Jak ograniczyć koszty ochrony z uwagi na rosnące stawki pracowników firm ochroniarskich? Rozwiązaniem jest zastosowanie technicznych środków ochrony zewnętrznej, które już w perspektywie kilku miesięcy przynoszą wymierne korzyści. Takie rozwiązania zyskały popularność także z uwagi na wprowadzone obostrzenia epidemiologiczne. Pozwala to na ograniczenie składu osobowego w chronionym obiekcie, czy terenie.56

Do takich rozwiązań możemy w pierwszej kolejności zaliczyć system francuskiej firmy RSI Videofied, znany na naszym rynku pod nazwą UKARA. Pierwsza wersja tego rozwiązania została doceniona już na targach SECUREX w 2016 r., gdzie została nagrodzona Złotym Medalem MTP. Wraz z rozwojem technologii operatorów GSM również ten system został zoptymalizowany, w celu zapewnienia jak najbardziej niezawodnej transmisji danych.

System UKARA jest innowacyjny, gdyż jako jedyny pozwala zapewnić ochronę w obiektach, gdzie nie ma dostępu do zasilania 230V, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Gwarantowany czas pracy centrali i detektorów na zasilaniu bateryjnym to 2 lata. Długoletnie doświadczenie potwierdza, że w praktyce okres pracy na bateriach wynosi nawet 36 miesięcy. Brak wymogu zasilania sieciowego to nie jedyny atut tego systemu, o czym piszemy w dalszej części artykułu.

Ten system jest nie tylko idealnym rozwiązaniem dla Agencji Ochrony, ale również dla pojedynczych przedsiębiorstw i firm budowlanych (deweloperów). Dedykowane oprogramowanie pozwala bowiem na stworzenie lokalnej stacji monitoringu dla straży przemysłowej danego przedsiębiorstwa. Jednostkę centralną można zlokalizować wportierni lub biurze budowy. Z jednego miejsca można zarządzać kilkoma systemami, jeśli przedsiębiorstwo prowadzi kilka budów jednocześnie. Przykładem takiego wykorzystania systemu było zabezpieczenie 16 placów budowy na 80-kilometrowym odcinku drogi ekspresowej S-5. Oprogramowanie producenta można zaimplementować także do dowolnego oprogramowania centrum monitoringu np. Safestar, AD-INFO lub KRONOS.

Dla każdej agencji ochrony UKARA to wymierna korzyść z uwagi na mniejszą liczbę wyjazdów grup patrolowych. Wyjazdy ograniczają się tylko do sytuacji uzasadnionych, po wcześniejszej weryfikacji materiału video przez operatora. Możliwość rozmieszczenia kilkunastu miniaturowych kamer, nawet w miejscach trudnodostępnych, biurach i wewnątrz magazynów w promieniu 300 m sprawia, że francuskie rozwiązanie znajduje wiele zastosowań.

Wszystkie elementy systemu (detektory, kamery, czytniki zbliżeniowe, sygnalizatory, centrala) mogą pracować w skrajnych warunkach atmosferycznych (od -25 do + 70°C). Detektor& kamera może być montowany na wysokości od 1,2 m do 3 m. Ma wbudowany żyroskop antysabotażowy wykrywający próbę demontażu lub przestawienia. Pole detekcji czujki PIR jest standardowe i wynosi 11 m. Podobny zasięg ma oświetlacz IR kamery. Należy podkreślić, że zastosowane kamery służą wyłącznie do weryfikacji, nie do identyfikacji. Na podstawie materiału video operator może ocenić, czy kryterium alarmu zostało spowodowane przez intruza czy inne zdarzenie, np. przez warunki atmosferyczne.57

58

Po tego typu rozwiązania coraz częściej sięgają właściciele dużych rezydencji, którzy chcą posiadać system nie powiązany z automatyką domową. Takie dedykowane rozwiązanie podnosi poziom bezpieczeństw i pozwala odsunąć linię ochrony daleko od samego miejsca bytowania. Zarówno użytkownik indywidualny, jak i operator w centrum monitoringu ma możliwość dokonać podglądu „na żądanie”, bez kryterium alarmu „włamanie”.

Jeszcze inne zastosowanie: Z uwagi na własne źródło zasilania, system UKARA sprawdza się w zabezpieczaniu pustostanów, w których odłączono zasilanie 230V (rozwiązanie preferowane w niektórych krajach przez banki, bo pozwala chronić przed dewastacją przejęte obiekty, do czasu ich licytacji). Polecamy tylko sprawdzone rozwiązania.


 59


ul. Piękna 25, 85-303 Bydgoszcz

60

Pin It