS i głosu na karcie microSD (dot. HP7 i HM785). Modele HP785, HP685 i HM785 są wyposażone w kolorowe wyświetlacze TFT-LCD (2.4” w HP785 i HM785 oraz 1.8” w HP685). Oferują nowy interfejs użytkownika oparty o nawigację po ikonach, warstwowe menu oraz funkcję podręcznego menu zapewniające szybki i łatwy dostęp do najważniejszych opcji. Modele bez klawiatury (HP705 i HP605) zostały wyposażone w uproszczone wyświetlacze OLED o przekątnej 0.91” informujące o podstawowych parametrach pracy (wybrany kanał, stan akumulatora, moc nadawania itp.).

74Seria radiotelefonów przenośnych HP7 i HP6 jest cieńsza i lżejsza w stosunku do swoich poprzedników (280g wagi i 31.5mm grubości w przypadku HP685 i odpowiednio 290 g/ 9.5 mm dla HP785). Duże głośniki zapewniają do 93dB czystego dźwięku. Radiotelefony noszone zostały wyposażone w technologię „water porting” umożliwiającą odprowadzanie wody w przypadku pracy np. w strugach deszczu.

Radiotelefony przenośne z serii H zapewniają także wyjątkową trwałość i najdłuższy dostępny czas pracy na akumulatorze. Nowa platforma to zgodność normami US Army MIL-STD 810G, która potwierdza odporność na wstrząsy i wibracje, oraz stopień ochrony IP68, aby wytrzymać kurz, brud i piasek oraz zanurzenie do maksymalnej głębokości 2 metrów pod wodą przez maksymalnie cztery godziny. Nowy antymagnetyczny głośnik nie przyciąga metalicznych zanieczyszczeń, aby zapewnić wyraźniejszy głos i dłuższą żywotność. Radiotelefony są standardowo wyposażone w nowoczesne akumulatory w technologii litowo-polimerowej. Nowe akumulatory są lżejsze i mniejsze niż standardowe akumulatory litowe zapewniając także dłuższy czas pracy (minimum 24 godziny w przypadku HP7 i 20 godzin dla HP6).

Radiotelefony mobilne HM785 z serii H obsługują te same zaawansowane funkcje, co radiotelefony przenośne HP7 – obsługa pozycjonowania GPS, Bluetooth czy nagrywanie danych GPS i głosu na karcie microSD. Radiotelefon wyposażony jest w czytelny wyświetlacz TFT-LCD o przekątnej aż 2.4” oraz wbudowany głośnik o wysokiej mocy. Zachowano standardowy rozmiar 1U oraz ten sam układ i typ złącz akcesoryjnych. Radiotelefon oferuje możliwość montażu rozdzielnego (od 3m do 120m) oraz obsługę dwóch główek sterujących do zastosowania np. w wozach strażackich czy tramwajach. Najciekawszą cechą HM785 jest jednak wsparcie IP – radiotelefon posiada wbudowany port Ethernet i kartę sieciową co umożliwia nie tylko uzyskanie zdalnego dostępu do radiotelefonu ale także stworzenie sieci Multisite z obsługą do 200 sztuk HM785 pracujących w trybie DMR Tier II. W niedługim czasie dostępna będzie także wersja z obsługą pracy jako przemiennik szczelinowy tzw. SFR (Single Frequency Repeater).

Nowe radioprzemienniki HR1605 oferują także szereg rewolucyjnych i ewolucyjncyh funkcji Oferowane są już w formacie 1U zmniejszając zapotrzebowanie na miejsce do instalacji w szafach rack. Posiadają wbudowany zasilacz 230VAC z możliwością zasilania 13.6VDC, zasilania akumulatorowego z funkcją automatycznego przełączania AC/DC. HR1065 zapewnia obsługę systemów trunkingowych DMR Tier III, XPT, sieci konwencjonalnych DMR Tier II a także systemów telefonicznych PSTN i VoIP. Przemiennik oferowany jest w dwóch wersjach – standard i enhanced.

75Wersja rozszerzona poza wbudowanym portem USB, dodatkowym portem Ethernet posiada także wbudowany router, bramę SIP oraz platformę z dostępem via www do zdalnej lub lokalnej aktualizacji, diagnostyki czy rekonfiguracji. Wersja enhanced jest napędzana wydajnym, 4 rdzeniowym procesorem taktowanym zegarem 1.6GHz oraz jest wyposażona w 2GB RAM. W stosunku do swoich poprzedników, HR1065 posiada istotnie zwiększoną czułość odbiornika oraz obsługę automatycznego przełączania się pomiędzy trybem analogowym i cyfrowym. Dla zastosowań o znaczeniu krytycznym HR1065 oferuje także możliwość linkowania radioprzemienników pomiędzy sobą w oparciu o transmisję radiową przy zastosowaniu radiotelefonów z serii HM785.76a

Rok 2022 będzie obfitował w nowości firmy Hytera. W najbliższych miesiącach pojawią się kolejne modele radiotelefonów przenośnych z serii H (w tym ATEX), mobilnych oraz radioprzemienników, które uzupełnią portfolio produktów H w standardzie DMR o kolejne pozycje.77

Pin It