750 200 1


Firma CIAS posiada doświadczenie w produkcji czujek stosowanych w elektronicznych systemach ochrony zewnętrznej od 1974 roku. Dzięki temu wiemy, że nie ma rozwiązań, które potrafią wykryć intruza ze 100% prawdopodobieństwem nie generując żadnych fałszywych alarmów. Wszystkie czujki wykrywają intruzów mierząc pewne wielkości fizyczne (drgania, zakłócenie przepływu wiązki mikrofalowej lub wiązki podczerwieni itp.), które zmieniają się na skutek pojawienia się intruza w ich strefie detekcji. Te same wielkości mogą się zmieniać również na skutek działania innych czynników, np. ekstremalnych warunków atmosferycznych. Dlatego konieczna jest weryfikacja przyczyny powstania alarmu w krótkim czasie, aby w przypadku realnego zagrożenia służby ochrony odpowiedzialne za bezpieczeństwo obiektu mogły podjąć szybką i skuteczną reakcję. W trudnych warunkach atmosferycznych systemy telewizji dozorowej wykorzystujące kamery światła dziennego mają jednak ograniczone możliwości. W takich przypadkach lepiej sprawdzą się kamery termowizyjne. Z tego powodu spółka CIAS, z początkiem bieżącego roku, rozpoczęła współpracę z producentem kamer termowizyjnych pod marką Vumii. Dzięki temu możemy udostępnić naszym klientom nie tylko jedne z najlepszych czujek, ale również doskonałe narzędzie do weryfikacji przyczyny alarmów.

 

 

2016 02 65 1

 

 

Termowizja, to technologia wykorzystująca do obserwacji falę elektromagnetyczną o długości która jest emitowana przez każdy obiekt o temperaturze wyższej od zera absolutnego (0 °K, czyli -273,15 °C). Dzięki temu obraz jest widoczny zarówno w dzień jak i w nocy bez użycia dodatkowych źródeł światła. Dodatkową zaletą jest fakt, że fala elektromagnetyczna wykorzystywana w termowizji jest słabiej tłumiona przez mgłę, kurz i opady atmosferyczne niż światło widzialne, dzięki czemu kamera termowizyjna może dozorować na większe odległości niż kamera światła dziennego. Obraz uzyskany z kamery termowizyjnej w systemach bezpieczeństwa jest zwykle czarno-biały. Odcienie szarości zależą od temperatury obserwowanego obiektu i od materiału, z którego ten obiekt jest wykonany. Dlatego nie jest możliwe stanie się całkowicie „niewidzialnym” dla kamery termowizyjnej.

 

 

2016 02 65 2

Vumii Sii AT jest kamerą termowizyjną przeznaczoną do pracy w systemach bezpieczeństwa w sposób ciągły, 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, bez przerw na konserwację. Kamera dostarcza wyraźny, czytelny obraz w całkowitej ciemności bez dodatkowego oświetlenia, podczas mgły i w innych warunkach utrudnionej widoczności.

 

 

Producent Vumii to jeden z niewielu wytwórców nie tylko kamer, ale również przetworników i obiektywów do kamer termowizyjnych. Dzięki temu w naszej ofercie dostępne są kamery z przetwornikami chłodzonymi i niechłodzonymi o różnych rozdzielczościach, z obiektywami o szerokim zakresie ogniskowych, jak również z obiektywami o zmiennych ogniskowych (ZOOM).

 

 

2016 02 65 3

2016 02 65 4

 

 

Oto przykład, jak mogą być wykorzystane kamery termowizyjne. Przykład zastosowania: 

 

Bezpieczeństwo na przejazdach i przejściach kolejowych – unikanie wypadków pociągów z udziałem pojazdów i ludzi na przejazdach kolejowych i w obszarach niestrzeżonych przy użyciu kamer termowizyjnych.

 

„Uderzenie pociągu w samochód to jak uderzenie samochodu w puszkę napoju – to nierówny pojedynek” – tak twierdzi „Operation Lifesaver”, amerykańska organizacja zajmująca się edukacją dla bezpieczeństwa na kolei. Przy dzisiejszym natężeniu ruchu i prędkościach pociągów przejazdy kolejowe stanowią główny problem dla bezpieczeństwa na kolei. Proste szlabany nie zapewniają wystarczającej ochrony. Systemy bezpieczeństwa muszą dać maszyniście wyraźne ostrzeżenie o problemach jakie pojawiły się na przejeździe, do którego zbliża się pociąg. W celu poprawy bezpieczeństwa i zmniejszenia liczby wypadków, osoby odpowiedzialne za bezpieczeństwo muszą być w stanie zidentyfikować zagrożenie i przesłać ostrzeżenie do maszynisty w czasie rzeczywistym.

 

 

2016 02 66 1

Vumii posiada doświadczenie w użyciu kamer termowizyjnych służących zapewnieniu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowych w wielu krajach na świecie. Po zamontowaniu i uruchomieniu kamer, firmy będące operatorami na kolei stwierdziły znaczny spadek ilości wypadków na przejazdach kolejowych i w strefach niebezpiecznych na torach.

 

 

Kamery termowizyjne są jedną z najlepszych metod zaobserwowania pojazdów, ludzi, dzikich lub bezdomnych zwierząt i innych obiektów, które nie powinny się znaleźć na torach. Dzięki termowizji obserwacja jest możliwa w dzień i w nocy, bez konieczności stosowania dodatkowego oświetlenia obserwowanego planu oraz w warunkach utrudnionej obserwacji, takich jak mgła lub dym. Ciągłe nagrywanie i przechowywanie wideo z przejazdów kolejowych i innych niebezpiecznych miejsc, umożliwia operatorom systemów bezpieczeństwa, w przypadku wystąpienia zdarzenia, na dostęp do materiałów archiwalnych dobrej jakości ze względu na fakt, że kamery termowizyjne widzą podobnie bez względu na porę dnia i warunki atmosferyczne.

 

 

2016 02 66 2

 

 

Wybór kamer termowizyjnych do monitorowania przejazdu kolejowego

 

Kamery termowizyjne marki Vumii dostarczają bardzo czytelne i ostre obrazy, które zapewniają operatorom dobrą widoczność w dzień i w nocy, w każdych warunkach atmosferycznych i dla każdej widoczności. W zależności od użytego przetwornika, możliwe jest wykrycie pojazdu lub osoby w odległości od 100 m do 2 km!

 

Kamera termowizyjna Vumii Sii AT stanowi idealny wybór urządzenia do instalacji na przejazdach kolejowych i w strefach zagrożenia na kolei. Ta niewielka, ale bardzo wydajna kamera, dostarcza ostry obraz o rozdzielczości 388 x 284 lub służbom ochrony zidentyfikowanie każdego obiektu, jaki może pojawić się na torach. Kamery przesyłają strumień wideo do centrum nadzoru, gdzie jest on rejestrowany i podlega analizie algorytmem wizyjnej detekcji ruchu, a następnie jest wyświetlany na monitorze obsługi. Zarówno ruch, jak i brak ruchu mogą być wykryte w strefie bezpieczeństwa, co pozwala wykryć pojazd, który pozostanie na torach powyżej zadanego w sekundach czasu. System natychmiast alarmuje obsługę w centrum nadzoru, pozostawiając operatorowi decyzję co zrobić w zaistniałej sytuacji.

 

 

2016 02 67 1

 

 

Podsumowanie 

 

Kamery termowizyjne mogą pomóc w osiągnięciu wymiernego zmniejszenia wypadków na przejazdach kolejowych. Mogą być one wykorzystane również do nadzorowania innych niebezpiecznych miejsc na trasach kolejowych. Użycie termowizji zapewnia duży zasięg obserwacji – zarówno w dzień jak i w nocy, podczas mgły i nisko zachodzącego słońca, które może oślepiać kamery światła dziennego i maszynistów pociągów. Użycie tej technologii daje pewność zauważenia niebezpieczeństwa i czas, niezbędny osobom decyzyjnym do podjęcia działań, dzięki czemu znacznie zwiększa bezpieczeństwo na torach kolejowych. Miejsca niebezpieczne mogą być stale monitorowane pozwalając na szybką reakcję na ewentualne zagrożenia.

 

 

Artykuł firmy
CIAS Sp. z o.o.

Pin It

 

bg
pi