7

Urządzenia systemów KD w coraz większym stopniu opierają swoje działanie na algorytmach sztucznej inteligencji. Wykorzystanie algorytmów machining learning (ML) oraz deep learning (DL) stanowi nieodwracalny i coraz szerzej rozwijany trend, który daje ogromne możliwości zastosowania. Ponadto technologie DL i ML wpływają również na wyższy poziom świadczonych usług. W dobie pandemii i zaostrzonych rygorów higienicznych technologie oparte na sztucznej inteligencji pozwalają na wdrażanie rozwiązań bezdotykowych w obszarach kontroli dostępu. Poza tym umożliwiają zliczanie osób i w ten sposób przestrzeganie obostrzeń związanych z maksymalną ilością osób mogących przebywać w danym pomieszczeniu czy na danym obszarze. Coraz bardziej popularne stają się takie metody weryfikacji bezdotykowej jak rozpoznawanie twarzy, NFC oraz kody QR.

W systemach KD połączonych z systemami CCTV stawia się wymagania aby kamery działały poprawnie bez względu na porę roku, pogodę czy godzinę. Bardzo ważne jest to, by sprzęt dostarczał czytelne obrazy o każdej porze dnia i nocy, również w złych warunkach atmosferycznych. Dzisiejsza technologia obrazowania przy słabym oświetleniu dostarcza kolorowe obrazy nawet w ciemności i w nocy. Dzięki temu, że zapewnia kolorowe nagrania przez całą dobę, stała się tak popularna na rynku zabezpieczeń. Wiele kamer monitoringu jest obecnie wyposażonych w technologię pozwalającą na obrazowanie przy słabym oświetleniu. To, co urządzenie „widzi” jest przetwarzane przez system i bez względu na porę nagrywania staje się kolorowym nagraniem.

Inteligentne budynki, chmura, technologie mobilne oraz Internet Rzeczy (IoT) czy technologia 5G to tylko niektóre kierunki rozwoju w świecie kontroli dostępu. Producenci rozwiązań kontroli dostępu muszą nadążać za innowacjami i zmieniającym się otoczeniem. Duży wpływ na rozwój systemów zabezpieczeń miała pandemia wirusa Covid-19, w wyniku której styl życia milionów ludzi na całym świecie uległ diametralnej zmianie. Restrykcje i obostrzenia sanitarne oraz związane z nimi ograniczenia wpłynęły na wszystkie sfery naszego życia, w tym także na branżę systemów zabezpieczeń i zastosowania pewnych rozwiązań technologicznych. Nadchodzące trendy w dziedzinie zabezpieczeń w znacznej mierze ukształtowały się w dobie pandemii

4ADuży wpływ na branżę zabezpieczeń w tym również na kontrolę dostępu może mieć technologia 5G charakteryzująca się większą przepustowością sieci 5G oraz mniejszymi opóźnieniami. Umożliwia ona regularną transmisję obrazów o wysokiej jakości, co w połączeniu z coraz powszechniejszym zastosowaniem kamer o rozdzielczości Ultra HD może przynieść nowe możliwości w zakresie bezpieczeństwa wideo. Ułatwi to również szybkie wdrażanie aplikacji opartych na sztucznej inteligencji w nowych urządzeniach.

Kolejnym trendem w dziedzinie zabezpieczeń, który przyniesie wymierne korzyści finansowe użytkownikowi jest współpraca systemów bezpieczeństwa i zarządzanie nimi z poziomu jednej centralnej platformy. Chodzi bowiem o to, że użytkownicy oczekują rozwiązań kompleksowych – płynnej współpracy systemów bezpieczeństwa, wideo czy kontroli dostępu.

W nowoczesnych systemach KD rozwija się także trend jakim jest przeniesienie zabezpieczeń do chmury. Daje to większą elastyczność, łatwiejsze wdrażanie i zarządzanie ponieważ nie wymaga dodatkowych serwerów i oprogramowania. Pozwala to zaoszczędzić znaczną ilość czasu i kosztów, jednocześnie rozszerzając możliwości lub zmniejszając stopień skomplikowania systemów bezpieczeństwa. Dzięki hostingowi w chmurze oraz możliwości zdalnej obsługi i naprawy rozwiązania te przynoszą szereg korzyści klientom, np. powiadamiając ich o naruszeniach bezpieczeństwa czy umożliwiając im łatwiejszą aktualizację i dostęp do serwisu. Kontrola dostępu realizowana w chmurze, o potwierdzonej niezawodności i stabilności, ma znacznie lepszą funkcjonalność i wydajność dzięki elastycznemu systemowi zarządzania. Nie wymaga instalacji oprogramowania ani złożonej infrastruktury IT, wystarczy urządzenie IQ z połączeniem internetowym, aby usługi kontroli dostępu stały się dla firm prostym i bezpiecznym rozwiązaniem do zarządzania kluczami, użytkownikami i drzwiami nawet w różnych lokalizacjach. 

5Na rynku KD coraz bardziej widoczny jest także rozwój technologii mobilnej. Przejście od danych uwierzytelniających na karcie dostępu do danych identyfikacyjnych w telefonie komórkowym nastąpiło w sposób naturalny. Umieszczenie danych w telefonie komórkowym ma dużą zaletę, ponieważ użytkownicy mogą je zmieniać szybko, w dowolnym miejscu i dwukierunkowo. Użytkownicy zyskują wygodę i wydajność z zachowaniem bezpieczeństwa. Zatem otwieranie drzwi poprzez przyłożenie smartfonu do czytnika BLE (Bluetooth Low Energy) lub NFC (Near-Field Communication) znajdującego się w klamce to bardzo niedaleka „powszechność”. Bezpieczna zaszyfrowana komunikacja mobilna jest kompatybilna z iOS poprzez BLE oraz z systemem Android przez BLE i NFC. Użytkownicy uzyskują prawo dostępu natychmiast i zdalnie, nie jest wymagana żadna infrastruktura ani zestawy bezprzewodowe. Konieczny jest jedynie zasięg 3G w smartfonie, który automatycznie wykrywa czy drzwi są wyposażone w interfejs Bluetooth lub NFC, a następnie używa swojej bezpiecznej szyfrowanej komunikacji do otwarcia drzwi, nawet jeśli użytkownik ma wiele praw dostępu w jednej aplikacji do kilku drzwi. 

Kolejnym trendem, którego rozwój obserwujemy w ostatnim czasie jest Internet Rzeczy IoT. Wszystko i wszyscy stajemy się coraz bardziej połączeni w sieci. Ilość urządzeń IoT rośnie a z tym rola kontroli dostępu w IoT. IoT niewątpliwie wywarł duży wpływ na rozwój systemów kontroli dostępu, które stały się bardziej skuteczne poprzez rejestrację i archiwizację wszelkich zdarzeń na serwerze lub cyfrowej chmurze danych oraz możliwość dokładnej analizy informacji dotyczących użycia kluczy dostępu przez użytkowników. Atutem nowoczesnych systemów KD w erze IoT jest możliwość szybkiego dostosowywania uprawnień dostępowych dla pracowników, gości oraz wartowników, którzy pracują w różnych sektorach, przemieszczają się w różnych godzinach po różnych obszarach przedsiębiorstwa. Poza bezpieczeństwem walorem takiego systemu jest również możliwość dokładnego analizowania zdarzeń, związanego z użyciem kart zbliżeniowych lub innych transponderów. Administratorzy mają dostęp do danych związanych z rozpoczęciem i zakończeniem pracy, przemieszczaniem się po budynku, próbą nieautoryzowanego przedostania się do danej strefy. Aby korzystać z takich informacji należy stworzyć serwer do archiwizowana wszelkich rejestrów lub wykorzystać w tym celu cyfrową chmurę. Łączenie urządzeń z Internetem będzie zmieniać sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i odpoczywamy, a to w nadchodzących latach doprowadzi do przyspieszonego wdrożenia inteligentnych, połączonych rozwiązań kontroli dostępu.6 Uważa się, że zdecydowanie bardziej bezpieczną alternatywą dla mobilnych systemów KD są systemy biometryczne. W tym wypadku kluczem dostępowym są unikatowe cechy fizyczne naszego ciała, nie musimy posiadać smartfonu z dostępem do Internetu i zainstalowaną aplikacją. Rozwiązania biometryczne są powoli wdrażane do dużych przedsiębiorstw i korporacji, jednak pod kątem higienicznym nie są one praktyczne w czasach pandemicznych.

Zatem podsumowując przegląd trendów na najbliższe lata jakie mogą pojawić się w systemach KD możemy powiedzieć że dominującymi są: wykorzystanie mobilności urządzeń, bezdotykowość, systemy zlokolizowane w chmurze czy działające w oparciu o urządzenia IoT. Zapewne wokół tych technologii będziemy się poruszać nie tylko w branży KD ale w całym środowisku szeroko rozumianych systemów zabezpieczeń.

Bibliografia
1. https://www.hikvision.com/pl
2. https://profisystems.p
3. https://aspolska.pl
4. www.aritech.com.pl
5.
www.biosys.pl


Robert Gabrysiak

 

Pin It