Właściciele domów, mieszkań, lokali biurowych czy usługowych coraz częściej decydują się na montaż mniej lub bardziej zaawansowanego systemu sygnalizacji włamania i napadu. Jaką centralę warto wskazać inwestorom oczekującym od alarmu intuicyjnej codziennej obsługi, jeśli do zabezpieczenia obiektu wystarczą maksymalnie 32 czujki? Jakie rozwiązanie wybrać, by było ekonomiczne dla właściciela obiektu, a dla instalatora wygodne i łatwe w instalacji?

1 05

Poszukując optymalnego rozwiązania, które idealnie spełni wszystkie oczekiwania, warto przyjrzeć się centralom z serii PERFECTA oferowanym przez SATEL. Prosta konfiguracja (podobna jak w znanych od lat centralach serii CA), szeroki wachlarz urządzeń peryferyjnych (przewodowych i bezprzewodowych) oraz wygodne sterowanie, to trzy cele, które przyświecały twórcom tych urządzeń.

Rodzina PERFECTA to aż 10 central różniących się m.in. maksymalną ilością wejść, możliwością obsługi urządzeń bezprzewodowych, a także typem zintegrowanego modułu komunikacyjnego. Szeroki wybór modeli pozwala dobrać odpowiednie urządzenie do zabezpieczanego obiektu oraz oczekiwań inwestora. Na serię PERFECTA składają się:

  • PERFECTA 16 
  • PERFECTA 16-WRL
  • PERFECTA 32
  • PERFECTA 32-WRL
  • PERFECTA 32 LTE
  • PERFECTA 32-WRL LTE
  • PERFECTA-IP 32
  • PERFECTA-IP 32-WRL
  • PERFECTA-T 32
  • PERFECTA-T 32-WRL

Podobieństwa i różnice
Każda centrala PERFECTA posiada na płycie 8 programowalnych wejść przewodowych, przy czym ich liczbę można zwiększyć do 16 lub 32 (patrz nazwa centrali). Nadzorowany obiekt można podzielić na 2 strefy, a w każdej z nich zdefiniować 3 tryby czuwania: nocny, dzienny i pełny. Na płycie głównej centrali znajdują się 4 wyjścia programowalne przewodowe. Maksymalna liczba wyjść, to w zależności od centrali – 12 lub 12+4 (w centralach WRL cztery wyjścia są przeznaczone do obsługi sygnalizatorów bezprzewodowych). Każda centrala PERFECTA obsługuje do 15 użytkowników (+ serwis), którym można nadać indywidualne uprawnienia.

2 05Modele z oznaczeniem WRL obsługują urządzenia radiowe pracujące w paśmie częstotliwości 433 MHz. Komunikacja z manipulatorami i sygnalizatorami bezprzewodowymi odbywa się dwukierunkowo, zaś z czujkami systemu MICRA oraz pilotami – jednokierunkowo. Piloty mogą być także używane z pozostałymi modelami central – konieczne jest włączenie do systemu odpowiedniego ekspandera.

3 05aWszystkie modele central PERFECTA posiadają wbudowany moduł komunikacyjny. Wybierając model centrali, jednocześnie wybieramy rodzaj zintegrowanego komunikatora – dostępne są 4 różne: komórkowy pracujący w sieciach 2G (PERFECTA) lub 2G/3G/4G (PERFECTA LTE), ethernetowy (PERFECTA-IP) lub dialer telefoniczny PSTN (PERFECTA-T).
Mimo różnic, każda centrala omawianej serii zapewnia ochronę zgodną z wymaganiami normy EN 50131 dla Grade 2.

Łatwe konfigurowanie
To, co łączy wszystkie modele central PERFECTA i co szczególnie doceniają instalatorzy, to proste programowanie. Urządzenia te można konfigurować na dwa sposoby. Pierwszy jest bardziej „tradycyjny”, czyli z manipulatora (podobnie jak np. w starszych centralach CA). Drugi to praca z posiadającym przejrzysty i intuicyjny interfejs programem PERFECTA Soft. Instalator jest w nim prowadzony krok po kroku przez kolejne etapy tworzenia systemu, m.in. dostając podpowiedzi, jakie urządzenia można jeszcze podłączyć. Warto dodać, że konfigurowanie oraz aktualizacja oprogramowania central (oprócz PERFECTA-T) może odbywać się zdalnie – za pośrednictwem sieci komórkowej lub Ethernet, korzystając z serwera aktualizacji UpServ.

4 05

Obsługa, powiadamianie, monitoring
Systemem bazującym na centrali z rodziny PERFECTA można sterować lokalnie przy pomocy tradycyjnych manipulatorów lub pilotów.

 
Alternatywę stanowi darmowa aplikacja mobilna PERFECTA CONTROL (oprócz PERFECTA-T), dostępna dla systemów Android i iOS, która umożliwia nie tylko zdalne włączanie i wyłączanie czuwania, ale także wgląd w bieżący stan systemu, przeglądanie listy zdarzeń (z możliwością filtrowania i wysłania listy w wiadomości e-mail np. do instalatora) oraz wyświetlenie podglądu z kamer rozmieszczonych na obiekcie. Powiadomienia PUSH informują użytkowników aplikacji o wybranych zdarzeniach występujących w systemie.

Centrale posiadające moduły komórkowe mogą realizować powiadomienia głosowe i SMS. Wiadomościami SMS można również wysyłać do central komendy sterujące.
W automatycznym sterowaniu funkcjami systemu brać mogą także timery – dostępnych jest 8 niezależnych timerów, z możliwością ustawiania wyjątków.
Monitoring zdarzeń może być przesyłany do 2 niezależnych stacji monitorujących, obsługujących formaty: Contact ID i SIA – w zależności od modułu komunikacyjnego centrali, dostępne będą inne tory transmisji.

Podsumowując, centrale alarmowe rodziny PERFECTA to urządzenia, które mimo, iż należą do segmentu rozwiązań ekonomicznych, oferują całkiem5 05 szerokie możliwości, co z pewnością docenią inwestorzy oraz użytkownicy. Z kolei wygodne konfigurowanie to duża zaleta dla każdego instalatora.6 05

Pin It