2016 06 44 1

Podłączenie systemu alarmowego do monitoringu w agencji ochrony to zawsze dobry pomysł. Taka całodobowa opieka, a w razie potrzeby także natychmiastowa reakcja, sprawia, że klienci mogą spać spokojnie. Aby móc zapewnić najwyższy poziom wykonywanych usług, warto wybrać rozwiązanie, które zapewni pracownikom firmy odpowiednie wsparcie – także od strony administracyjnej.

 

 

 

 

Profesjonalne podejście i odpowiednio przeszkoleni pracownicy to podstawa oferty każdej firmy zajmującej się ochroną mienia. Nie mniejszą wagę powinno się także przykładać do odpowiedniego sprzętu operacyjnego. Dotyczy to także wykorzystywanego oprogramowania, które stanowi znaczące ułatwienie dla administratora. Klienci również chętniej wybiorą firmę, która korzysta z rozwiązań nie tylko gwarantujących pewność działania, lecz także oferujących dodatkowe opcje dla użytkowników końcowych. 

 

Przykładem takiego rozwiązania jest stacja monitorująca STAM-2 firmy SATEL, która dla firm świadczących usługi ochrony mienia stanowi swoiste centrum operacyjne. System bazujący na tej stacji umożliwia odbieranie i przetwarzanie informacji przychodzących z systemów alarmowych, a następnie podejmowanie odpowiednich działań w reakcji na poszczególne zdarzenia. Sama stacja to jednak jeszcze nie wszystko. Ciekawym rozszerzeniem jej możliwości jest specjalny interfejs – STAM-VIEW.

 

 

2016 06 45 1

 

 

Zdalny podgląd bieżącego stanu systemu alarmowego

 

STAM-VIEW to system zdalnego dostępu do stacji monitorującej STAM-2, który zapewnia bieżący podgląd napływających do niej zdarzeń. Dostęp taki jest możliwy zarówno dla personelu obsługującego stację, jak i dla użytkowników podłączonych do niej systemów alarmowych. 

 

Działanie STAM-VIEW jest niezależne od konfiguracji sprzętowej stacji, dzięki czemu pełny dostęp do danych mają zarówno abonenci korzystający z monitoringu telefonicznego, jak również ci, którzy w tym celu wykorzystują transmisję GPRS, TCP/IP (Ethernet), czy nawet SMS. STAM-VIEW umożliwia podgląd systemu poprzez każdą przeglądarkę internetową, z poziomu zarówno komputera, jak i tabletu czy smartfona. Dlatego jeśli tylko mamy dostęp do Internetu, to dostęp do STAM-VIEW możemy mieć z dowolnego miejsca na świecie. Co ważne, interfejs został zaprojektowany w technice responsywnej, dzięki czemu widok programu dopasowuje się automatycznie do rozmiaru okna urządzenia.

 

 

2016 06 45 2

 

 

Bezpieczeństwo rozwiązań w intuicyjnym interfejsie

 

Aplikacja STAM-VIEW została wyposażona w zaawansowany system zabezpieczeń, który zapewnia bezpieczną pracę na wrażliwych danych. Zdecydowana większość tych zabezpieczeń dotyczy wnętrza aplikacji, jednak z pierwszym mechanizmem ochronnym mamy do czynienia już przy logowaniu. Próby dostania się do systemu przy użyciu niewłaściwych danych są monitorowane. Po wystąpieniu określonej liczby takich przypadków, dostęp do systemu zostaje czasowo zablokowany. 

 

W aplikacji wprowadzono także liczne rozwiązania zapewniające wygodniejsze korzystanie z niej zarówno dla operatora, jak i dla użytkowników końcowych. Pierwsze z nich to dashboard, czyli strona startowa. Jej układ został zaprojektowany tak, by jednym spojrzeniem można było objąć wszystkie podstawowe i zarazem najważniejsze statusy systemu. Prezentowane są informacje o liczbie: oczekujących wiadomości, zarejestrowanych użytkowników i obiektów, a także dane dotyczące statusu systemu. Wyświetlane są też informacje dotyczące zdarzeń w systemie. Liczba wystąpień poszczególnych ich typów z ostatnich 30 dni przedstawiona jest w postaci wygodnego, łatwego do odczytania wykresu.

 

Przeglądanie zdarzeń archiwalnych z okresu obejmującego ostatni rok jest natomiast możliwe w osobnej zakładce – Zdarzenia. Wyświetlane tam dane mają przejrzystą formę, można je także filtrować, m.in. według użytkowników lub typu zaistniałych zdarzeń, co bardzo ułatwia odszukiwanie potrzebnych informacji.

 

 

2016 06 45 3

 

 

STAM-VIEW zapewnia także możliwość przesyłania wiadomości między użytkownikami a administratorem systemu po stronie agencji ochrony, co dodatkowo ułatwia komunikację i wyjaśnianie ewentualnych wątpliwości. Wielką zaletą jest także szybkość działania – zdarzenia spływające do stacji STAM-2 są dostępne od razu w STAM-VIEW, a wszystko to oprawione jest w przejrzystą formę intuicyjnego interfejsu.

 

Ciekawym rozwiązaniem, dostępnym tylko w przypadku korzystania z interfejsu z poziomu komputera, jest zegar umieszczony na górnej belce menu. Odlicza on 10 minut od rozpoczęcia podglądu, po czym następuje automatyczne wylogowanie. Przewidziany czas pracy jest wystarczający, by móc sprawdzić stan systemu. Takie rozwiązanie stanowi też dodatkowe zabezpieczenie przed dostępem niepowołanych osób, gdy np. komputer z włączonym interfejsem zostanie bez nadzoru. Odliczanie można jednak bardzo prosto zatrzymać w dowolnym momencie – wystarczy kliknąć zegar.

 

 

Jedno rozwiązanie na różne potrzeby

 

Jak zostało wspomniane wcześniej, zdalny dostęp do danych z monitoringu za pośrednictwem STAM-VIEW może mieć zarówno instalator systemu, jego administrator, jak i klienci końcowi. Dzięki hierarchicznej konfiguracji kont można określić uprawnienia poszczególnych użytkowników systemu. Zakres przekazywanych informacji będzie dopasowany do potrzeb każdego z nich.

 

Dla użytkowników końcowych systemu, czyli najczęściej właścicieli monitorowanych firm i domów, korzystanie ze STAM-VIEW oznacza możliwość zdalnego sprawdzenia stanu systemu w dowolnej chwili. Dzięki temu mogą np. sprawdzić, czy wychodząc rano z domu nie zapomnieli załączyć czuwania lub czy dziecko wróciło już ze szkoły. Dlatego dla agencji ochrony posiadanie w swojej ofercie stacji STAM-2 i STAM-VIEW może okazać się ważnym czynnikiem, który przesądzi o decyzji klienta odnośnie tego, która firma będzie zabezpieczała jego majątek.

 

Instalatorom interfejs STAM-VIEW zapewnia znaczące usprawnienie procesu testowania łączności, umożliwiając weryfikację poprawnej konfiguracji torów transmisji w trakcie instalacji. Takie rozwiązanie ułatwia także okresową konserwację całego systemu alarmowego.

 

System ten przynosi korzyści także obsłudze stacji monitorującej, ponieważ użytkownik, zamiast dzwonić do operatora, może samodzielnie weryfikować zdarzenia i komunikować się z administratorem bezpośrednio z poziomu interfejsu.

 

 

Artykuł firmy Satel Sp. z o.o.

Pin It